Мотрен Святослав - студент
філософського факультету ЛНУ ім. І. Франка
Діяльність ОУН та її роль
у формуванні української державності
- ОУН постала як виключно українська суспільно – політична формація, яку створили активні учасники Національно – визвольної доби УНР і ЗУНР,
об’єднаних в Українську Самостійну Соборну Державу 22 січня 1919 р.
- Ідея національної революції, апробована обидвома українськими урядами, що не капітулювали перед окупантами, була зрозумілою необхідністю для патріотично настроєних людей. І саме таких, які почували себе громадянами української держави, а окупацію українських земель вбачали як тимчасову.
- Національне визволення – передумова волі соціальної, волі політичної, волі культурного і господарського розвитку.
- На новому етапі національного розвитку постає завдання вибудувати державу – і нову, аристократичну за духом культури, і піднесену, позбавлену будь – яких комплексів меншовартостей, і, що основне, перевиховати націю.
- Дмитро Донцов – ідеолог націоналістичного руху. У 1926 р. в праці «Націоналізм» він сформулював засади нового українського світогляду, означивши його, як «чинний націоналізм», і.d. вольовий, войовничий.
- ОУН була створена 1929 р. полковником Євгеном Коновальцем, він визначив її мету: різними методами боротися за відновлення незалежности української держави як необхідної передумови всебічного розвитку української нації – нації як справжнього господаря в українській державі.
- Лад майбутньої держави мав базуватись на принципі націократії – «влади нації в державі». На чолі її мислився «вождь нації».
- Концепція ОУН знайшла свій вияв у державотворенні.
- В основі діяльності ОУН як була так і залишається ідеологія українського націоналізму і, як найвищий вияв цінности – визнання інтересів нації.
- Український націоналізм увійшов у нову фазу свого розвитку – з націоналізму визвольного він перетворюється в націоналізм державотворчий.
- На засіяному ідеологами українського націоналізму рідному полі протягом ХХ ст. нація спромоглась завершити процес своєї ферментації як органічної цілости, здобула власну соборність і незалежну державу.
- У важкій боротьбі націоналізм не лише відображав конкретні етапи розвитку української нації та українського суспільства. Він стверджувався:
а) Сприймаючи водночас конструктивні елементи інших ідеологій;
б) Розвиваючись у напрямку набуття більш універсального характеру;
в) Інтегруючи у свої ідеологічні світоглядні засади ключові загальнолюдські демократичні цінності і створюючи єдину систему: Людина – Нація – Держава – Світ.
Націоналізм український – націоналізм визвольний. Відстояв він право нації створити власну національну державу.
- Головне – влада української нації в державі.