10/11/2007
Олексій АНТИПОВИЧ, Центр „Соціоінформ” (м. Львів)
Підготовлено за даними опитувань населення міста Львова та Львівської області, що були проведені центром „Соціоінформ” з жовтня 2006 року по жовтень 2007 року.
◊ Оцінка ситуації в Україні напередодні оголошення дострокових виборів
Напередодні Указу Президента про розпуск Парламенту майже половина Львів’ян (44,3%) вважали, що ситуація в Україні погіршується.
Така ж кількість жителів області (44,7%) через півроку, у вересні - охарактеризували політичну ситуацію в Україні як напружену. Ще трохи більше чверті опитаних (28,6%) – як гостру, конфліктну та вибухонебезпечну. Нормальною та спокійною політичну ситуацію в державі називали лише 22,4% опитаних.
Окрім того, дві третини опитаних у Львові вважали, що потрібно збільшити повноваження Президента України. Противників цього було близько 20% жителів Львова. Така ж кількість Львів’ян (майже дві третини) напередодні рішення про розпуск Парламенту вважали, що в Україні повинна бути президентсько-парламентська система правління.
◊ Ставлення до рішення про дострокові вибори
Напередодні Указу Президента України про розпуск Верховної Ради України майже половина Львів’ян (45,4%) в тій чи іншій мірі підтримували ідею проведення позачергових виборів до Верховної Ради. У червні кількість прихильників цього рішення зросла майже на 15%, а в липні – ще на 11%. Таким чином кількість прихильників проведення дострокових виборів до Верховної Ради України у Львові склала 81%.
Через кілька тижнів після виборів, у жовтні кількість прихильників дострокових виборів серед мешканців Львівської області зменшилась на 8% і склала 73%. В той же час, противників проведених дострокових виборів у липні було 11%, а у жовтні вже 15,8%.
Говорячи про те, хто виграв від проведених позачергових виборів, більшість (57%) опитаних у жовтні жителів області вважали, що виграли політики. Лише 11,4% респондентів вказали, що виграли звичайні громадяни, а ще 16,3% - що ніхто не виграв від проведення позачергових виборів і 15,3% не змогли визначитись з цього питання.
◊ Очікування від проведення дострокових виборів
Якщо говорити про очікування від проведених дострокових виборів, то більшість опитаних мешканців області (54,8%) вважають, що ці вибори допоможуть поліпшити загальну ситуацію в Україні, а ще 45,3% - що новообрана Верховна Рада України зможе вирішити основні економічні та соціальні проблеми в державі. Порівнюючи ці оцінки з тими, які мешканці області давали до проведення дострокових виборів (у липні цього року), потрібно зазначити, що позитивних очікувань громадян від проведення дострокових виборів майже не збільшилось, але дещо зменшилась кількість негативних очікувань.
◊ Участь у дострокових виборах
За період проведення передвиборчої кампанії кількість Львів’ян, які висловили готовність взяти участь у голосуванні на дострокових виборах 30 вересня 2007 року зросла на 12% і на середину вересня становила 90%.
Через кілька тижнів після виборів, у жовтні майже стільки ж (93,2%) опитаних респондентів вказали, що взяли участь у голосуванні на дострокових парламентських виборах.
Серед тих респондентів, які не взяли участь у голосуванні 30 вересня – третина (34,2%) не планували голосувати з самого початку, а ще чверть (25,6%) вказали, що були відсутні у день голосування. Лише 2,4% серед тих, хто не взяв участь у голосуванні не проголосували, незважаючи на те, що прийшли на виборчу дільницю.
Якби респондентам, які не взяли участь у голосуванні 30 вересня все таки довелося проголосувати, то більшість з них (31,7%) проголосували би за Блок Юлії Тимошенко, а ще 15,9% - за Блок НУ-НС. При цьому майже 25% з них проголосували би проти всіх і майже 20% так і не визначилися за кого проголосувати.
Відповіді респондентів, які взяли участь у голосуванні щодо того, за яку політичну силу вони проголосували, є близькими до оприлюднених результатів голосування у Львівській області. Оскільки у попередні роки, як правило, відповіді респондентів після виборів значно відрізнялися від результатів голосування, а зараз ні, то можна говорити про вищий рівень відвертості населення Львівщини перед соціологами та про більш усвідомлений вибір громадян.
◊ Впевненість у своєму виборі
Більшість опитаних мешканців області (69,1%) знали з самого початку за яку політичну силу будуть голосувати. За три місяці до виборів визначились 10,5%, а ще 16% респондентів вказали, що визначились не раніше як за місяць до виборів. 4,4% респондентів не змогли визначитися з цього питання.
Абсолютна більшість опитаних мешканців Львівської області (92,1%) вважають, що зробили правильний вибір на дострокових виборах до Верховної Ради України.
◊ Чесність виборів
Лише чверть опитаних у липні жителів області (23,8%) в тій чи іншій мірі довіряли Центральній виборчій комісії, а цілком довіряли - всього 5,7%. Натомість майже половина опитаних (44,6%) вказали, що не довіряють Центральній виборчій комісії. Місцевим виборчим комісіям жителі Львівської області довіряли більше – третина опитаних вказали, що в тій чи іншій мірі довіряють місцевим виборчим комісіям.
Окрім того, напередодні виборів у чесний підрахунок голосів під час проведення позачергових виборів вірили лише 17,9% жителів області, а майже половина респондентів (43,9%) вважали, що підрахунок голосів пройде нечесно.
Вже після виборів ставлення населення області до чесності підрахунку голосів кардинально змінилося. Так, у жовтні більшість жителів Львівської області (55,7%) вже вважали, що підрахунок голосів на дострокових виборах до ВРУ відбувся чесно. Тих, хто вважав, що нечесно – 15,3%, а ще 29% не змогли визначитися з цього питання.
Щодо самих результатів, то майже три чверті (73,5%) жителів Львівської області в тій чи іншій мірі довіряють оголошеним Центральною виборчою комісією результатам дострокових виборів. При цьому тих, хто не довіряє оголошеним результатам виборів, як і противників самих позачергових виборів є 15%.
Аналізуючи відповіді прихильників різних політичних сил, варто зазначити, що найбільш впевнені у вже зробленому виборі прихильники Блоку НУ-НС, БЮТ та Партії Регіонів, а найменш впевнені у своєму виборі – прихильники ВО «Свобода» та СПУ. Найдовше визначалися зі своїм вибором прихильники Блоку Литвина і БЮТ, а найбільше тих, хто знав від самого початку за кого проголосує - серед прихильників Блоку НУ-НС, Партії Регіонів та КПУ.
Найбільше тих, хто вважає, що дострокові вибори були непотрібними серед прихильників ВО Свободи, Партії Регіонів, СПУ та КПУ. Найменше довіряють оголошеним результатам виборів прихильники ВО Свободи, СПУ та КПУ. А нечесним найбільше вважають підрахунок голосів прихильники ВО Свободи та СПУ.
◊ Майбутня коаліція у Верховній Раді
Половина опитаних мешканців області (50,4%) підтримують створення коаліції у Верховні Раді України у складі двох політичних сил – блоку НУ-НС та блоку Юлії Тимошенко. Ще третина (33,3%) підтримують створення коаліції у складі трьох політичних сил – Блоків НУ-НС, БЮТ та Блоку Литвина. Разом – 83,7% за так звану демократичну коаліцію. Інші варіанти коаліції підтримують від 1 до 2 відсотків жителів області.
◊ Вибори до місцевих рад
Більшість опитаних жителів Львівської області (46,1%) не підтримують проведення дострокових виборів місцевих рад. Прихильників такої ідеї – трохи менше третини (30,9%). Варто зазначити, що у вересні ідею дострокових місцевих виборів підтримували значно більше - майже половина жителів області (48,6%). Серед мешканців Львова показники підтримки цієї ідеї ще нижчі: 21,8% у жовтні проти 36,7 у вересні.
Найбільше противників ідеї дострокових виборів місцевих рад - серед прихильників Блоку НУ-НС, БЮТ та Партії Регіонів.
Рейтинги окремих політичних партій у випадку проведення місцевих виборів відрізняються від рейтингів можливих блоків цих політичних сил. Найбільше різниця переліків політичних сил впливає на рейтинг Блоку НУ-НС. Поокремо партії, які складають Блок НУ-НС на всіх набирають 22,9%, а спільно в одному блоці – 28%. Найвищий рейтинг як у випадку переліку політичних партій, так і у випадку переліку блоків має Блок Юлії Тимошенко – понад 40%. Тих, хто ще не знає, за кого проголосувати на місцевих виборах – є близько 15% населення Львівської області.
Джерело: Регіональний вимір політичного процесу в Україні у 2007 році: Матеріали міжрегіональної науково-практичної конференції (Львів, 10 листопада 2007 року) / Укл. Романюк А.С., Скочиляс Л.С., Шиманова О.В. – Львів: Генеза-ЦПД, 2007. – 132 с.