МОНІТОРИНГ ВИБОРЧОГО ПРОЦЕСУ У ЛЬВІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ
Підготовлено Центром політичних досліджень (м.Львів)
Квітень 2006 року
В квітні були оприлюднені остаточні результати виборів всіх рівнів і це викликало незадоволення з боку тих чи інших політичних сил. Крім того, партії почали формувати свої фракції в радах, відбувався розподіл депутатів по комісіях. В кінці місяця була проведена інавгурація нового міського голови Львова Андрія Садового і обрано головою Львівської обласної ради Мирослава Сеника.
Результати виборів
За остаточними результатами виборів до Верховної Ради України від Львівщини потрапила лише 21 особа: по п’ять від Партії регіонів (Тарас Чорновіл, Ганна Стеців-Герман, Петро Писарчук, Володимир Пєхота, Олексій Радзієвський) і Блоку Юлії Тимошенко (Андрій Шкіль, Володимир Яворівський, Михайло Гладій, Степан Купіль, Володимир Зубик), дев’ять - від Блоку „Наша Україна” (Руслана Лижичко, Оксана Білозір, Василь Куйбіда, Юрій Ключковський, Володимир В’язівський, Ярослав Кендзьор, Антон Ружицький, Олександр Горошкевич, Степан Давимука) та двоє від Комуністичної партії України (Адам Мартинюк, Олександр Голуб).
3 квітня Львівська міська ТВК оприлюднила результати кожного із кандидатів на посаду міського голови Львова. За Михайла Горного на виборах міського голови проголосувало 2 292 особи; за Олексу Гудиму – 24 557 виборців; за Мирона Колодка – 431 виборець; за Ігоря Косара – 374 виборці; за Василя Куйбіду – 120 480 виборців; за Світлану Куспись – 1 702 виборці; за Василя Лозинського – 2 272 виборці; за Юрія Локатиря – 254 виборці; за Мирослава Нагірного – 969 виборців; за Остапа Одушкіна – 524 виборці; за Петра Писарчука – 63 310 виборців; за Миколу Порайка – 776 виборців; за Андрія Садового – 169 650 виборців; за Євгена Устянича – 258 виборців; за Владислава Якушева – 773 виборці; за Володимира Яніва – 203 виборці. Поряд з тим 23 700 львів’ян проголосувати проти всіх кандидатів. Як зазначив Олег Щербаков, на вибори міського голови Львова було виготовлено 418 766 бюлетенів, проголосувало 417 071 виборець, недійсними визнано 4 546 бюлетенів.
4 квітня Львівська міська ТВК передала обласній ТВК підсумковий протокол щодо виборів депутатів до Львівської обласної ради, згідно з яким найбільше голосів за депутатів до обласної ради львів’яни віддали «Нашій Україні» – 104 330, БЮТ – 81 246, ВО «Свобода» – 40 524, ГП «Пора» – 30 587, УНБ Костенка і Плюща – 25 317, Партії Регіонів — 15 125, ПРП - 11 027, партії «Віче» – 8 547, СПУ – 7162, КПУ — 7 318, Блоку Ю.Кармазіна – 7120, Блоку П. Писарчука – 6283, ПППУ – 4 475. Не підтримали жодного блоку чи партії 16 943 виборці. За офіційними результатами виборів до Львівської обласної ради пройшли шість політичних сил. У новому складі депутатського корпусу обласної ради «Наша Україна» отримала 44 мандати, БЮТ – 41, УНБ Костенка і Плюща – 10, ВО «Свобода» – 10, Пора – 8, ПППУ – 7. Така ж їх кількість пройшла до Львівської міської ради: «Наша Україна» – 32 депутати, БЮТ – 25, ГП «Пора» – 11, ВО «Свобода» – 9, УНБ Костенка і Плюща – 8, ПРП – 5.
Акції протесту і судові позови стосовно результатів виборів
1 квітня до наметів СПУ, „Пори”, ВО „Свобода” та партії „Віче” перед будинком обласної ради, приєдналися і пікети „Нашої України”. Блок теж звинувачував обласну ТВК у фальсифікації результатів підрахунку голосів на виборах до обласної ради. За даними ТВК, „Наша Україна” отримала 28,1 % голосів, тоді як самі „нашоукраїнці” нарахували під час паралельного підрахунку більше 50 відсотків голосів виборців.
3 квітня представники Координаційної ради політичних партій Львівщини звернулися до Президента України Віктора Ющенка, голови ВРУ України Володимира Литвина, голови ЦВК Ярослава Давидовича та голови Львівської ОДА Петра Олійника із заявою, у якій вимагали негайного перерахунку голосів до рад усіх рівнів, а також встановлення і покарання організаторів фальсифікацій виборів. Під заявою підписалися представники львівських осередків Партії Зелених України, Соціалістичної партії України, партії ВІЧЕ, Блоку Юрія Кармазіна, Селянської партії України, Партії регіонів, Народного блоку Литвина та блоку Петра Писарчука. Тоді ж було підписано Меморандум з вимогою перерахунку голосів на виборах до рад усіх рівнів та правової оцінки фальсифікації результатів виборів у Львові та в області.
В день офіційного оприлюднення результатів мерських перегонів, 3 квітня екс-кандидати на посаду міського голови Львова Василь Куйбіда, Микола Порайко, Михайло Горний та Світлана Куспись заявили про фальсифікацію виборів міського голови і вимагали скасування постанови ТВК Львова про визнання міським головою Львова Андрія Садового та переголосування. Проте вони так і не подали жодних скарг до Львівської міської ТВК. А 11 квітня Галицький районний суд м. Львова відхилив позов цих чотирьох екс-кандидатів щодо визнання недійсними виборів міського голови Львова.
Львівський обласний тервирборчком виграв всі судові справи, які поступали від політичних партій щодо порушень законодавства про місцеві вибори. Останню судову справу група юристів ЛО ТВК виграла 7-го квітня, у представників Блоку Кармазіна. Крім Блоку Кармазіна, з обласним тервиборчкомом судилися ВО „Свобода” та Партія регіонів.
Загальна інформація про підсумки виборів
4 квітня відбулося засідання Львівського прес-клубу реформ на тему: „Вибори-2006 – що це було: агітація чи маніпулювання свідомістю..?”, під час якого учасники виборчої кампанії обговорили її плюси і мінуси.
Заступник голови виконавчого комітету ЛОО НСНУ Олесь Старовойт сказав, що передвиборчі гасла «Не зрадь Майдан», «Україна у нас одна» та «За Україну. За Ющенка» більше нашкодили, аніж допомогли «Нашій Україні» на Львівщині під час виборчої кампанії 2006 року. О.Старовойт підкреслив, що ці гасла зменшили кількість виборців на Львівщині, котрі проголосували за «Нашу Україну». «Ці гасла підходили центральній, східній та південній частинам України. Але аж ніяк не Заходу. Ми були прив’язані до загальнонаціональної виборчої кампанії», – наголосив О.Старовойт.
На думку, голови ЛМО БЮТ Мирослави Бичишин, найкращим піар-ходом БЮТ на Львівщині були приїзди лідера блоку Юлії Тимошенко. «Мінусом» же кампанії була «послуга» Ігоря Починка (стратегічного редактора газети «Експрес», який вийшов зі списку БЮТ, мотивуючи це журналістським експериментом)», – заявила М.Бичишин журналістам.
№ 5 у списку ВО «Свобода» до Львівської міської ради Яромир Самагальський висловив переконання, що найвдалішим ходом ВО «Свобода» під час кампанії було опублікування програми ВО «Свобода» з фото усіх представників списків партії. Недоліком кампанії Я.Самагальський назвав відсутність належного фінансування.
«Найголовнішою проблемою «Пори» на Львівщині була відсутність блоку з ПРП в області. Найпозитивнішим моментом були наші автопробіги Львівщиною», – наголосив заступник голови політради ЛОО ГП «Пора» Левко Захарчишин.
Після оголошення офіційних результатів виборів Партія зелених України на виборах до Верховної Ради України отримала лише 0.54% виборців, у Львівській області ПЗУ – 0.18%. Таким чином, серед інших областей ПЗУ на Львівщині отримала найменшу підтримку виборців. В зв’язку із цим, голова ЛОО ПЗУ Микола Шморгай подав у відставку. «Називаючи речі своїми іменами, я визнаю: ми програли вибори», – заявив голова ЛОО ПЗУ Микола Шморгай. На його думку, причин програшу є декілька: Львівський виборчий штаб партії спрацював добре, про що, зокрема, свідчить той факт, що на виборах до Львівської міської ради Партія зелених отримала 0.84% голосів виборців, навіть незважаючи на масштабні фальсифікації, які мають документальне підтвердження. Однак внаслідок поганої роботи центральних партійних структур, це досягнення було частково знівельоване. «Мені б не хотілося повінню скидати з себе вину за поразку на виборах і саме тому сьогодні я говорю про те, що йду у відставку з посади голови ЛОО ПЗУ», – повідомив М.Шморгай.
Формування депутатських груп і фракцій, постійних комісій у радах
7 квітня під час зборів депутатів від Блоку Юлії Тимошенко до Львівської міської ради було обрано голову фракції БЮТ у майбутній раді. Згідно з результатами таємного голосування, головою фракції обрали генерального директора ринку «Шувар», діючого депутата Львівської міської ради Романа Федишина. Загалом львівські «бютівці» розглядали дві кандидатури на можливого голову фракції у міській раді. Окрім кандидатури Романа Федишина, майбутні депутати також голосували і за кандидатуру голови Львівської міської організації партії ВО «Батьківщина» Мирославу Бичишин. Внаслідок таємного голосування М. Бичишин отримала 9 голосів, а Р. Федишин – 16. Ця кандидатура була погоджена в Києві і заступниками Р. Федишина було призначено М.Бачишин і М. Мужилівського.
10 квітня під час зборів депутатів, котрі пройшли до Львівської обласної ради за списками Блоку Юлії Тимошенко, більшістю голосів голову ЛОО партії ВО «Батьківщина» Івана Деньковича було обрано головою фракції БЮТ у майбутній облраді.
Того ж дня під час засідання фракції УНП в обласній раді Олексу Гудиму було обрано керівником фракції УНП у Львівській обласній раді. Секретарем фракції обрали Юрія Візняка. Натомість головою фракції УНП у міській раді Львова став Юрій Кужелюк, а секретарем обрано Володимира Гірняка. Крім того, провід обласної організації УНП прийняв рішення утворити партійні фракції в радах усіх рівнів.
А фракцію ВО „Свобода” у Львівській міській раді очолив голова ЛМО ВО „Свобода” Василь Павлюк.
13 квітня керівники фракцій Львівської міської ради узгодили перелік депутатських комісій. Відтепер функціонувати будуть наступні комісії:
1. Депутатської діяльності, законності, самоврядування і зв‘язків ради;
2. Фінансів та планування бюджету;
3. Економічної політики, підприємництва, туризму та промоції;
4. Земельної політики;
5. Будівництва, архітектури та збереження історичного середовища;
6. Природокористування, охорони довкілля та благоустрою;
7. Освіти, науки та культури;
8. Охорони здоров‘я та соціального захисту;
9. Житлового господарства;
10. Інженерного господарства, транспорту та зв‘язку;
11. Молодіжної політики та спорту (забрали туризм);
12. Комунального майна (раніше - муніципальних ресурсів, торгівлі та побуту).
Керівники фракцій домовились, що ПРП, УНП, та ВО „Свобода” матимуть по одному керівнику комісій. „Наша Україна” матиме 4-х голів, „Батьківщина” - трьох і „Пора” - двох. Відтак головою комісії депутатської діяльності та законності став рухівець Ігор Микитин, комісію фінансів та планування бюджету очолив представник НСНУ Андрій Стецьків, комісію економічної політики - Тарас Когут з НСНУ, комісію земелекористування – ще один рухівець Тарас Криворучко.
А головою комісії архітектури, містобудування та охорони історичного середовища став представник БЮТ Віктор Москалюк, комісію ж комунального господарства та власності очолив ще один БЮТівець Тарас Коць.
Натомість комісію інженерного господаства, транспорту і зв’язку очолив представник НСНУ – Василь Попович, комісію культури, дозвілля, туризму та промоцій - представник „Пори” Маркіян Іващишинан.
А посаду голови комісії молодіжної політики, спорту та оздоровлення обійняв представник БЮТ Юрій Кардашевський, комісії екології та природокористування – Віра Лясковська з УНП, медицини, освіти, науки і соціального захисту – Володмир Оверко з БЮТ і комісії з питань житлової політики – Степан Павлюк з ВО „Свобода”.
Від участі в роботі жодної з комісій відмовився один депутат – Василь Кириченко. А депутат Теодор Дяків відмовився бути секретарем комісії депутатської діяльності та законності. Разом з тим низка депутатів ще не визначилася у якій комісії працюватиме. Серед них, зокрема, і колишній секретар міської ради, депутат Зеновій Сірик.
26 квітня блок „Наша Україна” визначився із головами фракцій у Львівській обласній та міській раді. Керівником фракції НУ в міськраді став член НРУ, голова постійної депутатської комісії муніципальних ресурсів, торгівлі та побуту в минулій міськраді Василь Трач, фракцію ж „Нашої України” в обласній раді очолив Олег Мандюк.
Обрання голови обласної ради
На початку місяця Політрада НСНУ розглядала на посаду голови Львівської облради три кандидатури: Мирослава Сеника, Андрія Парубія та Олега Мандюка.
4 квітня голова ЛКО НРУ Ярослав Кендзьор повідомив, що НРУ підтримає на посаду голови Львівської облради кандидатуру, запропоновану НСНУ. „Ми логічні і послідовні у своїх діях і стосунках з партнерами по блоку. Тому ми визнали право НСНУ запропонувати свого кандидата на посаду голови Львівської облради і підтримаємо його. Наразі ми чекаємо на остаточне рішення НСНУ”, — сказав Кердзьор. Кендзьор сказав, що, на його погляд, всі кандидатури, запропоновані НСНУ є рівнозначні, а НРУ не має нічого проти них.
Натомість ХДС висунув свого кандидата – керівника фракції ХДС у Львівській обласній раді Тараса Федька.
Вже 5 квітня президія і політрада блоку „Наша Україна” одноголосно підтримала першого заступника голови Львівської ОДА Мирослава Сеника як кандидата на посаду голови облради.
10 квітня під час зборів депутатів, котрі пройшли до Львівської обласної ради за списками Блоку Юлії Тимошенко, було вирішено, що кандидатуру І.Деньковича «бютівці» пропонуватимуть і на голову Львівської обласної ради. За словами голови виборчого штабу БЮТ на Львівщині С.Курпіля, за те, аби кандидатом від БЮТ на посаду голови Львівської обласної ради був саме І.Денькович, проголосували 20 майбутніх депутатів-«бютівців», 9 – віддали перевагу кандидатурі заступника керівника штабу БЮТ на Львівщині Степана Давидяка, 7 – чинному заступнику голови Львівської обласної ради Ігорю Держку, 1 бюлетень визнано недійсним. Усього в голосуванні взяли участь 37 із 41 майбутніх депутатів-«бютівців» Львівської обласної ради. Проте керівництвом центрального штабу блоку дана кандидатура не була затверджена.
17 квітня Блок Юлії Тимошенко визначився з кандидатом на посаду голови Львівської обласної ради нового демократичного скликання. Офіційно БЮТ підтримав діючого керманича ради Михайла Сендака. Рішення про підтримку кандидатури пана Сендака було у Києві під час засідання спеціально скликаної комісії блоку.
19 квітня, під час засідання фракції Блоку Юлії Тимошенко у Львівській обласній раді було затверджено кандидатуру Михайла Сендака як висуванця від БЮТ на посаду голови Львівської обласної ради. Про це повідомив керівник виборчого штабу БЮТ на Львівщині Степан Курпіль. «Майбутні депутати облради ще раз підтвердили рішення центральної Ради Блоку, котра затвердила кандидатуру Михайла Сендака як єдиного претендента від БЮТ на посаду голови Львівської обласної ради», — сказав він. «Хоча раніше думки у представників нашого блоку дещо різнились, є рішення Києва – і ми його виконуватимемо. Ми зробимо усе для того, аби Михайло Сендак став головою Львівської обласної ради нового демократичного скликання», — зазначив С. Курпіль. За словами керівника виборчого штабу БЮТ на Львівщині, сам М.Сендак виступив перед присутніми на засіданні фракції. «Чинний голова облради розповів про свою діяльність на цій посаді протягом останніх років, про боротьбу із панівним режимом, а також висловив власне бачення майбутньої роботи Львівської обласної ради», —заявив Степан Купіль.
28 квітня відбулося перше засідання Львівської обласної ради нового скликання, під час якого було обрано її голову. Перший заступник голови облдержадміністрації Мирослав Сеник став головою Львівської обласної ради. Під час таємного голосування за нього проголосувало 63 депутати, ще 31 – за Михайла Сендака, а 11 – за Олега Тягнибока. Участь у голосуванні взяли 111 депутатів, 4 бюлетені визнано недійсними. Фракція УНП не взяла участі у голосуванні. Такий результат показує, що за Мирослава Сеника голосувала частина депутатів з фракції БЮТ, бо якщо відняти голоси УНП та „Свободи”, то виходить, що навіть з усіма голосами ПППУ та „Пори” вони не дотягували до бажаного мінімального результату – 61 голос. Щонайменше 10 осіб з фракції БЮТ не голосували за Сендака, або голосували проти нього.
Заступниками голови Львівської обласної ради можуть стати Микола Горинь, Андрій Парубій, Левко Захарчишин та Іван Денькович. Ці кандидатури депутатському корпусу запропонував новообраний голова Мирослав Сеник після того, як представники фракції БЮТ зажадали, щоб у голови облради були чотири заступники - по одному від кожної з фракцій. За те, щоб затверджувати заступників голови облради пакетом, депутатам довелося голосувати двічі. Оскільки в депутата Олега Тягнибока виникли сумніви щодо компетентності лічильної комісії. В підсумку пакетне голосування підтримали 62 депутати.
Четвірка кандидатів на посади заступників голови Львівської обласної ради не „пройшла”. Кандидатури Миколи Гориня, Андрія Парубія, Левка Захарчишина та Івана Деньковича підтримали лише 57 депутатів. Проти них голосувало троє. У голосуванні не брали участь фракції БЮТ, „Свободи” та частина депутатів з УНП. Під час таємного голосування бютівці взагалі були відсутні, а представники „Свободи” та УНП просто ігнорували процес.
Порадившись із головами депутатських фракцій, голова Львівської обласної ради Мирослав Сеник оголосив перерву у роботі до 12 травня. Крім того, пан Сеник зазначив, що з до того часу він активно проводитиме наради із лідерами фракцій щодо кандидатур заступників та членів депутатських комісій.
Коаліційні домовленості
18 квітня ВО „Свобода”, УНП та „Пора” підписали декларацію намірів про утворення коаліції національно-демократичних сил у Львівській обласній раді і пропонуватимуть свого кандидата на посаду голови Львівської облради. Декларацію від ВО „Свобода” підписав голова партії Олег Тягнибок, від УНП – голова ЛОО УНП Олекса Гудима, від „Пори” – голова ЛОО ГП „Пора” Дем’ян Малярчук.
„Цей протокол передбачає те, що ми будемо консультуватися поміж собою і погоджувати нашу позицію. Це ж стосується і обрання керівництва обласної ради. Не виключено, що ми пропонуватимемо на посаду голови ради узгоджену кандидатуру від коаліції національно-демократичних сил, яка створена сьогодні. Якщо ж наша коаліція не висуватиме претендента на спікера, то нашою вимогою за підтримку того чи іншого кандидата буде те, аби заступниками були представники ВО „Свободи”, УНП та „Пори”. Будуть ще інші умови. Але найбільше шансів матиме кандидат від нашої коаліції”, – наголосив пан Тягнибок. Він відмовився назвати цю кандидатуру. „Ми цього ще не обговорювали”, – підкреслив він.
Голова ЛМО НСНУ Олег Мандюк був здивований коаліцією ВО „Свобода”, УНП та „Пори” у Львівській обласній раді і назвав цей альянс „політичною грою”. „Я здивований. Адже коаліція створюється для забезпечення якихось цілей. Які цілі ставить перед собою це об’єднання – я не бачу. Вони кажуть, що претендують на посаду голови Львівської обласної ради. Але на запитання, хто від них буде висуватися, не говорять. Дивно це виглядає. Це – політична гра. Мені шкода, що так відбувається. Останніх чотири роки обласна і міська ради, на жаль, займалися політиканством. А нині БЮТ пропонує кандидатуру Сендака, котрий сам і розводив це політиканство... Я вважаю, що головою ради повинна бути перш за все особистість”, – наголосив Олег Мандюк. За його словами, перед голосуванням за кандидатуру голови ради „Наша Україна” „закликатиме усі політичні сили до розуміння”. Він підкреслив, що не виключено, що „Наша Україна” погодиться віддати „Свободі”, УНП та „Порі” посади заступників обласного спікера в обмін на позитивне голосування по кандидатурі Мирослава Сеника. „Якщо у нас не буде іншого виходу, ми можемо піти й на цей крок. Але я завше себе запитував: навіщо маленька політична сила виборює собі посаду? Все це відбувається не на користь консолідації громади Львівщини”, – наголосив пан Мандюк.
Отже, як бачимо, на даному етапі в області завершуються всі організаційні процедури, які повинні посприяти подальшій стабільній діяльності всіх обранців. Також потрібно сказати, що голова обласної ради наразі виступає за збільшення кількості своїх заступників до 4 чоловік (по одному від кожної фракції), а мер Львова – навпаки за зменшення.