МОНІТОРИНГ ВИБОРЧОГО ПРОЦЕСУ У ЧЕРНІВЕЦЬКІЙ ОБЛАСТІ
Підготовлено Буковинський політологічним центром (м.Чернівці)
Березень 2006 року
Впродовж перших днів березня досить помітно активізували свою діяльність представники майже всіх політичних сил, які тією чи іншою мірою претендували на подолання 3% бар’єру на місцевих виборах. До ведення активної виборчої кампанії долучились Соціалістична партія України, Християнсько-демократичний союз, партія „Собор”, партія „Відродження”, ГП „Пора”, Партія промисловців та підприємців, Партія пенсіонерів України та Комуністична партія. В першу чергу їхня агітаційна робота проводилась шляхом розповсюдження агітаційних матеріалів через агітаційні намети. У другій декаді до проведення такої роботи долучились також представники регіонального блоку НДП. Загалом впродовж березня кількість активних учасників виборчого процесу постійно складала 12 – 15, що насамперед було пов’язано з наявністю агітаційної продукції у представників регіональних штабів. Проте така агітаційна активність, на жаль, не поширилась на весь виборчий процес. Так, за інформацією окружної виборчої комісії, тільки 6 партій з 35 в області майже стовідсотково виконали норми забезпечення своїми представниками складу окружних, територіальних і дільничних виборчих комісій.
Для представників регіональних штабів співпраця з окружними та територіальними виборчими комісіями, у березні була досить напруженою порівняно з іншими місяцями виборчої кампанії. Насамперед, це було пов’язано з необхідністю проведення замін у складі дільничних виборчих комісій, адже через досить великий обсяг роботи та порівняно невелику оплату, люди відмовлялись приймати участь у роботі дільничних комісій. Представники політичних партій та блоків, у свою чергу, не бажаючи втрачати своїх представників на виборчих дільницях намагались негайно знайти заміну, що не завжди досить легко вдавалось, тому деяким політичним силам доводилось робити по 10 – 15 подань до територіальних виборчих комісій. Наприклад, представники міського штабу БЮТ, протягом роботи дільничних комісій, на одній із дільниць міста сім разів міняли секретаря дільничної виборчої комісій, через відмови. У свою чергу представники територіальних виборчих комісій, як зауважує місцева преса, скаржились на брак кваліфікованих кадрів для формування дільничних комісій.
Лідерами у формуванні дільничних комісій були Блок Юлії Тимошенко Народний союз Наша Україна, Партія Регіонів та Соціалістична партія України.
Також у регіональних штабах виникла проблема при реєстрації офіційних спостерігачів, адже на кожну дільницю представники від однієї політичної сили йшли з різними посвідченнями (посвідчення для виборі до Верховної ради України та посвідчення на місцеві вибори). Але ця проблема, в першу чергу, пов’язана не з роботою територіальних виборчих комісій, а із специфікою виборчого законодавства.
Загалом, у Чернівецькій області, під час проведення виборчої кампанії, не було нарікань на роботу представників окружних та територіальних виборчих комісій. Основна проблема виникла вже після проведення голосування. Суть проблеми полягала у тому, що представники територіальних виборчих комісій не могли правильно вирахувати виборчу квоту та визначити офіційні результати голосування до місцевих рад.
Активність політичних партій. Висвітлення їх діяльності у ЗМІ
Березень був відзначений пожвавленням активності не лише представників політичних партій та блоків, а й кандидатів на посаду Чернівецького міського голови. Всі учасники виборчого процесу намагались використати будь-які можливості для власної реклами. Найбільшим приводом для всіх учасників виборчих перегонів було свято 8 березня. У цей день представники різних політичних сил намагались в оригінальний спосіб привітати жінок краю, але здебільшого все зводилось до привітань зі святом на шпальтах газет, а також по радіо та телебаченню.
Кандидати на посаду Чернівецького міського голови – В. Чинуш, В. Галан та Т. Бауер надали перевагу привітанню на радіо. Варто відзначити, що їхні вітання лунали майже у всіх рекламних блоках, з чого можна зробити висновок, що на цей захід виборчими штабами були затрачені досить великі матеріальні ресурси. Інший кандидат на посаду мера м. Чернівці та лідер регіонального Опозиційного блоку „Не Так”, вже у традиційний для себе формі здійснив адресну розсилку привітань.
Представники регіонального штабу ГП „Пора” надали превагу розповсюдженню привітальних листівок по поштових скриньках.
Регіональний штаб БЮТ у своїх агітаційних наметах розповсюджував вітальні листівки від імені кандидатів у депутати до Чернівецької міської ради.
Крім загальнодержавних приводів представники політичних партій, впродовж березня, намагались використати також регіональні та власні інформаційні приводи, для ведення передвиборної агітації.
Народний блок В. Литвина. На початку місяця представники регіонального штабу продовжували автопробіг „Молодь за Литвина” по районам області. Метою даного заходу було ознайомити мешканців краю з основними програмними положеннями блоку на загальнодержавному рівні, а також представити кандидатів до обласної та районних рад. Ще більшу активність представники блоку проявили напередодні приїзду лідера блоку В. Литвина в м. Чернівці. По місту були розклеєні плакати із зображенням лідера, перехожим на вулицях роздавали сувенірну агітаційну продукцію. Така над активність пояснювалась тим, що на один день були заплановані візити В. Литвина, представників блоку „Пора-ПРП”, та одного з лідерів опозиційного блоку „Не Так” Л. Кравчука. Перебуваючи з візитом у Чернівцях В. Литвин провів кілька зустрічей та прес-конференцій, зокрема було проведено зустріч з виборцями у приміщенні палацу „Юність Буковини”, а також було проведено зустріч зі студентами у центральному корпусі Чернівецького національного університету.
В досить оригінальний спосіб представники блоку намагались розрекламувати свого кандидата на посаду Чернівецького міського голови – Т. Бауера. Вздовж центральних вулиць міста розставляли рекламні щити з символікою та прапорами блоку. Загалом це мало досить непоганий візуальний ефект, щоправда не дало очікуваного результату, адже інколи ці рекламні щити виставляли на досить вузьких вулицях в центральній частині міста, що ускладнювало не тільки рух транспорту, а й пересування пішоходів по тротуарах.
Агітаційна кампанія блоку в Чернівецькій області постійно проходила в досить активний спосіб, в місцевих ЗМІ постійно подавалась інформація про блок, друкувались інтерв’ю регіональних лідерів, щоправда в кінцевому підсумку, незважаючи на таку активність, очікуваного результату досягти не вдалось.
Народний союз „Наша Україна”. В останній місяць виборчих перегонів представники НСНУ провели досить потужну роботу з виборцями. У всіх районах міста продовжувалось ведення обходу виборців „від дверей до дверей” під час якого агітатори блоку не лише агітували за блок, а й намагались з’ясувати чому виборці надають перевагу представникам інших політичних сил.
4 березня представники регіональної організації НСНУ провели презентацію списків кандидатів у депутати до Чернівецької обласної та міської рад.
Серед акцій, що проводились регіональним штабом, варто назвати проведення засідань „Громадської трибуни” на яких щонеділі на Центральній площі представники різних політичних партій та блоків мали можливість представити свої передвиборні програми на виборах до Чернівецької міської ради, а також відповісти на запитання пересічних мешканців міста. Окремо представники блоку провели засідання з представлення кандидатів на посаду Чернівецького міського голови, щоправда організатори акції не змогли зібрати основних претендентів на цю посаду, тому все, здебільшого, зводилось до критики нинішнього мера без оголошення власних шляхів розв’язання існуючих проблем.
19-20 березня Буковину відвідали представники першої п’ятірки кандидатів у народні депутати. 19 березня на Соборній площі відбулась зустріч кандидатів з виборцями, а також було проведено агітаційний концерт. 20 березня зустріч з виборцями провела Р. Лижичко після чого ввечері на Площі Філармонії було проведено концерт.
Досить активну роботу провели кандидати на посаду Чернівецького міського голови – В. Чинуш та М. Сеничак. Незважаючи на те, що обидва вони були само висуванцями, у їхній агітаційній продукції використовувались елементи партійної символіки. Так, основним салоганом В. Чинуша було „Зроби наступний крок. Так – Чинуш!”, а у М. Сеничака – „Сеничак – енергія майдану”. За характером проведення агітації ці кандидати досить відрізнялись. Чинуш основу увагу приділяв зовнішній рекламі та проведенню зустрічей з виборцями. Особливо мешканцям міста запам’яталось проведення концерту на підтримку В. Чинуша на якому його прийшли підтримати народні депутати України В. Король та О. Білозір.
М. Сеничак за основу своєї виборчої кампанії взяв критику діючого міського голови М. Федорука, що проявлялось не лише у його виступах, а й у радіо та відео рекламі. Також були спроби з боку штабу М. Сеничака провести агітацію проти свого однопартійця В. Чинуша, щоправда це не мало ніякого позитивного результату.
Протистояння двох кандидатів від НСНУ мало найбільший резонанс у місцевих ЗМІ. Так, наприклад, у всіх місцевих газетах від 10 березня була подана інформація про те, що кандидату на посаду Чернівецького міського голови М. Сеничаку підкинули під двері відтяту голову пса, що було розцінено з боку представників ЗМІ як натяк на необхідність зменшення критики своїх опонентів.
Однак таке внутрішнє протистояння, в першу чергу вплинуло на підсумкові результати виборів до місцевих рад для представників НСНУ.
Партія Регіонів. Досить активно свою виборчу кампанію проводили і представники Партії Регіонів. 3 березня представники Союзу молоді регіонів України провели презентацію своїх кандидатів у депутати до Чернівецької міської та районних рад. Інтерес мешканців міста до партії підвищився під час приїзду лідера партії В. Януковича, який приїхав на відкриття пам’ятника першому Буковинському митрополиту Гакману. Представників місцевих ЗМІ потішив черговий раз В. Янукович коли під час служби у соборі привітав прихожан з закінченням Великого посту. Щоправда треба відзначити, що В. Януковича на службі у церкві зустріли понад 20 тисяч його прихильників, які зустріли його квітами та оплесками.
Після візиту лідера партії до області агітаційна діяльність представників блоку дещо зменшилась, але це дало можливість залишатись серед лідерів виборчих перегонів, насамперед, завдяки політичній рекламі на місцевому телебаченні та радіо, яка активно транслювалась у другій половині місяця.
Опозиційний блок „Не Так”. Основна увага представників блоку зосереджувалась на проведенні зустрічей лідерів блоку з виборцями та представниками регіональних ЗМІ. Так, на початку місяця Чернівці відвідав один з лідерів блоку Л. Кравчук, 14 березня прес-конференцію із представниками місцевих мас-медіа провели голова СДПУ(о) В. Медвечук та колишній голова Чернівецького обкому М. Папієв. Візит В. Медвечука до Чернівців тривав кілька днів протягом яких він встиг провести декілька зустрічей з виборцями у області, виступити майже на всіх місцевих телевізійних каналах, а також дати кілька прес-конференцій та інтерв’ю місцевій пресі.
Активну роботу провів і лідер регіонального блоку та кандидат на посаду Чернівецького міського голови В. Забродський, який постійно проводив зустрічі з мешканцями міста та спілкувався з представниками місцевої преси.
Блок Юлії Тимошенко. Серед лідерів виборчої кампанії, як і в попередні місяці, лишались представники регіонального блоку БЮТ. Досить активно продовжували працювати агітаційні намети блоку, в яких не лише розповсюджувалась агітаційна продукція, а й збирались підписи мешканців міста та області на підтримку зняття депутатської недоторканості з депутатів всіх рівнів. Цей захід викликав значний інтерес громадян до блоку, що давало можливість збирати тисячі підписів щодня.
За звітний період область відвідали члени першої п’ятірки кандидатів у народні депутати України – А. Шевченко та В. Онопенко, які під час своїх візитів провели зустрічі з виборцями краю та прес-конференції, на яких говорили не лише про перспективи блоку, а й про свою професійну діяльність. На другу половину місяця було заплановано візит до області лідера блоку Ю. Тимошенко, але через її хворобу візит було скасовано.
Досить активно, порівняно з представниками інших політичних сил, проводились зустрічі кандидатів до місцевих рад з виборцями. Так, в м. Чернівці за день у різних частинах міста проходило до п’яти зустрічей з виборцями.
Представниками обласного штабу організовано автопробіги по області з метою презентації кандидатів до обласної ради, а міський штаб організував автопробіг по місту.
У другій половині місяця представники блоку провели досить активну рекламну кампанію на місцевому радіо та телебаченні.
Досить оригінальним методом проведення агітаційної роботи, була демонстрація фільмів про блок у різних куточках міста, що здійснювався за допомогою спеціальної техніки мобільною агітаційною групою. Також представники блоку організовували демонстрацію прямих ефірів за участю лідера блоку Ю. Тимошенко, що мало досить великий результат і знаходило підтримку з боку мешканців міста.
„Пора-ПРП”. Представників блоку „Пора-ПРП” також можна віднести до лідерів виборчих перегонів у Чернівецькій області, щоправда лише на виборах до Верховної Ради України, адже на регіональному рівні представники блоку вирішили йти окремо, і відповідно е мали такої підтримки з боку виборців Чернівецької області. Основна діяльність представників блоку зводилась до розповсюдження агітаційних матеріалів та розклеюванні наліпок на інформаційних стендах. В першій половині місяця Чернівці відвідав один з лідерів блоку В. Пинзеник, який провів кілька прес-конференцій та зустріч зі студентами Чернівецького національного університету. У другій половині місяця всі місцеві ЗМІ подали інформацію про плани В. Кличка відвідати Чернівецьку область, але цей візит так і не відбувся.
Порівняно не велику активність протягом березня проявляли представники Соціалістичної партії України, Українського народного блоку Костенка і Плюща, Прогресивної соціалістичної партії.
Поряд з діяльністю політичних партій та блоків увагу регіональних ЗМІ привернув факт укладення угоди між кандидатами на посаду Чернівецького міського голови – В. Галаном, В. Чинушем, В. Дорошем, І. Васійчуком. У відповідності до укладеної угоди передбачалось, що за кілька днів до закінчення виборів троє знімуть свої кандидатури на користь одного з кандидатів. Кандидатура єдиного кандидата повинна була визначитись шляхом проведення незалежного опитувань громадської думки. Інтрига щодо єдиної кандидатури тривала до 21 березня коли І. Васійчук, В. Галан та В. Дорош повідомили журналістів, що ніхто з них не зніме свою кандидатуру.
Що стосується соціологічних опитувань, які проводились в області, то їхні результати значно відрізнялись і не давали чіткої картини розстановки політичних сил. Так за два тижні до проведення виборів з’явились результати опитувань яка кардинально відрізнялись один від одного. За результатами одного опитування першість в області та місті здобували представники Партії Регіонів (19 %), далі БЮТ (18 %), треті – представники НСНУ (13 %), потім приблизно з однаковим результатом йшли Народний блок Литвина, „Не Так”, ПСПУ. За результатами іншого опитування переконливу перемогу повинні були здобути представники НСНУ (понад 30%), далі йшли БЮТ (16 %), Партія Регіонів (13 %).
Голосування у Чернівецькій області відбулось без порушень виборчого законодавства. Якщо й виникали порушення, то були вони пов’язані з відсутністю осіб у виборчих списках, але це не набуло масового характеру, як це було в попередні роки. Єдиною проблемою для виборців були великі черги на виборчих дільницях, що були спричинені необхідністю отримати по 5 бюлетенів та знайти в них потрібний номер партії або блоку, тому досить велика кількість виборців, побачивши такі черги не проявили бажання чекати і не скористались своїм виборчим правом.
Одразу після закриття виборчих дільниць штаби лідерів виборчих перегонів (БЮТ, СПУ, НСНУ, Партія регіонів) розпочали проведення паралельного підрахунку голосів, шляхом обробки даних протоколів з виборчих дільниць міста та області. Варто відзначити, що результати паралельного підрахунку голосів майже на 100 % виявились ідентичними, що може свідчити про відсутність фальсифікації результатів виборів у області.
За результатами голосування до Верховної ради України перше місце в області здобув блок БЮТ – 30,3 %, НСНУ – 27,01%, Партія регіонів – 12,71%, СПУ – 4,48%, „Пора-ПРП” – 2,63 %, Народний блок Литвина – 2,55%, КПУ – 1,70%, „Партія екологічного порятунку „Еко+25%” – 1,58%, „Віче” – 1,31 %, Український народний блок Костенка та Плюща – 1,28%, Блок Наталії Вітренко „Народна опозиція” – 1,11%, Опозиційний блок „Не Так” – 0,96 %.
Офіційні результати голосування до місцевих рад, на момент написання звіту, ще не були оголошені, але відомо що попередньо в м. Чернівці лідером є БЮТ, далі Партія Регіонів та НСНУ.
Отже, провівши аналіз виборчої кампанії в області, можна зробити висновок, що кампанія проводилась без порушень виборчого законодавства та у визначених законом межах. Порівняно з попередніми роками в області не спостерігалось явне використання адміністративного ресурсу на користь тієї чи іншої політичної сили, що свідчить про демократизацію виборчого процесу.