МОНІТОРИНГ ВИБОРЧОГО ПРОЦЕСУ У СУМСЬКІЙ ОБЛАСТІ
Підготовлено Центром досліджень регіональної політики (м.Суми)
листопад–грудень 2005 р.
3 листопада у Сумах в прес – центрі “Воля громади” відбулось засідання “круглого столу” на тему: “Президентські вибори – 2004 – вибори депутатів -2006”. В засіданні взяли участь: Віктор Волонтирець - керуючий справами міськвиконкому; Віталій Моісєєнко – юрист; ініціатори громадянської ініціативи “Нічний дозор” Євген Положій і Тарас Сай, голова ради громадянської ініціативи “Нічний дозор” Геннадій Мінаєв. На засіданні “круглого столу” зазначалося, що парламентські вибори 2006 року будуть дуже складними і громадські організації повинні відслідковувати всі виборчі процеси, щоб вони не вийшли за межі закону і використовувати досвід громадських організацій набутий під час президентських виборів 2004 року у виборчих процесах.
3 листопада за участю народного депутата України, першого секретаря обласного комітету СДПУ(О) Олександра Царенка відбувся “прямий ефір” на ТРК “Відікон”(м.Суми). Народний депутат критикував діяльність органів виконавчої влади, вступ до СОТу та НАТО, піддав сумніву, оприлюднені на прес-конференції головою облдержадміністрації Миколою Лавриком показники розвитку області за 9 місяців 2005 року, зазначивши, що влада завжди прикрашає свою діяльність. Олександр Царенко звинуватив владу у відсутності ефективної роботи в питаннях боротьби з корупцією та проведенні інвестиційної політики.
4 листопада в обласному центрі за ініціативою обласної організації Всеукраїнської Громадської Організації Українського Реєстрового Козацтва та Всеукраїнської партії духовності і патріотизму була проведена презентація Українського Реєстрового Козацтва на Сумщині. В рамках проведення презентації в Сумах відбулося посвячення в козаки студентів Сумського національного аграрного університету (СНАУ) та урочиста хода вулицями міста, за участю понад 130 козаків. Також, о 13.00 в приміщенні клубу СНАУ відбулась виїзна Рада Генеральної старшини Українського Реєстрового Козацтва під головуванням ГетьманаУкраїнського Реєстрового Козацтва Анатолія Шевченка. Серед присутніх розповсюджувалась газета “Україна Козацька”, дрогобицький язичницький журнал “Каменярі” та брошура “Православие и Ватикан: корни и истоки противостояния”, видану в Росії. 5 листопада представники Всеукраїнської Громадської Організації Українського Реєстрового Козацтва та Всеукраїнської партії духовності і патріотизму відвідали село Шаповалівка Роменського району, місце народження останнього кошового отамана Петра Калнишевського.
4 листопада в незалежному громадському прес-центрі “Сумський вибір - 2006” (м.Суми) відбулась прес-конференція народного депутата України, заступника голови Християнсько-демократичної партії України Кирила Поліщука на тему: “Україна на порозі нових кадрових чисток у регіонах”. Під час прес-конференції Кирило Поліщук проінформував присутніх про основні програмні положення ХДПУ, зокрема: запровадження державної антикризової програми по стабілізації цін на паливо та посилення кримінальної відповідальності за зловживання на ринку нафтопродуктів; під час зміни керівництва місцевих адміністрацій звільнити людей причетних до криміналітету; збільшити видатки бюджету на охорону здоров’я та освіту; запровадження програми “Швидка допомога для села”; приділення більшої уваги молоді, молодим сім’ям та створення сприятливого інвестиційного клімату.
6 листопада в обласному центрі за ініціативою обласного осередку СДПУ(о) та за участі народного депутата України, першого секретаря обласного комітету СДПУ(о) Олександра Царенка відбулися збори громадян України (367 чол.) з проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою щодо вступу до організації Північноатлантичного договору (НАТО) та до Єдиного економічного простору (ЄЕП) разом з Російською Федерацією, Республікою Білорусь та Республікою Казахстан. Учасники зборів негативно висловлювались щодо діяльності НАТО, зважаючи на те що цей блок не є “гарантом колективної безпеки у світі”, а навпаки є “агресором”. Також, учасники зібрання зазначали, що даний крок приведе до погіршення відносин з Російською Федерацією, що негативно вплине на процес ціноутворення на енергоносії та приведе до збитковості промислових підприємств України. За підсумками засідання була створена ініціативна група із збору підписів громадян для проведення всеукраїнського референдуму з наступних питань: “Чи згодні ви з тим, щоб Україна стала членом організації Північноатлантичного договору (НАТО?)” та “Чи підтримуєте Ви участь України у Єдиному економічному просторі (ЄЕП) разом із Російською Федерацією, Республікою Казахстан та Республікою Білорусь, відповідно до угоди про формування Єдиного економічного простору, підписаної 19 вересня 2003 року”.
7 листопада в обласному центрі за ініціативою обласного комітету Комуністичної партії України відбулась урочиста хода по центральній вулиці м.Суми, яка була присвячена 88-й річниці Жовтневої революції. Після ходи на центральній площі відбувся мітинг представників Комуністичної партії України, в якому взяли участь понад 200 чоловік. Мітингуючі тримали гасла “К лучшей жизни c коммунистами”, “Спасение страны в смене власти”, “КПУ – партия труда”, “Вся власть – людям труда”. На мітингу виступив народний депутат України Володимир Петренко, який критикував зближення України з НАТО та втягуванню України до СОТу.Перший секретар обласного комітету Комуністичної партії України Володимир Даниленко закликав присутніх об’єднувати зусилля для перемоги на парламентських виборах 2006 року. Серед присутніх розповсюджувалися газети “Комуніст”, “Ленінська правда”, газета партії “Союз” - “Союз за справедливость“ та листівки з критикою діяльності колишнього прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко з закликами: “Юля! Отдай мои 1097 гривень!” та Олександра Мороза під назвою “Капиталистический “социализм” А. Мороза”, які містять розмови голосів схожих на голоси Олесандра Мороза, Віктора Пінчука та Валентини Семенюк з приводу повторного продажу “Криворіжсталі”. Мітингуючі прийняли звернення до Президента, голови Верховної Ради України та Генерального прокурора з вимогою провести конституційну реформу, не допустити визнання ОУН –УПА воюючою стороною в Другій світовій війні та надати російській мові статусу другої державної. Також, святкові заходи за ініціативою місцевих осередків Комуністичної партії України відбулися в містах Глухів (200 чол.), Конотоп (250 чол.), Лебедин (80 чол.), Охтирка (120 чол.), Ромни (80 чол.), Білопілля (60 чол.), Буринь (20 чол.), Путивль (60 чол.) та Шостка (250 чол.).
11 листопада у Сумах в прес – центрі “Сумський прес – клуб реформ” відбулося засідання круглого столу на тему: “Благодійний фонд розвитку освіти, науки та духовності: на кого спрямовувалась благодійність”, заснований при тепер уже неіснуючому Сумському національному університеті. На круглий стіл були запрошені Наталія Василенко – мати студентки Сумського національного аграрного університету, Наталія Легостаєва – начальник планово– фінансового відділу Сумського національного аграрного університету, Микола Глух – начальник слідчого відділу прокуратури Сумської області, Георгій Сахнюк – співголова громадянської кампанії “Царенко, віддай мільйон!”. Оскільки безпосередні засновники фонду, зокрема, його президент – народний депутат України, колишній ректор СНАУ Олександр Царенко, не з’явилися на засідання, Алла Федорина голова прес – клубу, оприлюднила надіслану ними заяву, у якій викладено позицію засновників Фонду щодо ситуації, яка склалася. Наталія Василенко – мати студентки, розповіла про обставини, з якими довелося зустрітися їй при вступі до університету її доньки. А саме – що стосується зробленого нею “добровільно – примусового” внеску до фонду. Вона вважає, що засновники Фонду порушили закон і зобов’язані повернути кошти. Наталя Легостаєва - начальник планово–фінансового відділу університету висловила своє бачення ситуації, щодо діяльності фонду. Із станом розслідування кримінальної справи щодо діяльності "Фонду розвитку освіти, науки та духовності” журналістів ознайомив начальник слідчого відділу прокуратури Сумської області Микола Глух. Він розповів про доказову базу справи і про те, на якому етапі знаходиться її розслідування. Координатор кампаній “Царенко віддай мільйон!” Георгій Сахнюк зазначив: “ Ми виступаємо за прозоре розслідування по справі Олександра Царенка, притягнення до відповідальності організаторів примусового збору коштів, а не дрібних виконавців.” За словами Георгія Сахнюка, учасники кампанії, яка розпочалась у вересні 2005 року, ініціюють збір підписів про висловлення недовіри народному депутату України Олександру Царенку.
9-10 листопада в м.Суми з робочим візитом перебувала голова Всеукраїнського політичного об’єднання “Жінки за майбутнє” Валентина Довженко, яка взяла участь у “прямому ефірі” на ТРК “Відікон”, зустрілась з головою обласної ради Марком Берфманом, виконуючим обов’язки міського голови м.Суми Сергієм Клочком, відвідала спеціалізований реабілітаційний навчально-виховний комплекс, взяла участь в обласному святі до Дня української писемності та мови “О, слово рідне!”, провела нараду з активом обласного партійного осередку та прес-конференцію для представників засобів масової інформації. Під час зустрічі з представниками місцевого самоврядування Марком Берфманом та Сергієм Клочком Валентина Довженко обговорила сучасний соціально-економічний стан регіону, стан виконання соціальних програм та формування місцевих бюджетів, тощо. Відповідаючи на питання журналістів голова ВПО “Жінки за майбутнє” заявила, що партія є самодостатньою і буде об’єднуватися лише з ідеологічно спорідненими партіями, але остаточне рішення буде прийняте на з’їзді у грудні поточного року. Основними пріоритетами роботи партії є соціальний захист сім’ї, дітей та молоді, формування регульованої ринкової економіки, підтримка вітчизняного виробника та створення рівних умов для чоловіків і жінок.
12 листопада в приміщенні обласної філармонії відбулась XXII конференція обласної організації народного Руху України за участю народного депутата України Степана Давимука та 46 делегатів, які представляли близько 900 членів партії. Делегати обговорили сучасну суспільно-політичну ситуацію, формування передвиборчого блоку, тощо. Степан Давимука у своєму виступі зазначив, що формування передвиборчого блоку з НСНУ, КУН та ПППУ є нагальною необхідністю для партії з метою збереження присутності партії в парламенті, а також, тому, що на даний час партія самостійно не подолає 3-х відсотковий бар’єр. Голова обласного осередку Катерина Білолюбська висловлюючи загальну думку делегатів зазначила, що на виборах до місцевих рад обласний осередок буде формувати блок відмінний від загальноукраїнського, так як на місцевому рівні спостерігається постійне непорозуміння між місцевими осередками НСНУ та НРУ. Також, делегати обрали заступника голови обласного осередку з молодіжних питань Михайла Дадонова, голову обласної організації Всеукраїнської громадської організації “Молодіжний народний рух” та делегатів на XVI з’їзд партії.
12 листопада в приміщенні обласної філармонії за участю представників головного Проводу – Степана Брацюня, Володимира Борейчука та голови молодіжної референтури КУНу Василя Поповича, мала відбутися звітно – виборча конференція Сумської обласної організації Конгресу Українських Націоналістів. На обласну конференцію прибуло 38 делегатів з м. Суми та Сумської області. Після того як Володимир Борейчук зачитав рішення головного Проводу про те, що Бориса Манжелу, виконуючого обов’язки голови обласної організації, буловиключено з лав Конгресу Українських Націоналістів прихильники Бориса Манжели заблокували роботу звітно – виборчої конференції. Представники головного Проводу – Степан Брацюнь та Володимир Борейчук вирішили провести звітно – виборчу конференцію Сумської обласної організації Конгресу Українських Націоналістів в приміщенні бару “Black and white”, де було зареєстровано 28 делегатів. Присутні делегати одноголосно обрали головою обласної організації Конгресу Українських Націоналістів Олександра Перетятька, який висловив думку, що Конгрес Українських Націоналістів отримає належну підтримку на виборах 2006 року.
16 листопада у незалежному громадському прес –центрі “Сумський вибір – 2006” (м.Суми) лідер громадського об’єднання “Віче України” та партії “Віче” Інна Богословська зі своїм соратником та ідеологом громадського об’єднання “Віче України” Ігорем Дідковським презентувала книгу “План розвитку країни”. На думку Інни Богословської книга“План розвитку країни” це на даний час єдиний в Україні цілісний стратегічний документ, у якому викладено бачення розвитку України на наступні 20 років. Ідеї, покладені в основу книги, народжувалися в дискусіях, в яких брали участь абсолютно різні люди з усіх регіонів України, сфер діяльності і верств населення. Також, Інна Богословська повідомила, що для реалізації ідей, викладених у “Плані розвитку країни” із лав громадської організації “Віче України” буде делеговано групу активістів у політику. Партія “Віче” візьме участь у передвиборчій кампанії як самостійна сила, що представляє інтереси середнього класу України. Цього ж дня Інна Богословська та Ігор Дідковський взяли участь у “прямому ефірі” на ТРК “Відікон”, де також виклали основні положення книги “План розвитку країни ” та відповіли на запитання телеглядачів.
28 листопада в м. Суми о 15.00 відбулася прес-конференція лідерів Сумської обласної партійної організації ВО “Батьківщина” Івана Сідельника, голови передвиборчого штабу В’ячеслава Шапошника та голови Сумської міської партійної організації ВО “Батьківщина” Петра Гученка. Іван Сідельник - голова Сумської обласної партійної організації партії ВО “Батьківщина” повідомив, що їхня партія має намір блокуватися з такими політичними силами, як Українська Соціал – Демократична Партія, частиною УРП “Собор”, яку представляє народний депутат України Левко Лук’яненко, що стосується партії “Єдина Україна” то її члени на всеукраїнському рівні вирішили ліквідувати партію та увійти до лав ВО “Батьківщина”. Голова передвиборчого штабу Сумської обласної партійної організації партії ВО “Батьківщина В’ячеслав Шапошник повідомив, що вибори 2006 року будуть дуже складними але ВО “Батьківщина” готова прийняти в них участь та отримати перемогу, як на всеукраїнському рівні так і на рівні місцевому.
20 грудня на території смт.Недригайлів активістами місцевого осередку Української Народної Партії були розповсюджені листівки з інформацією про те, що “у листопаді депутати ВРУ не проголосували за законопроект “Про внесення змін до Закону України ”Про державний бюджет України на 2005 рік”, який мав на меті скоротити високопосадовцям занадто високі пенсії...” У листівці також була надрукована таблиця, у якій зазначалося про те, як голосували фракції і групи у Верховній Раді за обмеження пенсій вищим державним службовцям. Закінчувалася листівка повідомленням про те, що Українська Народна Партія продовжує збір підписів щодо обмеження максимальних пенсій держслужбовцям.
21 грудня в м.Суми відбулась прес-конференція начальника штаба “Блоку Юлії Тимошенко” В’ячеслава Шапошника, голови обласної організації ВО “Батьківщина” Івана Сідельника та голови міської організації ВО “Батьківщина” Петра Гученка для представників місцевих засобів місцевої інформації, на якому було презентовано кандидатів для включення до партійного списку “Блоку Юлії Тимошенко” на міському та обласному рівнях. Представники “Блоку Юлії Тимошенко” звернулися з проханням опублікувати дані списки у засобах масової інформації для вивчення громадської думки щодо кандидатів та їх місця у списку. Також, було висловлено думку, що на місцевому рівні “Блок Юлії Тимошенко” планує вибороти не менше 50% голосів виборців.
Відповідно до формату створеного опозиційного блоку “Не Так” у складі СДПУ(о), Республіканської партії України, ВПО “Жінки за майбутнє” та політичної партії ВО “Центр” в області була підписана угода про співпрацю на місцевому рівні між обласними осередками СДПУ(о), Республіканської партії України, ВПО “Жінки за майбутнє”.
24 грудня в м.Конотоп за за ініціативою обласного осередку СДПУ(о) та за участі народного депутата України, першого секретаря обласного комітету СДПУ(о) Олександра Царенка відбулися збори громадян України (244 чол.) з проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою щодо вступу до організації Північноатлантичного договору (НАТО) та до Єдиного економічного простору (ЄЕП) разом з Російською Федерацією, Республікою Білорусь та Республікою Казахстан. Учасники зборів негативно висловлювались щодо діяльності НАТО, зважаючи на те що цей блок не є “гарантом колективної безпеки у світі”, а навпаки є “агресором”. Також, учасники зібрання зазначали, що даний крок приведе до погіршення відносин з Російською Федерацією, що негативно вплине на процес ціноутворення на енергоносії та приведе до збитковості промислових підприємств України. За підсумками засідання була створена ініціативна група із збору підписів громадян для проведення всеукраїнського референдуму з наступних питань: “Чи згодні ви з тим, щоб Україна стала членом організації Північноатлантичного договору (НАТО?)” та “Чи підтримуєте Ви участь України у Єдиному економічному просторі (ЄЕП) разом із Російською Федерацією, Республікою Казахстан та Республікою Білорусь, відповідно до угоди про формування Єдиного економічного простору, підписаної 19 вересня 2003 року”.
25 грудня в обласному центрі за ініціативою обласного об'єднання громадян "Громадська ініціатива "Нічний дозор" та за підтримки громадського об’єднання “Воля громади”, обласного осередку Партії Зелених України на березі озера Чеха відбулась акція "Місто любить Чешку" щодо неприпустимості будування на березі озера Чеха житлових будинків. Участь в акції взяло близько 100-а осіб.