Політична наука в Україні / Сайт Центру політичних досліджень (Львів)

Виборчий процес-2006  в Україні: політико-правові аспекти та регіональні особливості / Укл. Романюк А.С., Скочиляс Л.С. – Львів: ЦПД ЛНУ ім.І.Франка, 2006. – 202 с.

 

МОНІТОРИНГ ВИБОРЧОГО ПРОЦЕСУ НА ЗАКАРПАТТІ

 

Підготовлено Агенцією політичних досліджень «Соціум Карпат» (м.Ужгород)

 

 

РОЗСТАНОВКА ПАРТІЙНО – ПОЛІТИЧНИХ СИЛ

 В ЗАКАРПАТТІ  НАПЕРЕДОДНІ ВИБОРІВ  2006 РОКУ

 

Незважаючи на те, що згідно із Законом України «Про вибори народних депутатів України» від 25 березня 2004 року N 1665-IV (остання редакція від 18.03.2006) «виборчий процес чергових виборів депутатів розпочинається за сто двадцять днів до дня виборів», не буде перебільшенням стверджувати, що фактична підготовка до виборів 26 березня 2006 року почалась майже одразу після закінчення виборів Президента України 2004 року.

Результати волевиявлення населення Закарпаття на президентських виборах 2004 року та реалії суспільно-політичного життя краю після них дозволяють зробити наступні висновки про структуризацію партійного простору області напередодні парламентських виборів 2006 року:

1. Закарпатським обласним управлінням юстиції станом на 1 червня 2005 року було зареєстровано 94 обласних осередки політичних партій. Кількість обласних організацій політичних партій, що представлені в усіх районах області – 17, що становить 18,08 % від кількості зареєстрованих у Закарпатті. 14 обласних організацій не мають жодного районного чи міського структурованого утворення. Найбільш впливовими є обласні організації наступних партій: Народної партії, Партії регіонів, Соціалістичної партії, СДПУ(о), ВО «Батьківщина», КПУ, Української республіканської партії «Собор», Політичної партії «Народний Союз Наша Україна» та інших.

2. З точки зору підтримки курсу Президента України обласні осередки політичних партій можна класифікувати наступним чином:

а) партії, які підтримують курс Президента. Це, насамперед, обласні осередки політичних партії, що входили до коаліції «Сила народу»: Закарпатська крайова оррганізація Народного Руху України (ЗКО НРУ), ЗКО Української республіканської партії «Собор» (ЗКО УРП «Собор»), ЗКО Конгресу українських націоналістів (ЗКО КУН), Закарпатська обласна організація Соціалістична партії України (ЗОО СПУ), ЗОО Партії Реформи і порядок (ЗОО ПРП), ЗОО ПП «НСНУ», ЗОО ВО «Батьківщина»,  ЗОО Української народної партії (УНП),   ЗОО ПП «Яблуко», ЗОО Соціал-демократичної партії України, ЗОО УП «Єдність», ЗОО ПП «Молода Україна» та ЗОО ВП «Нова сила».

Загалом у таборі пропрезидентських сил в області напередодні парламентських виборів 2006 року єдність була відсутня.

б) партії, які прихильно ставилися до новообраної влади і заявили про свою готовність з нею співпрацювати –  ЗОО Народної партії, ЗОО ПП «Демократичний Союз», ЗОО Селянської партії України (ЗОО СелПУ), ЗОО Ліберальної партії України (ЗОО ЛПУ), ЗОО Народно-демократичної партії Україна (ЗОО НДП), ЗОО Партії зелених України (ЗОО ПЗУ), ЗОО ПП «Третя сила» та ряд інших.

в) опозиційні партії – ЗОО Соціал-демократичної партія України (об’єднаної) (СДПУ(о)) (ядро опозиції), ЗОО Партії регіонів (ЗОО ПР), ЗОО Прогресивної соціалістичної партії України (ЗОО ПСПУ), ЗОО ПП «Союз», ЗОО ПП «Держава». До опозиційних партій відносить себе і ЗОО Комуністичної партії України (ЗОО КПУ), проте в питаннях захисту інтересів малозабезпечених верств населення готова співпрацювати з усіма гілками влади.

3. Спостерігається об’єднання громадських організацій і політичних партій у єдині структуру. Наприклад, коаліція «Християнський Народний Союз Закарпаття» (ЗОО ПП «Християнський Союз» і ЗОО Республіканської Християнської партії (ЗОО РХП) та ряд громадських організацій) та громадсько-політичний рух «Лівий фронт Закарпаття» (КПУ і 12 громадських організацій).

4. У 2005 році Міністерством юстиції України було зареєстровано дві партії, які мають безпосереднє відношення до Закарпатської області – це Партія угорців України (5 лютого 2005), яку очолив голова Товариства угорської культури Закарпаття М. Ковач та Демократична партія угорців України, яку очолив голова Демократичної Спілки угорців України І. Гайдош (24 березня 2005). Ці дві партії вели боротьбу за голоси угорської національної меншини Закарпаття, чисельність якої становить понад 150 тис. чоловік. Під час президентських виборів, кандидат у Президенти В. Ющенко заключив спеціальну угоду про співпрацю між ним як кандидатом і М. Ковачем, а іншого кандидата – В. Януковича підтримував член на той час СДПУ (о) І. Гайдош. В.Янукович здійснив навіть візит у м. Берегово, де зустрічався з виборцями, що був єдиним його візитом на Західну Україну, між другим і «третім» виборчими турами у 2004-ому році.

5. Спостерігається масове перетікання членів партій з однієї до іншої. Насамперед це є характерним для ЗОО СДПУ (о) та ЗОО Партії регіонів, члени яких, як правило, знаходять собі місце в лавах ЗОО СПУ та ЗОО НП. Саме ці дві партії найбільш активно проводять політику по рекрутуванню нових членів незалежно від їх попередньої партійної належності.

6. Влітку 2005 на звітно-виборчих конференціях відбувся розкол в обласних осередках НРУ та УРП «Собор». Простежується розкол в ВО «Батьківщина», який пов'язаний з витісненням членами партії «Яблуко» «старих» членів ВО «Батьківщина» з керівних органів партії.

 

 

 

Джерело: Виборчий процес-2006  в Україні: політико-правові аспекти та регіональні особливості / Укл. Романюк А.С., Скочиляс Л.С. – Львів: ЦПД ЛНУ ім.І.Франка, 2006. – С. 92-93.

 


return_links(); ?>