Політична наука в Україні / Сайт Центру політичних досліджень (Львів)

Виборчий процес-2006  в Україні: політико-правові аспекти та регіональні особливості / Укл. Романюк А.С., Скочиляс Л.С. – Львів: ЦПД ЛНУ ім.І.Франка, 2006. – 202 с.

 

МОНІТОРИНГ ВИБОРЧОГО ПРОЦЕСУ НА ЗАКАРПАТТІ

 

Підготовлено Агенцією політичних досліджень «Соціум Карпат» (м.Ужгород)

 

 

ПОСТВИБОРЧА РОЗСТАНОВКА СИЛ В  ЗАКАРПАТСЬКІЙ ОБЛАСТІ

 

Післявиборча ситуація в Закарпатті характеризувалась початком судових процесів «переможених» партій. Так, зокрема, міський суд м.Берегово зобов’язав ТВК перерахувати набрані Опозиційним Блоком «Не Так!» відсотки не від загальної кількості виборців, що взяли участь у голосуванні, а від голосів, відданих за партії, тобто, не враховуючи голоси тих, хто не підтримав жодну партію чи зіпсував бюлетень. Водночас берегівський осередок БЮТу (від якого у результаті такого перерахунку відібрали один мандат) подав позов до суду на оскарження такого рішення. оскарження рішення. Аналогічна ситуація виникла в м. Свалява, де в судовому порядку була оскаржена перемога І. Ревтія на посаду міського голови.

Резонансною подією березня стали вибори сільського голови Грушева Тячівського району. Саме в Грушеві відбулись події, що сколихнули свідомість громадян під час виборів Президента України 2004 року (побиття народних депутатів). На цей раз на посаду сільського голови висунули кандидатури 5 грушівчан. Головними претендентом на цю посаду були колишній голова М. Мельник (член СДПУ(о)) та І. Зубач. На відміну від виборів Президента України, голосування пройшло без особливих порушень та фальсифікацій, однак М. Мельник, який програв вибори І. Зубачу з відривом в 400 голосів, подав заяву до Тячівського районного суду з вимогою відмінити вибори як незаконні. Сама звістка про можливість переобрання колишнього сільського голови змусила жителів села вдатись до крайніх кроків. Близько 1500 осіб майже на добу перекрили трасу Ужгород – Рахів, яка проходить через їх село.

Перша сесія обласної ради V скликання, що відбулась 18 квітня викликала чимало несподіванок. 16 квітня політичні сили, які отримали перемогу на виборах до обласної ради підписали угоду про створення коаліції. До коаліції увійшли: Блок «Наша Україна» (30), 12 депутатів від БЮТ (фундатори партії «Батьківщина» на Закарпатті), СПУ (4), ПУУ (5), ДПУУ (4) та Партія регіонів(15) . Зокрема, на голосування за посаду голови облради було висунуто лише кандидатуру від Блоку «Наша Україна»  М. Кічковського, попередньо оголошена кандидатура від БЮТ В. Лінтура взагалі не була присутня в бюлетенях. Головою обласної ради обрано старшого інспектора, радника голови облдержадміністрації М. Кічковського («за» – 68 голосів, «проти» – 0, «утримались» – 0). Відповідно, решта депутатів від БЮТу та депутати від «Народного Блоку Литвина» утворять опозицію.За попередніми даними 70 утворять більшість, а 20 будуть в опозиції. Заступників голови обласної ради, як і самого голову, обрано шляхом таємного голосування. Участь у цій процедурі взяли 73 із 88-ми присутніх на сесії депутатів. Як повідомив голова лічильної комісії А. Зелінський, за кандидатуру В. Брензовича (Партія угорців України) віддали свої голоси 72 депутати, за М. Мартина (БЮТ) – 73. На засіданні було також оголошено про створення 5-ти фракцій, а саме: «БЮТ» (керівник ­ А. Сербайло), Блоку «Наша Україна» (керівник – І. Балога), Партії регіонів (О. Ледида), Соціалістичної партії (керівник – О. Пристая) – для формального існування цієї фракції необхідно 5 депутатів, в соціалістів на даний час лише 4, а також «Народної» (керівник – М. Сятиня).

5 квітня голова Закарпатської oблдержадміністрації О. Гаваші на прес-конференції поінформував журналістів, що вибори в області пройшли спокійно, демократично, чесно і прозоро, всі політичні сили могли вільно проводити передвиборчу агітацію, мали вільний доступ до ЗМІ. Ході виборчої кампанії були вирішено матеріально-технічні умови роботи виборчих дільниць, однак проблеми виникли зі списками виборців та чергами на виборчих дільницях. 

О. Гаваші висловився за розведення у часі виборів депутатів Верховної Ради України та місцевого самоврядування й, на його думку, потрібно підняти прохідний бар’єр. Відмітив також, що на сьогодні в суди надійшло 186 позовних заяв пов’язаних з виборами в місцеві органи самоврядування, з них – 82 заяви задовільнено, 103 – відхилено.

 

 

Джерело: Виборчий процес-2006  в Україні: політико-правові аспекти та регіональні особливості / Укл. Романюк А.С., Скочиляс Л.С. – Львів: ЦПД ЛНУ ім.І.Франка, 2006.


return_links(); ?>