МОНІТОРИНГ ВИБОРЧОГО ПРОЦЕСУ У ЛЬВІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ
Підготовлено Центром політичних досліджень (м.Львів)
Листопад-грудень 2005
Ще на початку листопада, фактично за місяць до офіційного старту виборчої кампанії, основні суб’єкти виборчого процесу на Львівщині активно діяли. Протягом листопада-грудня партійна діяльність в основному була пов’язана з майбутніми виборами всіх рівнів, а тому відбувались переговори щодо створення блоків, формування виборчих штабів, партійні з’їзди і конференції особливу увагу звертали на принципи і критерії відбору кандидатів до виборчих списків і пропонували своїх претендентів на включення до парламентських виборчих списків. Проте, партії організовували акції, приурочені певним подіям (святкування Жовтневої революції, річниця Майдану, день святого Миколая та інші).
Лідерами інформаційної присутності в регіоні були „Народний Союз „Наша Україна” та блок Юлії Тимошенко, далі можна відзначити Українську народну партію, партії блоку Ющенка „Наша Україна” (Конгрес Українських Націоналістів, Народний рух України, Християнсько-демократичний союз, УРП „Собор”), ГП „Пора”, СДПУ (о) та Соціалістичну партію України. Окрім того, ще однією широко обговорюваною темою були майбутні вибори міського голови Львова і претенденти на цю посаду. Діяльність інших політичних партій висвітлювалась менше і носила ситуативний характер.
„Народний Союз „Наша Україна”. Протягом зазначеного періоду НСНУ проводив не лише акції політичного характеру, а й заходи соціального спрямування.
10 листопада НСНУ виступив організатором пікетування облради з вимогою притягнення до кримінальної відповідальності депутата облради, колишнього начальника УМВСУ у Львівській області Олега Сала. Ця ініціатива була підтримана обласними організаціями партій ВО „Батьківщина”, ГП „Пора” та ЛКО НРУ. Тоді ж обласна рада прийняла позитивне рішення щодо цього питання.
НСНУ проводив широкомасштабну підготовку по святкуванню річниці „помаранчевої революції”. Так, напередодні святкувань у Львові було організовано збір підписів за притягнення до відповідальності усіх фальсифікаторів результатів голосування на виборах президента 2004 року. До Києва було направлено „помаранчевий” потяг, відбувалось формування автоколони для поїздки бажаючих на святкування до столиці. Річницю Майдану у Львові святкували на віче перед Оперним театром, а також у стінах Національного музею, де губернатор, по сумісництву і голову ЛОО НСНУ Петро Олійник вручив грамоти та фотоальбоми про Майдан людям, які брали активну участь у „помаранчевій революції”.
Серед основних звернень НСНУ варто відзначити звернення про розмежування в часі парламентських та місцевих виборів, звернення до правоохоронних органів з вимогою розслідування вбивства члена партій, екс-губернатора Львівщини Степана Сенчука.
З 19 грудня ЛОО НСНУ долучилась до всеукраїнської акції „Помагай”, приуроченій до дня Святого Миколая. Планується, що акція триватиме до 19 січня і протягом цього періоду активісти НСНУ роздаватимуть дітям подарунки, а людям похилого віку помагатимуть по господарству.
Крім того, 19 грудня ЛМО „НСНУ” спільно з театром ім. М. Заньковецької організувала для 650 вихованцям шкіл-інтернатів та сиротинців усіх районів Львова перегляд вистави „Івасик Телесик”. Тоді всім дітям були вручені солодкі подарунки і книжечки „Легенда про Святого Миколая” видавництва „Край”.
Протягом цього періоду йшла активна підготовка для зустрічі гостей з Донеччини для святкування Різдва і ознайомлення з місцевими традиціями.
Що ж до виборчих перегонів, то керівниками штабу „Нашої України” на Львівщині під час виборів 2006 року було призначено Володимира В’язівського та Миколу Гориня. Голова ЛОДА і ЛОО НСНУ Петро Олійник відмовився від місця в парламентському списку і запропонував замість себе Володимира В’язівського. Він також прийняв рішення, що протягом виборчої кампанії він буде суміщати посаду губернатора і голови ЛОО НСНУ.
ЛОО НСНУ вирішила іти на місцеві вибори з НРУ, ХДС, ПППУ, УРП „Собор”, КУН у форматі блоку „Наша Україна”.
Блок Юлії Тимошенко. Одним з інформаційних приводів було питання призначення на посаду керівника виборчого штабу БЮТ у Львівській області головного редактора газети „Високий замок” Степана Курпіля. Врешті-решт пан Курпіль погодився, при цьому він написав заяву на вихід з НСНУ, членом якого був до призначення, і склав з себе повноваження шеф-редактора газети «Високий Замок» та голови Львівської обласної філії Національної спілки журналістів України.
В листопаді керівництвом виборчого штабу було задекларовано намір відкрити у Львівській області мережу громадський приймалень Юлії Тимошенко. Передбачається, що перша з них почне своє функціонування вже на початку наступного року.
3 грудня з візитом у Львові перебувала лідерка БЮТ Юлія Тимошенко. Вона взяла участь в народному віче, дала прес-конференцію в обласній раді, відвідала Навчально-реабілітаційний центр „Джерело” і виступила в прямому ефірі Львівського телебачення.
16 грудня керівництво виборчого штабу БЮТ на Львівщині оприлюднило заяву, в якій йшлося про те, що Львівська обласна адміністрація пропонує журналістам працювати за „темниками”.
17 грудня на між партійному з’їзді в Києві було затверджено виборчий список БЮТ до парламенту. Серед львів’ян в ньому опинилися: народний депутат України Андрій Шкіль 13-те місце, керівник Львівського обласного виборчого штабу БЮТ на Львівщині Степан Курпіль – 36-те, Володимир Зубик - між 50-им і 70-им, народний депутат України Михайло Гладій потрапив до сотні, голова ЛОО ВО „Батьківщина” Іван Денькович – 124-те. До списків не потрапив народний депутат Петро Димінський. Внаслідок незадоволення оприлюдненими парламентськими списками 21 грудня з партії вийшли 6 чоловік. Це підприємці з ГО „Крок”, що тісно співпрацювали з БЮТом. Наприкінці місяця вони висловили бажання повернутися до партії. 23 грудня голова обласної організації ВО «Батьківщина» Іван Денькович написав заяву з проханням виключити його зі списків БЮТ до Верховної Ради, мотивуючи це бажанням зосередитися на роботі в області. Реакцією Петра Димінського на невключення його в списки був вихід з партії і вже наприкінці місяця він числився 9-им в списку партії „ЕКО+25%”.
Українська народна партія. Це чи не єдина партія, голова обласної організації якої проводить регулярні зустрічі з виборцями. Проте це зумовлено тим, що Олекса Гудима був заявлений одним з претендентів на мерське крісло. Так, зокрема, 18 грудня він провів зустріч з мешканцями Левандівки, а 25 – з громадою Шевченківського району Львова.
1 листопада Личаківський і Галицький районні осередки УНП провели акції, приурочені річниці проголошення ЗУНР.
13 листопада з ініціативи УНП на Сихові було закладено камінь, на місці якого планується побудувати дитячий садочок.
23 грудня активісти УНП відвідали тюрму, церкви та цвинтар. В такий спосіб було вшановано пам’ять двох українських патріотів, бойовиків УВО-ОУН Василя Біласа та Дмитра Данилишина.
Наприкінці листопада у молодіжному центрі „Романтик” Львівська філія Української студентської спілки за підтримки Української народної партії презентувала перше число студентської газети „ГУРТожиток”, яке наразі виходить як додаток до часопису „Народне слово”.
В середині листопада рада ЛОО УНП винесла ухвалу про покарання народного депутата, члена УНП Володимира Цибулька через порушення статуту партії: нардеп агітував за іншого кандидата на пост міського голови – Андрія Садового, а не за однопартійця Олексу Гудиму.
Діяльність інших партій блоку Ющенка (Конгрес Українських Націоналістів, Народний рух України, Християнсько-демократичний союз, УРП „Собор”) була здебільшого спрямована на проведення переговорів щодо створення блоку Ющенка „Наша Україна” у Львівській області, з’їзди і конференції приймали рішення щодо кандидатів від партій до парламентського списку блоку, коментарі лідерів і членів партій були пов’язані здебільшого з виборчими подіями і питаннями. Серед акцій, що проводились цими партіями можна виділити лише акцію вшанування жертв голодомору, що відбулася 7 листопада у Львові на площі біля пам’ятника Шевченку, і організатором якої виступила ЛМО НРУ. Під час свого виступу голова ЛКО НРУ Ярослав Кендзьор запропонував створити каплички в місцях, де відбувалися найбільш масові катування українського народу – у тюрмі Лонцького, Боригідках та на Замарстинові.
ГП „Пора”. Саме ця партія є ініціатором акцій різнопланового характеру, а її керівники віддають перевагу активній діяльності, а не просто словам.
Протягом листопада-грудня у Львівській області ГП „Пора” провела такі акції і заходи:
На річницю Листопадового Чину було організовано автопробіг, участь в якому взяло 150 партійців і членів ГП „Пора” і було залучено 50 автомобілів. Мета акції: привернення уваги галичан до річниці створення ЗУНР.
На початку листопада завершився збір підписів активістами партії за скасування депутатської недоторканості. Усього у Львівській області було зібрано близько 13 тисяч підписів, у Львові – 10 тисяч.
В цей же час ЛОО ГП „Пора” звернулася до Президента Росії Володимира Путіна з іронічним закликом напередодні чергової річниці Жовтневої революції не лише забрати в Росію таких українських політиків як Вітренко, Симоненко і Корчинський, а й вивезти їх усіх спочатку у Санкт-Петербург, а потім і на багатомісячну екскурсію до Карелії, Мордовії, Воркути і навіть на Колиму, а у фіналі надати їм російське громадянство.
ЛМО ГП „Пора” 16 грудня біля пам’ятника Шевченкові у Львові підтримала білоруську ініціативу вшановувати загиблих і зниклих безвісті журналістів та опозиційних політиків сусідньої держави кожного місяця.
Львівська міська організація громадянської партії „ПОРА”, намагаючись звернути увагу чільників львівської мерії на проблеми підприємців міста, під стінами управління державної реєстрації Львівської міської ради 28 грудня провела акцію „Пора поважати підприємців”. Активісти акції виготовили стенд, на якому розмістили інформацію про покрокові дії людей, що хочуть зареєструватися підприємцями. Пропозиції партій щодо покращення роботи управління державної реєстрації були передані в. о. міського голови З. Сірику.
СДПУ (о). Практично всі сили партії протягом цих місяців були спрямовані на реалізацію ідеї проведення Всеукраїнського референдуму стосовно вступу України до НАТО чи ЄЕП. Так, 6 грудня було створено ініціативну групу з 87 осіб для збору підписів з проведення референдуму. Всі необхідні документи були подані до ЦВК і Львівської міської ради.
Виборчий штаб СДПУ (о) на Львівщині не був створений, бо її керівництво вважає, що штаби створюють лише слабкі партії.
В загальнонаціональному списку опозиційного блоку „Не Так!”, що був створений за ініціативи СДПУ (о) голова ЛОО Ігор Шурма посів 22 місце.
Соціалістична партія України. ЛОК СПУ вирішив брати самостійну участь у місцевих виборах. Проте не виключається тісна співпраця з НСНУ і БЮТом.
26 листопада у Львові перебував лідер СПУ Олександр Мороз, який взяв участь у XIV звітно-виборчій конференції обласного осередку партії, на якій Євген Таліпов був переобраний першим секретарем ЛОК СПУ. Тоді ж було визначено, що СПУ не претендуватиме на мерське крісло, бо пріоритетом для неї є посада голови облради.
У виборчому списку до ВРУ Євген Таліпов посів лише 64 місце.
Станом на 21 грудня вже були сформовані попередні списки кандидатів до Львівської обласної та міської рад, проте їх затвердження відбудеться лише наступного місяця. Список до облради очолив Євген Таліпов, а до міськради – перший секретар ЛМК СПУ Віктор Савченко.
Протягом листопада-грудня СПУ брала участь в різноманітних акціях, підтримувала ініціативи інших партій, сама виступала ініціатором звернень. Зокрема, можна виділити таке:1 листопада, зголосившись на звернення голови комісії природокористування охорони довкілля та благоустрою Львівської міськради, віце-президент Львівського товариства захисту тварин Мирона Колодко, ЛОО СПУ разом з волонтерами Товариства захисту тварин та ЛОО Партії Зелених України взяла у прибиранні території притулку для тварин у Брюховичах.
В середині листопада львівський обласний комітет Соціалістичної партії України та Львівська обласна організація „Захист дітей війни” звернулися з відкритим листом до Президента України Віктора Ющенка з проханням допомогти позитивно вирішити питання щодо виділення коштів в бюджеті 2006 року, передбачених законом „Про захист дітей війни”.
Представники ЛОО Української спілки ветеранів Афганістану, ГР „За чистий Львів” та СПУ 18 листопада прибирали навколишню територію біля пам’ятного знаку громадянам Львівщини, що загинули в Афганістані.
Протягом цього періоду ЗМІ постійно відслідковували процес формування блоків загальнонаціонального і регіонального масштабу. Так, процес створення блоку Віктора Ющенка „Наша Україна” у Львівській області почався 31 жовтня в прямому ефірі авторської програми народного депутата Ярослава Кендзьора “Політичні етюди”, коли лідери “Народного Союзу Наша Україна” та Народного Руху України в регіоні – Петро Олійник та Ярослав Кендзьор - підписали першу спільну заяву про початок формування блоку Віктора Ющенка. 19 ж грудня угода про створення блоку була підписана керівниками шести львівських обласних організацій партій: Петро Олійник (НСНУ), Ярослав Кендзьор (НРУ), Антон Ружицький (ХДС), Володимир Макара (ПППУ), Ірина Лукавенька (УРП „Собор”), Михайло Вовк (КУН). В цей же день конференція ЛМО ПППУ приймає рішення про самостійну участь в міських виборах, аналогічне рішення приймає Мостиська МО ПППУ, обґрунтовуючи це маленькою квотою у виборчих списках.
Довготривалим був процес переговорів по блокуванню ГП „Пора” та Партії „Реформи і порядок”. В кінцевому результаті компромісу не було досягнуто і 14 грудня ЛОО ГП „Пора” визнала блокування на регіональному рівні недоцільним.
Вибори міського голови Львова. Серед претендентів на цю посаду фігурують голова ГО „Самопоміч” Андрій Садовий, колишній мер Львова, заступник голови приводу НРУ Василь Куйбіда, екс-губернатор Львівщини Олександр Сендега, народні депутати Олекса Гудима, Петро Писарчук, Тарас Стецьків, перший заступник голови ЛОДА Мирослав Сеник, Василь Шпіцер, в.о мера Львова Зеновій Сірик, журналіст Влад Якушев, президент концерну „Богдан” Богдан Федоришин, президент адвокатської кантори „Куспись і партнери” Світлана Куспись.
Стосовно висунення і підтримки кандидатів партіями, то на кінець грудня були такі відомості: УНП підтримує Олексу Гудиму, НРУ схиляється до кандидатури Василя Куйбіди, НСНУ обиратиме між Садовим, Сіриком і Сеником, КУН пропонує Шпіцера, ряд партій висловились за можливу підтримку Сендеги і Писарчука, БЮТ, СПУ, ГП „Пора” і Партія регіонів утримались від підтримки котрогось з кандидатів.
На початку листопада за даними експертного опитування „Соцінформу” серед депутатів Львівської міської ради лідерами були Василь Куйбіда (25%), Олекса Гудима (23.33%) і Олександр Сендега (11.67%).
Станом на цей ж час результати соціологічного опитування Інституту політичного моделювання у Львові такі: Андрій Садовий (22%), Василь Куйбіда (20%), Олекса Гудима (6%).
На середину грудня лідерами за результатами соціологічного опитування центру з інформаційних проблем територій НАН України були: Василь Куйбіда (28.1%), Андрій Садовий (24.1%) і Тарас Стецьків (7.3%).
Варто зазначити, що при проведенні даних досліджень до переліку кандидатів вносять не всіх можливих претендентів на мерське крісло, а тих, що найбільш відомі.
Отже, початок виборчої кампанії на Львівщині характеризується активною діяльністю всіх учасників виборчого процесу. Відбувається формування штабів, списків, постійно ведуться переговори між партіями, акції партій носять здебільшого політичний характер. Щодо виборів міського голови, то зафіксована велика кількість претендентів на цю посаду і зараз кожна політична партія визначається, кого ж вона підтримає.