Гуцалова Марина – аспірантка
факультету політичних наук
Чорноморського державного університету ім.П.Могили
Участь молоді у становленні демократичної ідеології в Україні
Проблема участі молоді у процесах становлення демократичної ідеології належить до найбільш актуальних як з теоретичної, так і з практичної точки зору. В українському сьогоденні, позначеному перманентними кризами економічного, політичного та культурного характеру, роль молоді, як уявляється, суттєво впливає на процеси прийняття суспільно-значущих політичних рішень. Як показує політична практика, молоде покоління є найбільш мобільним, енергійним та перспективним прошарком населення, що завжди йде у складі авангарду суспільно-політичних змін. Суспільство зацікавлене в тому, щоб ці зміни були демократичними. Формування ж демократичної ідеології є завданням актуальним і таким, що потребує невідкладного теоретичного вивчення і практичного вирішення.
Проблемі участі молоді у становленні демократичної ідеології в Україні присвячена значна кількість наукових і науково-методичних публікацій таких вчених, як В.Андрущенко, О.Бабкіна, О.Балакєра, В.Бебик, М.Головатий, О. Гонтарук, А. Карнаух, А.Колодій, Ю.Криворучко, Н.Паніна, С.Рябов, та ін.
Становлення демократичних цінностей та культури передбачає набуття всіма членами суспільства відповідних знань, звички діяти і думати по-демократичному, що в свою чергу вимагає глибокого розуміння суті демократичної ідеології, прав та можливостей, які вона забезпечує, а також обов’язків, які вона накладає на кожного громадянина [2]. В країнах усталеної демократії цей процес здійснювався поступово й протягом століть. Україна ж має пройти його прискореним шляхом. Останнє базується на вивченні цивілізаційного демократичного досвіду, всебічному дослідженні особливостей, продиктованих українськими політичними, економічними і соціокультурними реаліями, сприйняття демократичних цінностей такою категорією суспільства як молодь.
Українське трансформаційне суспільство не має усталеної системи демократичної ідеології як за визначенням на рівні теоретичної і повсякденної політичної свідомості громадян, так і на рівні їх практичного втілення. В політичному житті України утримується своєрідне протистояння провладних і опозиційних підходів, кожен з яких у поняття „демократична ідеологія” вкладає свій власний зміст [7]. Досить потужною є також система політичної культури та цінностей, що дісталась у спадок від колишнього СРСР. Серйозний вплив на частину громадян має система демократичних цінностей, делегована в політичну сферу українського суспільства із заходу. Разом з тим реальні демократичні перетворення, що поступово охоплюють всі сфери суспільного організму, формують систему цінностей, яка відповідає сучасним уявленням про демократичну ідеологію.
Демократична ідеологія розглядається як реальне народовладдя, як такий спосіб організації влади, при якому народ визнається її основним джерелом і носієм і яка ґрунтується на прагненні забезпечити справедливість, рівність і добробут кожної людини і громадянина. Демократія включає в себе особисту, індивідуальну свободу людини, реальні умови і можливості вияву соціально-політичної активності, право діяти (обирати й вибирати) на власний розсуд, свободу слова, совісті тощо [6].
Участь молоді у становленні демократичної ідеології вимагає чіткої позиції державної молодіжної політики, остання в свою чергу повинна надавати достатні умови та гарантії для соціалізації та всебічного розвитку молоді, яка буде здатна і матиме бажання спрямовувати свій потенціал у відповідності з інтересами суспільства у всіх сферах своєї життєдіяльності. Адже, молодь, як зазначає А. Карнаух, не тільки суб’єкт, спадкоємець матеріальних і духовних багатств суспільства, а й творець нових, прогресивніших політико-демократичних суспільних відносин. З метою прогресивної і ефективної дії, вона має бути готовою до відтворення і розвитку не тільки матеріальних, а й політичних, духовних цінностей, культури своєї нації, народу. Саме це і робить її основною рушійною силою прогресивного суспільно-політичного розвитку на етапі становлення української політичної нації [5]. Це обумовлює важливість політики держави максимально відповідати потребам молодої людини.
Сучасна молодь України у переважній більшості є прибічником демократичних перетворень, а відтак – і демократичної ідеології як такої. Однак її формування проходить суперечливо. Дається взнаки неоднорідність молодого покоління, як і самого соціального середовище, в якому здійснюється політичне зростання молоді. Вкрай неоднозначний вплив чинять внутрішні і зовнішні фактори (фактори макросередовища, мікросередовища, впливу культури та ЗМІ, соціалізації та самовиховання і т.д.). Аналіз факторів, під впливом яких здійснюється процес формування цінностей демократичної ідеології, є справою актуальною і практично потрібною.
Література:
1. Балакєра О. М. Довідкові матеріали про становище молоді та хід реалізації державної молодіжної політики в Україні. К.: Весь мир, 1997. – 98 с.
2. Бебик В. Головатий М. Політична культура сучасної молоді. - К., 1996. – 246 с.
3. Головатий М.Ф. Молодіжна політика в Україні: проблеми оновлення // Укр. наук. дослід. ін – т проблем молоді. К.: Наукова думка. – 1993. – С. 6 – 10.
4. Гонтарук О. Роль молодіжних громадських організацій в українському суспільстві // Молодь: громадські організації. Громадянське суспільство: матеріали міжнародної науково – практичної конференції 27-28 вересня 2001. - К.: Міленіум, 2001. - 100 с.
5. Карнаух А. Проблеми молодіжної політики в сучасній Україні // Політичний менеджмент. - 2005. - № 4 (13). - C. 63-69.
6. Кострюков С.В. Демократична освіта студентської молоді // Мультиверсум. Філософський альманах. Випуск 42. – К.: Український центр духовної культури, 2004. – С.166-175.
7. Криворучко Ю. Молодь як суспільний чинник формування громадянського суспільства України // Громадянське суспільство як здійснення свободи: центрально – східноєвропейський досвід / За ред. А. Карася. – Л., 1999. – С. 309 – 316.
8. Паніна Н. Молодь України: структура цінностей, соціальне самопочуття та морально психологічний стан за умов тотальної аномії // Соціологія: теорія, методи, маркетинг. – 2001. - №1. – С. 41 – 48.
9. Перепелиця М.П. Державна молодіжна політика в Україні (регіональний аспект). – К.: Український ін – т соціальних досліджень, Український центр політичного менеджменту, 2001. - 242 с.