Політична наука в Україні / Сайт Центру політичних досліджень (Львів)

Виборчий процес-2006  в Україні: політико-правові аспекти та регіональні особливості / Укл. Романюк А.С., Скочиляс Л.С. – Львів: ЦПД ЛНУ ім.І.Франка, 2006. – 202 с.

 

МОНІТОРИНГ ВИБОРЧОГО ПРОЦЕСУ В ІВАНО-ФРАНКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

 

Підготовлено Центром політичного моніторингу  (м.Івано-Франківськ)

 

Лютий 2006 року

 

Загальна характеристика

 

До списків виборців внесено 1 064 446 прикарпатців. Зі 100 обласних партійних організацій, зареєстрованих в Івано-Франківській області лише 24 партії та блоки претендували на членство в обласній територіальній виборчій комісії. Включено за жеребкуванням 15 представників різних політичних партій ( 3 з яких представляють блок “Наша Україна ” ). Не представлені блоки: Український народний блок Костенка – Плюща, “ Не так”, Народний блок Литвина, “Пора” – ПРП, партії: “Відродження”, Єдина Україна, СПУ, ПЗУ та “НРУ за єдність”. У територіальній виборчій комісії по виборах Івано-Франківської міської ради і міського голови все керівництво ( голова, заступник та  секретар) є представниками партій, що входять до виборчого блоку “Наша Україна”.  Лідери електоральних симпатій івано-франківців виявились найбільш активними у  формуванні виборчих комісій. Всього в області було створено сім окружних і 1035 дільничих виборчих комісій. Процес формування відбувся в межах діючого законодавства. Лише в одному випадку він був об’єктом судового розгляду. Богородчанський районний суд  рішенням від 16 січня 2006 року включив представника НДП до складу територіальної виборчої комісії на посаду секретаря. При формуванні дільничих виборчих комісій існували значні труднощі, оскільки мало структуровані політичні партії та блоки, які беруть участь у виборах не подали вчасно свої кандидатури до виборчих комісій. На формування дільничих виборчих комісій також вплинув низький рівень оплати праці її учасників. Проте не знайшла поширення, як  в східних регіонах, відмова від роботи у виборчих комісіях у зв’язку із боязню відповідальності, що пов’язано з масовими фальсифікаціями на попередніх виборах. На  28 лютого, кінцевий термін формування виборчих комісій, цей процес ще не завершився, що визнав на своїй прес-конференції голова Івано-Франківської облдержадміністрації Р. Ткач. Існують труднощі із технічним забезпеченням роботи комісій. 

Конфігурація політичних партій та блоків, включених у виборчі бюлетені по виборах місцевих органів влади, суттєво відрізняється від загальноукраїнської. У виборчі перегони включилось 19 обласних осередків політичних партій та 11 блоків. В загальному у виборах  беруть 48 політичних партій із 100 зареєстрованих в області.

Суттєвих змін на обласному рівні зазнав блок “Наша Україна”. З нього виділились КУН та УРП “Собор”, які створили новий блок “Національний вибір”. Формальною причиною є монополія Народного Союзу “Наша Україна” на розподіл місць у виборчому списку.

 Проте націонал-демократи переконані у своїй значній електоральній підтримці і прагнуть зберегтись як самостійна політична сила. Лідер обласного блоку народний депутат Євген Гірник заявив: ” процес об’єднання націоналістів є природно обґрунтованим, тому що і КУН і УРП “Собор” відстоюють національну ідею та запобігають її асиміляції у штучно створеному політичному проекті “Наша Україна”. Саме його ініціатори прагнули мати, як кажуть, “контрольний пакет ” в нашій області, ігноруючи авторитет та впливовість партій, що впродовж багатьох років виборювали українську Україну “.  Проте це не заважає йому займати 35 позицію у списку кандидатів до Верховної ради від блоку “Наша Україна”.  Окремо на виборах на обласному рівні йдуть ПРП і ПОРА, підтримуючи різних кандидатів на  посаду  міського голови м. Івано-Франківська. Виборчий блок  “Відродження Прикарпаття”  об’єднав обласні організації політичних партій Відродження, Республіканська Християнська партія та Демократичний союз. В місті Івано-Франківську окремо на виборах іде Християнсько-Демократичний Союз, який вийшов з блоку “Наша Україна”. На виборах міської ради зареєстровано 34 партії та блоки ( в сукупності вони об’єднують 45 міських організацій політичних партій).  Ті партії, що впевнені у проходженні до місцевих рад самостійно, прагнуть не блокуватись, щоб зберегтись як самостійна політична сила у майбутньому. Певні суперечності виникли в процесі реєстрації міського виборчого блоку“Наша Україна”. Спочатку йому було відмовлено в реєстрації через неправильно оформлені документи, проте рішенням міської виборчої комісії блок все ж таки був зареєстрований. Керівник виборчого штабу Блоку Юлії Тимошенко Д.Шлемко звинувачує міську владу у тиску на членів виборчої комісії і вважає що процес реєстрації відбувся з порушенням законодавства.Політичні партії та блоки -  суб’єкти виборчого процесу висунули 965 кандидатів у депутати обласної ради (з яких 76  балотуються повторно), що претендують на 120 депутатських місць.  В списках 20,5 % безпартійних і 16,5 % жінок. На місця в обласній раді претендують шестеро жителів Києва і троє львів’ян, кожен третій в списку – Івано-Франківець, найбільше число своїх кандидатів до обласної ради представили Коломийський (88), Калуський (87), Долинський( 46) райони.

На посади сільських, селищних та міських голів кандидують 2089 прикарпатців, 1150 з яких само висуненням. У 14 районах депутатами райрад хочуть стати 4270 кандидатів. За даними територіальної виборчої комісії, найбільше претендентів на посаду керівників сільських громад у Коломийському (180), Надвірнянському(158), Косовському(150) та Тисменицькому ( 146) районах. Кількість кандидатів в депутати обласної ради  у партійних  списках прямо пропорційна розгалуженості партійної структури та авторитету партій в регіоні і коливається від 105 у  блоку “Наша Україна” до 4 у “НРУ за єдність”

Соціальна структура списків зареєстрованих  кандидатів відповідає структурі населення в цілому. Найбільш поширені категорії держслужбовців, підприємців, працівників бюджетної сфери. Серед кандидатів на посаду міських голів найбільших міст області співвідношення таке: м. Івано-Франківськ: всього 17 кандидатів, з них 2 жінки; 10 зареєстровані шляхом самовисунення; 9 безпартійних;

м. Коломия: всього 18, 3 жінки, 12 зареєстровані шляхом само висунення, 6 безпартійних;

м. Калуш: всього16, 2 жінки, 8 зареєстровані шляхом само висунення, 5 безпартійних.

 

Джерело: Виборчий процес-2006  в Україні: політико-правові аспекти та регіональні особливості / Укл. Романюк А.С., Скочиляс Л.С. – Львів: ЦПД ЛНУ ім.І.Франка, 2006.

 


return_links(); ?>