Політична наука в Україні / Сайт Центру політичних досліджень (Львів)

Виборчий процес-2006  в Україні: політико-правові аспекти та регіональні особливості / Укл. Романюк А.С., Скочиляс Л.С. – Львів: ЦПД ЛНУ ім.І.Франка, 2006. – 202 с.

 

МОНІТОРИНГ ВИБОРЧОГО ПРОЦЕСУ НА ЗАКАРПАТТІ

 

Підготовлено Агенцією політичних досліджень «Соціум Карпат» (м.Ужгород)

 

РЕЗУЛЬТАТИ ВИБОРІВ В ЗАКАРПАТТІ

 

Закарпатська область – це одна із трьох областей України, де на виборах до Верховної Ради України переміг Блок «Наша Україна». При явці виборців 61, 6 % результати виборів до ВР України в Закарпатській обласі були наступні: Блок «Наша Україна» – 25, 79 %, БЮТ – 20, 07 %, Партія регіонів – 18, 56 %, СПУ – 3, 57 %, Народний Блок Литвина – 3, 49 %. Вище названі результати показують, що перемога Блоку «Наша Україна» в Закарпатті не є переконливою. В інших західних областях України Партія регіонів набирала набагато  менше голосів, ніж в Закарпатті. Наприклад, в Івано-Франківській області Партія регіонів набрала 1, 94 % голосів виборців, у Тернопільській – 2, 01 %, в Чернівецькій і Волинській – менше відсотка. Від Закарпаття до українського парламенту за результатами виборів потрапили лише чотири депутати: Е.Матвійчук (Партія регіонів), О.Кеменяш (БЮТ), О.Ледида (Партія регіонів), І.Кріль (Блок «Наша Україна»).

Результати виборів в обласну раду (яка збільшилася з 85 до 90 депутатів) принципово не відрізняються від парламентських. З 115 обласних осередків політичних партій участь у виборах прийняли 52., які зареєстровані на Закарпатті у виборах брали участь Так, до обласної ради п`ятого скликання обрано представників від семи політичних сил: Блок «Наша Україна» – 30 чол. (23 % голосів виборців), БЮТ – 25 чол. (19,2 %), ПР – 15 чол. (11,5 %), Народного блоку Литвина – 7 чол. (5,2 %), СПУ – 4 чол. (3,1 %). Специфікою виборів на Закарпатті є проходження в обласну раду двох угорських партій: Партії угорців України, яка набрала 3,3% голосів виборців (5 чол.) та Демократичної партії угорців України – 3,1 % (4 чол.).

Серед партій і блоків, які не подолали 3% виборчий бар’єр, найвищий результат мали: Партія «Відродження» – 2,4%, ГП «ПОРА» – 1, 61% Український народний блок Костенка і Плюща – 1,5 % та Опозиційний блок «Не так!» – 1,4%. Слід відмітити, що якби ЗОО ПРП та ЗОО ГП «ПОРА» утворили виборчий блок, то він потрапив би до обласної ради. Інші політичні сили отримали менше 1% голосів виборців. Загалом в області участь у голосуванні взяло 61,4% виборців або 575150 чоловік із 936720.

Остаточні результати голосування до обласної ради були оголошені з запізненням. Це дозволяє робити припущення, що до обласної ради потрапили дві партії, яким були дописані голоси виборців –  це ДПУУ та СПУ. Про це заявили і представники БЮТу та «Народного Блоку Литвина», від яких на їх думку і були забрані депутатські місця.

Ще один дуже важливий і цікавий факт. Якщо раніше кожна адміністративно-територіальна одиниця, а в Закарпатті 13 районів і 5 міст обласного значення, обирала 5 депутатів до складу обласної ради, то нині ситуація кардинально змінилася. За даними щодо проживання майбутніх депутатів обласної ради, 38 – проживає в Ужгороді, 15 – у Мукачеві, по 5 – Свалявському районі та м.Берегоаві, по 4 в Мукачівському та Рахівському районах, по 3 – в Берегівському та Виноградівському районах, по одному проживає в Тячівському, Хустському, Міжгірському та Іршавському, а також містах Хусті та Чопі. Жодного обранця немає від Великоберезнянського, Перечинського, Воловецького районів.

В обласній раді лише один десяток депутатів минулих скликань знову змогли отримати мандати. Щодо колишніх обранців, то найбільше їх у лавах Блоку «Наша Україна», а найменше в угорських партіях та «Народному Блоці Литвина». Найстарішим депутатом обласної ради став Василь Петрович Дряшкаба (Блок «Наша Україна»), лікар-терапевт з Рахівщини, 1939 р.н. Наймолодшим депутатом – студент УжНУ, лідер «Молодої Батьківщини» А.Шекета (БЮТ). Щодо партійності, то в обласній раді представлені НСНУ (18 чол.), ВО «Батьківщина» (15 чол.), Партія регіонів (15 чол.), «КМКС» – Партія угорців України» (4 чол.), Народна партія (2 чол.), «Демократична партія угорців України» (2 чол.), СПУ (2 чол.), УСДП (1 чол.), ПППУ (1 чол.), КУН (1 чол.), ВОЛ «Справедливість» (1 чол.). Безпартійних 28 чоловік, або майже третина депутатського корпусу. У новій раді 8 жінок.

Слід зазначити, що за результатами виборів міських голів, вони змінилися у всіх містах, крім Мукачева, Хуста, Перечина, Сваляви, Іршави та смт. Великий Березний. В Ужгороді міським головою став С.Ратушняк («Народний блок Литвина”), у Берегові – І. Гайдош («Демократична партія угорців України»), у Чопі – Г. Цар (Блок «Наша Україна»), Тячеві – І. Ковач (позапартійний, самовисунення), Рахові – Я. Думен (позапартійний, самовисунення), Виноградові – С.Бочкай (позапартійний, самовисунення), в Міжгір’ї – В. Щур (Блок «Наша Україна»), Воловці – М. Яремчук (позапартійний, самовисунення).

Як правило виборці голосували за партії та блоки не завжди однаково до обласної та місцевих ради. Зокрема, у деякі ради пройшов Опозиційний блок «Не так!», у Чопі  на першому місці партія залізничників "Відродження", яка в облраду не потрапила, в Перечинську райраду пройшов «Християнський рух», а в Перечинську міськраду пройшли 2 представники НДП. Ліберальна партія отримала 5 представників у Міжгірській райраді. Загальні цифри такі: Блок «Наша Україна» буде мати в області 254 депутатів райрад і 103 міськрад, БЮТ відповідно – 172 і 90, Партія регіонів – 114 і 50, Народний блок Литвина – 60 і 20, Соціалістична партія – 61 і 22, «КМКС» – Партія угорців України» – 49 і 22, Партія «Відродження» – 40 і 16, «Демократична партія угорців України» – 36 і 9, ПОРА – 7 і 17, «Християнський рух» – 9 і 5, УНБ Костенка і Плюща – 3 і 8, ПРП – 9 і 0, Опозиційний блок «Не Так!» – 6 і 2, «Третя сила» – 4 і 4, Блок Цірика «За майбутнє Тячівщини» – 6 і 0, ПНЕРУ – 6 і 0. ЛПУ – 5 і 0, Партія зелених – 2 і 2, СелПУ - 2 і 2, «Єдина Україна» – 4 і 0, «Собор»  3 і 0, ХДПУ – 3 і 0, «Демократичний союз» 0 і 2. Партія честі і боротьби з корупцією – 0 і 1.

Як показали вибори 2006 досить високого рівня досяг рівень самоорганізації етнічних спільнот. Слід відмітити про успіх на виборах до обласної та районної рад Закарпаття двох угорських партій. Так, Партія угорців України  (ПУУ) отримала 5 мандатів до обласної ради, 7 мандатів до Ужгородської, 11 – до Виноградівської, 4 – до Мукачівської, 27 – до Берегівської районних рад, 3 – до Виноградівської, 2 – до Мукачівської, 4 – до Чопської, 3 – до Тячівської, 8 – до Берегівської міських рад (всього 71 депутатський мандат). Демократична партія угрців України (ДПУУ) отримала 4 мандати до обласної ради, 5 – до Ужгородської, 6 – до Виноградівської, 25 – до Берегівської районних рад, 3 – до Тячівської та 6 –до Брегівської міських рад (всього  45 депутатських мандатів). Таким чином, угорська меншина в Закарпатті буде гідно представлена в місцевих органах влади в місцях компактного проживання угорців. Вибори також показали, що КМКС має вищий рейтинг серед угорців ніж Демократична партія угорців України. Вищий рейтинг КМКС обумовлений тим, що Товариство угорської культури Закарпаття, яке стало Партією угорців України було утворено в 1989 році і тривалий час було одним із найпотужніших національно-культурних товариств України. По-друге, Демократичну партію угорців очолює І. Гайдош, якому угорці довіряють менше, ніж лідеру КМКС М. Ковачу. І. Гайдош тривалий час був членом СДПУ(о), яка скомпрометувала себе як на рівні області так і на загальнонаціональному  рівні. Хоча слід відмітити, що І. Гайдош переміг на виборах мера м.Берегова. Успіх угорських партій на виборах до місцевих рад отримає потужний резонанс в Україні, і вже на майбутніх парламентських і місцевих виборах інтереси національних меншин України будуть представляти  ряд політичних партій. Представники румунської національної меншини Закарпаття вже заявили про необхідність створення на всеукраїнському рівні політичної партії, яка б представляла інтереси румун в органах влади.

Результати виборів до районних рад були наступними (кількість мандатів):

1. Ужгородська районна рада: БЮТ – 17, Блок «Наша Україна» – 14, «Народний Блок Литвина» – 10, ПУУ – 6, ДПУУ – 5, ПП «Відродження» – 3.

2. Перечинська районна рада: Блок «Наша Україна» – 11, БЮТ – 10,  Пратія регіонів – 6, УП «Християнський рух» – 6, СПУ – 5, УРП «Собор» – 3, НДП – 2, СелПУ – 2.

3. Великоберезнянська районна рада: Блок «Наша Україна» – 11, БЮТ – 10,  СПУ – 5, Партія регіонів – 4, «Народний Блок Литвина» – 4, ПП «Відродження» – 3, ПНЕРУ – 3, ПЗУ – 2.  

4. Виноградівська районна рада: Блок «Наша Україна» – 29, БЮТ – 15,  СПУ – 5, Партія регіонів – 14, ПУУ – 11, ДПУУ – 6, СПУ – 6, ПП «Відродження» – 5,  «Народний Блок Литвина» – 4.

5. Воловецька районна рада: БЮТ – 18, Блок «Наша Україна» – 7, Партія регіонів – 4, «Народний Блок Литвина» – 3, Опозиційний блок «Не так !» – 3, СПУ – 2, ПРП – 2, ХДПУ – 2.

6. Свалявська районна рада: БЮТ – 11, Блок «Наша Україна» – 8, СПУ – 8,  Партія регіонів – 6, «Народний Блок Литвина» – 5, «Відродження» – 4.

7. Мукачівська районна рада: Блок «Наша Україна» – 41, БЮТ – 17,  Партія регіонів – 9, СПУ – 4, ПУУ – 4, ПП «Відродження» – 3.

8. Іршавська районна рада: Блок «Наша Україна» – 27, БЮТ – 17, ПП «Відродження» – 9, Партія регіонів – 7, СПУ – 6, «Народний Блок Литвина»  – 5, ПП «Третя сила» – 4, УП «Християнський рух» – 3.

9. Міжгірська районна рада:  Блок «Наша Україна» – 22, «Народний Блок Литвина»  – 11, БЮТ – 9, СПУ – 9,  Партія регіонів – 7, ЛПУ – 5, ГП «ПОРА» – 3, Український народний блок Костенка і Плюща – 3.

10. Тячівська районна рада: Блок «Наша Україна» – 24, ,  Партія регіонів – 13,  БЮТ – 12, Блок «Цірика» За майбутнє Тячівщини» – 6, СПУ – 5, ПП «Відродження» – 4, «Єдина Україна» – 4, «Народний Блок Литвина»  – 3, Опозиційний блок «Не так !» –3.

11.Хустська района рада: Блок «Наша Україна» – 19,   Партія регіонів – 18,  БЮТ – 14, «Народний Блок Литвина»  – 11,  СПУ – 8, ГП «ПОРА» – 4, ПРП – 4.

12.Берегівська района рада: ПУУ – 27, ДПУУ – 25, «Блок «Наша Укураїна» –13, Партія регіонів – 13, БЮТ – 7, ПП «Відродження» –5.

13. Рахівська районна рада: : Блок «Наша Україна» – 28,  БЮТ – 15,   Партія регіонів – 7,  «Народний Блок Литвина»  – 4,  СПУ – 3, ПРП – 3, ПНЕРУ – 3.

 

 

Джерело: Виборчий процес-2006  в Україні: політико-правові аспекти та регіональні особливості / Укл. Романюк А.С., Скочиляс Л.С. – Львів: ЦПД ЛНУ ім.І.Франка, 2006.

 


return_links(); ?>