МОНІТОРИНГ ВИБОРЧОГО ПРОЦЕСУ НА ЗАКАРПАТТІ
Підготовлено Агенцією політичних досліджень «Соціум Карпат» (м.Ужгород)
УЧАСТЬ ОБЛАСНИХ ОСЕРЕДКІВ ПОЛІТИЧНИХ ПАРТІЙ У ВИБОРЧОМУ ПРОЦЕСІ
За даними обласного управління юстиції станом на 15 грудня 2006 року на території Закарпатської області зареєстровано 115 обласних організацій політичних партій України. Серед них близько 26 облорганізацій у своїх рядах нараховують понад 1 тис. членів. Кількість обласних організацій політичних партій, що представлені у всіх районах області – 23, що становить 20% від кількості усіх зареєстрованих партій на Закарпатті. 20 обласних організацій політичних партій (17,4% від усіх зареєстрованих) не мають жодного структурного утворення, тобто існують де-юре, однак де-факто себе офіційно ніяк не проявляють, а тому і впливу на політичні процеси в регіоні не мають.
Рейтинг політичних партій з початком виборчої кампанії в області майже не змінився. Організаційно міцними і найбільш потужними в Закарпатті є обласні організації ПП «НСНУ», ВО «Батьківщина», ПРП, НП, СПУ, СДПУ(о), ПР, НДП, КПУ, ПП «Відродження». Ці партії мають достатньо розгалужену структуру, є найбільш активними в політичному та громадському житті краю, за винятком партії «Відродження».
До проведення виборчої кампанії активно долучаються і громадські організації області. Про свою співпрацю у виборчій кампанії з ЗОО КПУ 17 січня 2006 року заявила на своєму пленумі Обласна рада ветеранів України Закарпатської області. Про співпрацю з СПУ заявив голова Спілки ветеранів воїнів Афганістану С. Слободянюк.
Загалом, станом на 1 січня 2006 року обласним управлінням юстиції зареєстровано 490 громадських організацій, із них 156 – організації всеукраїнського значення, 320 – місцевого. Серед них: 70 молодіжних організацій, 53 національно-культурних товариств (із них 14 – ромських (циганських), 12 – угорських, по 4 – словацьких, російських, русинських, 3 – румунських, по 2 – німецьких, єврейських, 1 – грецьке), 24 жіночих організацій, 7 – ветеранських, 4 – козацькі, 1 – чорнобильська і т.д., 8 громадсько-політичних об`єднань, до складу яких входять як політичні партії, так і громадські організації.
Активізували свою роботу під час виборчої кампанії і новостворені молодіжні організації. Так, Закарпатська обласна організація Всеукраїнської громадської організації «Молодіжний Союз Наша Україна» (С. Бабіля) провели ряд акцій в рамках всеукраїнської акції «Студентська хвиля»: зроблено опитування молоді щодо участі у майбутніх виборах, організована акція у підтримку Кабінету Міністрів України та ряд інших.
В області станом на 1 березня зареєстровано 84 молодіжні громадські організації. В основному більшість із них є членами Молодіжних громадських об’єднань, тому активізують свою роботу під час виборчих кампаній. Програми діяльності цих організацій носять не самостійний характер, а знаходяться під впливом брендів відомих політичних партій та виборчих блоків. Найбільш активну і постійну участь у громадському житті області приймали наступні молодіжні громадські організації: Закарпатська обласна молодіжна організація «Фундація регіональних ініціатив» (О. Солонтай), актив якої тяжіє до БЮТ, Закарпатська округа «Пласту – Національної Скаутської Організації України» (О. Глуханич) (у політичному плані – нейтральна), Молодий Народний Рух України (А. Любка), Молодіжний націоналістичний конгрес (В. Бірчак).
Активну позицію в області зайняли і молоді соціалісти. Зокрема, Свалявським осередком Спілки Молодих Соціалістів (СМС, 400 чол.) впроваджено в життя проект соціальної програми розвитку молоді. Зокрема, 30 юнаків зі Свалявщини за сприяння СМС навчатимуться у престижних вузах країни, паралельно з чим працюватимуть і отримуватимуть зарплату – від 1,5 тис. грн. Метою даної соціальної програми розвитку молоді є: сприяння молоді при обранні майбутньої професії, надання можливості для отримання вищої освіти, сприяння працевлаштування, виховання почуття патріотизму.
З ініціативи Закарпатської організації Спілки молодих соціалістів та Європейської молодіжної ліги організовано семінар «Підприємницька діяльність» для студентів Закарпатського державного університету, на якому студенти всебічно розглянули проблеми працевлаштування та професійної орієнтації.
Конфігурація виборчих блоків в Закарпатській області. В січні завершився процес формування виборчих блоків та їх штабів. Виборчий блок "Наша Україна" (обласні осередки ПП «НСНУ», ПППУ, КУН) очолив І. Кріль, співголова обласної громадської організації «Рідне Закарпаття»; Блок Ю. Тимошенко (обласні осередки ВО «Батьківщина» та УСДП) – народний депутат України О. Кеменяш; «Народний блок Литвина» (обласні осередки НП та ВО лівих «Справедливість») – народний депутат України, голова облорганізації НП С. Ратушняк; Виборчий блок Лазаренка (обласні осередки СДС, Соціал-демократичної партії України, та ВО «Громада») – Я. Андрусяк, голова облорганізації партії Соціал-демократичний союз; Український Народний блок Костенка і Плюща (обласні осередки УНП, «України соборної» та Партії вільних селян і підприємців України) – В. Мурга, начальник управління лісового господарства облдержадміністрації; Опозиційний блок «Не так!» (обласні осередки СДПУ(о) та Республіканської партії України) – І Різак, голова облорганізації СДПУ(о); Блок «Християнський рух» (обласні осередки РХП, УПП «Християнський рух», УКП, «України соборної», ОУН в Україні) очолили В. Бедь, голова ХНСЗ, ректор Ужгородської Української Богословської Академії ім. Кирила і Мефодія та П.Мурник, секретар Мукачівського єпархіального управління Української Православної Церкви (МП); Блок Наталії Вітренко «Народна опозиція». Обласний виборчий штаб ПР очолив О. Ледида, голова обласної організації ПР, Комуністичної партії України – І.Мигович, народний депутат України, секретар обласної організації КПУ. Визначилися із своїми керівниками і інші політичні сили.
Конфігурація партійних блоків на Закарпатті є дещо іншою, ніж по Україні загалом. Обумовлено це рядом чинників. По-перше, на рівні області не зареєстровані осередків політичних партій, які є блокоутворюючими на загальнонаціональному рівні. По-друге, політичні партії, які утворили виборчі блоки на загальноукраїнському рівні не мають партійної структури в Закарпатті, а відтак є маловпливовими і не помітними в політичному житті краю. По-третє, керівники деяких обласних осередків політичних партій діють врозріз з центральним керівництвом (наприклад, УРП «Собор»). По-четверте, обласні осередки деяких партій є нелегітимними після проведення звітновиборчих конференцій напередодні виборів з порушенням чинного законодавства (наприклад, НРУ). По-п’яте, обласні осередки деяких партій не змогли в силу різних причин підписати угоди про створення відповідних блоків (наприклад, ГП «Пора» і Партія Реформи і Порядок).
До виборчого бюлетеня з виборів депутатів Закарпатської обласної Ради було внесено 39 суб’єктів виборчого процесу, більшість з яких репрезентують в Закарпатті 45 суб’єктів виборчого процесу внесених до бюлетеня з виборів народних депутатів України. Але, ряд політичних партій і партійних блоків не приймають участь у виборах до Закарпатської обласної ради. Це такі політичні сили, як Блок безпартійних «Сонце», Всеукраїнська партія Народної Довіри, Народний Рух України за єдність, ПП «Європейська столиця» та ряд інших. Вказані партії не мають партійної структури в області. В свою чергу до виборчого бюлетеня самостійно був внесений Народний рух України, який не уввійшов на обласному рівні до Блоку «Наша Україна». Головна причина не входження цієї структури до Блоку «Наша Україна» – розкол в обласному осередку. Викликано це тим, що ще влітку 2005 року загострилися стосунки закарпатських рухівців із центральним керівництвом НРУ. Наслідком було невизнання керівництвом НРУ результатів обласної звітно-виборної конференції, яка відбулася 25 вересня минулого року і яка одностайно обрала В. Піпаша головою облорганізації. Причина – критика проводом Закарпатської облорганізації окремих дій центрального керівництва. ЦП НРУ визнав правочинною конференцію (загальні збори), які 20 листопада обрали головою КО НРУ П. Чучку, котрого за кілька днів до цього було прийнято Політрадою НРУ в партію. Попереднього голову обласної організації В. Піпаша на з’їзді НРУ, який відбувся 27 листопада було виключено із лав НРУ. Однак, на самому з’їзді по цій причині виник конфлікт – більша частина делегатів вважала підрахунок голосів із даного питання – сфальсифікованим, тому з’їзд навіть не зміг розглянути всі питання порядку денного і був терміново закритий. Більшість обласних рухівців із тим, що їх очолює П. Чучка – не погодилися. Отже, П. Чучку визнало центральне керівництво, а в.о. голови Б. Борисова (замість В. Піпаша) – більшість районних організацій. Впродовж лютого 2006 року відбулося понад 10 судових процесів за участю народного депутата з фракції НРУ Б. Костинюка по питанню: хто в Закарпатті має представляти НРУ та брати участь у виборах. В суд було втягнуто обласне управління юстиції та обласну територіальну виборчу комісію. 11 лютого П. Чучка вийшов із НРУ. Центральне керівництво НРУ в.о. голови обласного руху визнало О. Черепаху.
Не відбувся на обласному рівні і «Громадянський блок ПОРА – ПРП». Громадянська партія «ПОРА» і ПРП приймали участь у виборах до обласної ради окремо.
Головна причина – амбітність лідерів цих партій на рівні області. Лідер обласної організації ПРП – голова Закарпатської облдержадміністрації, О. Гаваші, не погодився на пропозиції чланів ГП «ПОРА» щодо місць у першій п’ятірці партійного списку. 16 лютого в Ужгороді на прес-конференції член облорганізації «ПОРА», керівник апарату облдержадміністрації Ю. Чижмарь заявив про політично-адміністративний тиск, який ніби-то чиниться на нього з боку голови ОДА та окремих осіб команди з метою дискредитації та звільнення його із займаної посади керівника апарату.
В газеті «Післямова» опубліковано інтерв’ю голови облдержадміністрації О. Гаваші, в якому зокрема дається оцінка заяві, яка пролунала на прес-конференції керівника апарату облдержадміністрації, члена облорганізації ГП «Пора» Ю. Чижмаря. О. Гаваші наголосив, що хоча на загальнодержавному рівні підписано угоду про створення блоку «Пора – ПРП», на рівні обласному не було знайдено спільного розуміння щодо пріоритетів роботи на виборах. Ю. Чижмарь самочинно прийняв рішення балотуватись на посаду Ужгородського міського голови і прагнув, щоб уся робота блоку була підпорядкована лише тому, щоб сприяти йому стати мером Ужгорода. Однак у ЗОО ПРП є зовсім інше бачення ситуації і, відповідно, пріоритетів роботи. Більше того, ПРП є структурована партія в Закарпатті, а тому вона буде диктувати умови щодо місць у партійних списках. О. Гаваші підкреслив, що «Ю. Чижмарь не звільнений, а лише тимчасово відсторонений від обов’язків керівника апарату на час проведення службового розслідування. Це зроблено, щоб можна було його провести об’єктивно».
Не представлена у виборчому списку до обласної ради і одна з найстаріших і найвідоміших партійних структур на Закарпатті – Українська республіканська партія «Собор». Після розколу партії, який відбувся на з’їзді в Києві, аналогічний розкол відбувся і в Закарпатській організації цієї партії. На звітновиборчій конференції, яка прходила влітку 2005 року головою Закарпатської обласної організації УРП «Собор» було обрано П. Федаку, який став у конфлікті на сторону Л. Лук’яненка. Таким чином, напередодні виборів ЗОО УРП «Собор» залишилася фактично без керівника, оскільки П.Федака перейшов працювати до виборчого штабу БЮТ. Колишній лідер УРП «Собор» Є. Ясінський, який підтримує А. Матвієнка зареєстрував партійний список до міської ради м. Ужгород. Прийняла участь УРП «Собор» і у виборах до деяких районних рад Закарпатської області.
Своєрідною виявилася внаслідок внутрішньопартійних конфліктів на рівні області і конфігурація Виборчого блоку «Наша Україна». До нього не ввійшли обласні осередки НРУ та УРП «Собор» по причинах, які були вже вище сказані.
До «Опозиційного блоку Не Так!» не увійшло Всеукраїнське об’єднання «Жінки за майбутнє». У січні підписано меморандум про співпрацю на виборах 2006 року між керівництвом обласного штабу блоку «Наша Україна» та обласною громадською організацією Асоціація «Жінки Закарпаття», члени якої входили до облорганізації ВО «Жінки за майбутнє», що припинила свою діяльність в області у зв`язку з небажанням блокуватися на виборах із СДПУ(о).
У виборах до Закарпатської обласної ради прийняли участь дві партії, які представляють інтереси угорської національної меншини краю, чисельність якої становить понад 150 тисяч чоловік. Це – Партія угорців України (М. Ковач) і Демократична партія угорців України (І. Гайдош). Угорські партії Були утворені напередодні вибрів 2006 року з двох впливових національно-культурних товариств – Товариства угорської культури Закарпаття (ТУКЗ – КМКС) і Демократичної спілки угорців україни, які очолювали відповідно М. Ковач і І. Гайдош.
На обласному рівні було відмовлено в реєстрації Виборчому блоку НРУ та УРП «Собор» – Блоку П. Чучки «Карпатський Майдан», який подав передвиборчу програму «За Ющенка без Балоги». Причина відмови – утворення блоку особами, які після звітновиборчих конференцій не могли представляти ці партії.
Основні напрямки діяльності обласних осередків політичних партій у виборчій кампанії були наступні:
1. Спостерігався значний ріст чисельності таких політичних партій, як НСНУ, ВО «Батьківщина», СПУ, НП внаслідок роботи цих осередків по залученню нових членів.
2. Вступ еліти обласного та місцевого рівня до провідних політичних партій, або ототожнення себе з ними.
3.Конкуренція партій за включення до своїх рядів відомих особистостей з метою включення їх до своїх партійних списків.
4. Загострення протиріч між наступними потужними політичними силами: Блок «Наша Україна» – БЮТ; Блок «Наша Україна» – НП; СПУ – НП. Цікаво, що основна причина таких протиріч – це давні конфлікти між лідерами вказаних політичних сил: В.Балога (НСНУ) – О. Кеменяш (БЮТ); В. Балога (НСНУ) – С. Ратушняк (НП); С. Ратушняк (НП) – С. Слободянюк (СПУ). Відношення ж між Блоком «Наша Україна» і Партією регіонів в області можна назвати навіть партнерськимми. І знову ж головна причина міжособистісні зв’язки – в свій час О. Ледида (голова обласного осередку Партії регіонів) був заступником у В.Балоги, коли той у свій час очолював обласну адміністрацію.