ПРОБЛЕМАТИКА РЕФОРМУВАННЯ КОНСТИТУЦІЇ УКРАЇНИ У ЛЬВІВСЬКИХ ЗМІ. БЕРЕЗЕНЬ

13/12/2009

Події
- Офіційні звернення
Литвин закликає Ющенка та Тимошенко припинити “півнячі” бої
10 березня, ZAXID.NET
http://www.zaxid.net/newsua/2009/3/10/152824/
Звертаючись до Президента, Прем’єра, лідерів парламентських фракцій та усіх політиків України спікер Верховної Ради Володимир Литвин закликав розпочати “відкритий діалог” з приводу масштабного реформування системи державної влади. Серед основоположних питань пропонує впровадження виборчої системи на основі відкритих списків, врегулювання повноважень президента і прем’єр-міністра та організація влади на місцях. На думку Литвина, реформування треба провести терміново, не чекаючи виборів, в іншому випадку нас чекає поляризація країни і некерований суспільний протест.

Події
- Пропозиції і проекти
Янукович закликає змінити до виборів три речі: Конституцію, виборчі закони та суди
16 березня, Західна інформаційна корпорація
http://zik.com.ua/ua/news/2009/03/16/173207
Лідер Партії регіонів Віктор Янукович в ефірі телеканалу “Інтер” заявив про необхідність внести зміни до Конституції в аспекті децентралізації влади і судової реформи та зміни до виборчого законодавства, зокрема забезпечити вибори за відкритими списками.

Події
- Пропозиції і проекти
Молоді, та не зелені. Постпомаранчеві. Чи не тупцюватимуть нові політики по старих граблях?
19 березня, Високий Замок
http://www.wz.lviv.ua/pages.php?ac=arch&atid=72443
В Україні спостерігається політичний “бебі-бум”. За останні кілька місяців виникло чотири нових політичних проекти: громадянські рухи “Фронт змін” на чолі з А. Яценюком, “Громадянська позиція” з А. Гриценком, “За Україну!” з В. Кириленком і партія “Українська платформа”, створена П. Жебрівським. В рамках розкручування свого громадського руху, екс-міністр оборони Гриценко презентував власний проект оновленої Конституції України – “Конституцію порядку”. Проект передбачає посилення вертикалі виконавчої влади на чолі з Президентом, який має бути одночасно і главою держави, і керівником уряду.

Події
- Пропозиції і проекти
Ющенко передав Раді свій проект нової Конституції
31 березня, Західна інформаційна корпорація
http://zik.com.ua/ua/news/2009/03/31/175353
Під час щорічного послання у Верховній Раді про внутрішнє і зовнішнє становище України,  Президент Віктор Ющенко повідомив, що передав до парламенту свій проект змін до Конституції. Проект передбачає перехід до двопалатної побудови парламенту з одночасним зменшенням загальної чисельності народних обранців. Нижня палата – Палата депутатів – повинна обиратися шляхом прямих виборів за пропорційною системою, бути органом політичного представництва народу. На неї покладається законодавча функція, формування уряду та контроль за його діяльністю. Верхня палата має обиратися прямими виборами за мажоритарною системою та представляти громаду і регіони. Функціональні обов’язки останньої: неурядові кадрові призначення і схвалення усіх рішень президента у сфері оборони і безпеки. Президент при цьому повинен зберегти загальнонаціональний, прямий представницький мандат голови української держави. Має бути подоланий дуалізм виконавчої влади і реально забезпечене місцеве самоврядування.

Події
- Пропозиції і проекти
Ющенко просить депутатів скинутись по мільйону на його Конституцію
31 березня, Західна інформаційна корпорація
http://zik.com.ua/ua/news/2009/03/31/175381
Президент просить ВР виділити 450 млн. грн. на проведення у 2009 році референдуму з питання внесення змін до Конституції.

Події
- Пропозиції і проекти
Ющенко передав проект змін до Конституції спікеру ВРУ
31 березня, ZAXID.NET
http://www.zaxid.net/newsua/2009/3/31/114001/
Стаття містить уривки з промови Віктора Ющенка у Верховній Раді, в ході якої він представив новий проект Конституції. Президент переконував: “Я хочу, щоб у нашій державі постала Конституція, створена не під когось, не для політиків, а для народу, нашої держави, нашої свободи і нашого прогресу”. На завершення підбадьорив українців: “Випробування минуть і ми розправимо плечі! Дорога Україна, ми – велика, сильна і вільна держава. Наша мета - зробити реальний великий наступний крок до кращого життя. Ми щойно на середині шляху. Треба зібрати сили. Треба вірити в себе. Треба іти в перед. Слава Україні!”.

Оцінки
- Експертні оцінки
Ющенкові навряд чи вдасться реалізувати свій задум: нова Конституція не на часі, – Якименко
31 березня, Західна інформаційна корпорація
http://zik.com.ua/ua/news/2009/03/31/175449
Директор політико-правових програм Українського Центру економічних і політичних досліджень ім. О. Разумкова Юрій Якименко прогнозує невдачу конституційній ініціативі Президента. Зважаючи на масштабність і радикальність пропонованих змін, йдеться про прийняття нової Конституції України, а це не є нагальною справою. Більш ймовірним є внесення  змін до чинної Конституції.

Джерело:
Балуцька Л., Романюк А. та ін. Перспективи політичної реформи в Україні у контексті президентських виборів 2010 року. – Львів: ЦПД, 2009. –  С.51-52.