ПРОБЛЕМАТИКА РЕФОРМУВАННЯ КОНСТИТУЦІЇ УКРАЇНИ У ЛЬВІВСЬКИХ ЗМІ. КВІТЕНЬ

13/12/2009

Оцінки
- Коментарі політиків
Томенко сумнівається, що Ющенко читав проект Конституції, яку він учора віддав депутатам
1 квітня, Західна інформаційна корпорація
http://zik.com.ua/ua/news/2009/04/01/175554
Віце-спікер ВРУ, народний депутат БЮТ Микола Томенко на брифінгу пресі вщент розкритикував проект Конституції, запропонований Президентом. Прийняття цієї, за його словами, президентсько-олігархічної конституції ліквідує цивілізований принцип управління державою. Політик обурюється планами адміністративно-територіальної реформи, обмеженням права балотуватися низці чиновників, суддів та військовослужбовців, посиленням статусу президента і послабленням Кабміну і т.д.

Оцінки
- Коментарі політиків
Двопалатний парламент лише сприятиме сепаратистським рухам в Україні, – Костенко
1 квітня, Західна інформаційна корпорація
http://zik.com.ua/ua/news/2009/04/01/175537
Народний депутат Юрій Костенко скептично оцінив шанси конституційної реформи, запропонованої Президентом. Адже ні високого рівня довіри, ні підтримки політичної сили з конституційною більшістю голосів у Верховній Раді, які необхідні для проведення реформ такого масштабу, в Ющенка нема. Крім того реформа не актуальна, запровадження двопалатного парламенту в даний момент тільки б спричинило організацію федеративних республік. Проблема української влади вирішиться тоді, коли її пріоритетом стануть національні інтереси України.

Оцінки
- Експертні оцінки
Конституція, яка є сьогодні, зумовлює конфлікт між Прем’єром і Президентом, – Жданов
1 квітня, Західна інформаційна корпорація
http://zik.com.ua/ua/news/2009/04/01/175549
Політичний експерт Ігор Жданов прокоментував зміни до Конституції, запропоновані Президентом на розгляд ВР. Експерт погодився з тим, що Конституцію потрібно змінювати. Провокуючи конфлікти всередині виконавчої влади, між прем’єром і президентом, діюча її редакція призводить до системної і перманентної політичної кризи. Але Віктор Ющенко запізнився зі своєю ініціативою: з рейтингом  3-4% його ідеї в парламенті не будуть сприйняті. Ухвалення змін до Конституції залежать сьогодні від позицій двох фракцій – ПР та БЮТ. Жданов висловив скепсис і щодо ідеї створення двопалатного парламенту.

Оцінки
- Коментарі політиків
Конституція  від Ющенка руйнує принцип балансу влад, - заява
1 квітня, ZAXID.NET
http://www.zaxid.net/newsua/2009/4/1/91011/
Член Ради БЮТ, голова УСДП Євген Корнійчук вважає, що президентський проект нової Конституції України містить чимало норм, які руйнують принцип балансу влад, зокрема залежність судової гілки влади від президента і обмеження повноважень Кабміну аж до фактичного перетворення його на консультативно-дорадчий орган. Недоречним політик називає збереження депутатської недоторканності, ідею двопалатного парламенту в унітарній державі, мажоритарний принцип виборів до Сенату. Та й загалом реалізація положень цієї Конституції в умовах фінансово-економічної кризи є неможливою та економічно необґрунтованою.

Оцінки
- Коментарі політиків
З новою Конституцією ми матимемо новий Уряд, - Ющенко
2 квітня, ZAXID.NET
http://www.zaxid.net/newsua/2009/4/2/234528/
Віктор Ющенко висловив впевненість у актуальності і корисності запропонованих ним змін до Основного Закону. В інтерв’ю журналу “Фокус” Глава держави запевнив, що від його моделі устрою виграють усі: “ми матимемо самодостатній уряд, самодостатній інститут місцевих органів влади; ми будемо мати інститут президентства, який чітко окреслений у своїх повноваженнях щодо гарантій стабільності, територіальної цілісності, безпекової, зовнішньої політики…”.
 
Оцінки
- Аналіз
Сізіфова праця Ющенка
2 квітня, Львівська газета
http://www.gazeta.lviv.ua/articles/2009/04/02/37456/
Стаття містить загальний огляд нового проекту Конституції, представленого Президентом у парламенті. Головною особливістю цього Основного закону є створення в Україні двопалатного законодавчого органу з одночасним зменшенням загальної чисельності народних депутатів і позбавленням їх недоторканності. А також реальне забезпечення місцевого самоврядування через створення виконкомів місцевих рад і звуження функцій місцевих державних адміністрацій до нагляду за ними. Автор підкреслює низьку ймовірність затвердження цього проекту і попереджає про конфліктну ситуацію, до якої та може призвести.

Оцінки
- Аналіз
Замість Верховної Ради – Національні Збори? “Із конституційними змінами Президент запізнився…”
2 квітня, Високий Замок
http://www.wz.lviv.ua/pages.php?ac=arch&atid=72815
ВЗ аналізує нещодавно виголошене у парламенті щорічне послання Президента Віктора Ющенка про внутрішнє і зовнішнє становище України, в ході якого Президент закликав до масштабного політичного реформування. Автор констатує скепсис більшості політичних сил та аналітиків щодо цього послання. За словами політолога Володимира Фесенка, хоча окремі положення проекту конституційних змін цікаві, Президент запізнився з його поданням. Шанси на прийняття проекту дуже низькі, адже у Віктора Ющенка немає підтримки ні в парламенті, ні в суспільстві.

Оцінки
- Аналіз
Краще президента обирати, ніж самих себе…
2 квітня, Високий Замок
http://www.wz.lviv.ua/old/pages.php?ac=arch&atid=72806
Віктор Ющенко назвав рішення ВР про призначення президентських виборів на 25 жовтня 2009 р. “незаконним, неконституційним і політичним”. Автор статті підозрює, що президентські вибори Рада перенесла для того, щоб Президент не мав змоги розпустити парламент і призначити дострокові парламентські вибори. Підставою ж для нардепівських побоювань стало внесення Ющенком у парламент проекту нової Конституції. В статті йдеться про те, що двопалатний парламент, запропонований у проекті, не є особистою ідеєю Віктора Андрійовича. Цю ідею начебто лобіюють його найближчі помічники і радники, керовані власними егоїстичними мотивами, а Президент просто опинився в епіцентрі невдалої чужої гри.

Оцінки
- Коментарі політиків
Як на пороховій бочці. Тарас Чорновіл: “Уперто ходять чутки, що Ахметов остаточно розчарувався у своєму політичному середовищі”
2 квітня, Високий Замок
http://www.wz.lviv.ua/pages.php?ac=arch&atid=72814
Народний депутат України, член Партії регіонів Тарас Чорновіл в інтерв’ю ВЗ розповів про актуальні партійні справи і висловив думку про конституційні ініціативи Президента. Запропонований Ющенком перехід до двопалатного парламенту ще раз доказує, що він наслідує Леоніда Кучму, який свого часу виставляв це питання на референдум. Про мету зазначив, внесення президентського проекту автоматично підштовхуватиме “бютівців” до реєстрації у Верховній Раді свого проекту Конституції, “регіоналів” – свого; далі війна конституційних подань, спроби проголосувати проекти, парламент знову втягнеться у боротьбу і протистояння. На фоні акцій протесту, які планує організувати ПР, це може стати підставою для Президента розпустити Раду. Окрім того, Чорновіл заперечив існування домовленостей про зміну Конституції між Партією регіонів і БЮТ.

Оцінки
- Коментарі політиків
Яценюк переконаний, що Конституцію має змінювати не Ющенко
6 квітня, ZAXID.NET
http://www.zaxid.net/newsua/2009/4/6/112208/
Лідер Фронту змін Арсеній Яценюк в інтерв’ю телеканалу “ІНТЕР” висловився за доцільність внесення змін до Конституції України лише після парламентських виборів, бо в даний момент вони призвели б лише до чергового переділу країни. Нардеп переконаний, нова Конституція не повинна писатися “під політиків, які сьогодні намагаються утримати владу”, а під країну, яка повинна отримати гідне місце у геополітичному вимірі та внутрішньому розвитку.

Події
- Пропозиції і проекти
Ющенко придумав, як позбутися Тимошенко
6 квітня, ZAXID.NET
http://www.zaxid.net/newsua/2009/4/6/141646/
Президент України ознайомив колектив КНУ імені Тараса Шевченка з положеннями власного проекту оновленої Конституції. Ющенко наголосив на пріоритетності в ньому прав і свобод людини та громадянина. З-поміж іншого Президент підкреслив, що йдеться про формування “народної Конституції” та розширення інструменту “прямої народної демократії”, в тому числі впровадження народної ініціативи. Відзначив, що внесення змін до Основного закону тягне за собою ще низку нововведень, основні з яких - прийняття законів про адміністративно-територіальний устрій та реформа місцевого самоврядування, внесення змін до Бюджетного та Податкового кодексів.

Події
- Офіційні заяви
Ющенко готовий іти на вибори 25 жовтня, але його Конституція – на совісті депутатів
6 квітня, Західна інформаційна корпорація
http://zik.com.ua/ua/news/2009/04/06/176111
Віктор Ющенко на зустрічі зі студентами та викладачами Київського національного університету імені Тараса Шевченка підтвердив готовність прийняти рішення про одночасне проведення дострокових президентських і парламентських виборів за умови скасування депутатської недоторканності та запровадження відкритих виборчих списків. Разом з тим Глава держави наголосив, що навіть проведення виборів не повинно відкласти конституційну реформу. Закликав Верховну Раду якнайшвидше сформувати конституційну комісію, аби надалі вся процедура оновлення Конституції завершилася проведенням всенародного референдуму.

Оцінки
- Коментарі політиків
Ющенку треба йти на вибори без жодних умов, - нардеп
7 квітня, ZAXID.NET
http://www.zaxid.net/newsua/2009/4/7/123519/
Анатолій Гриценко перебуваючи в Луцьку висловив в ефірі Волинського обласного телебачення власне бачення ситуації в країні. Підтримав готовність Президента піти на дострокові вибори разом з парламентом, але поставився негативно до умов, які Ющенко виставив натомість. Зазначив, що Конституція, запропонована Ющенком, непотрібна Україні, вона тільки посилить роздробленість і хаос у владі. На відміну від його власного проекту Основного закону з сильним, відповідальним всенародно обраним президентом, котрий, незалежно від улюблених справ, буде займатися економікою, а не бджільництвом, шахами чи мистецтвом.

Оцінки
- Експертні оцінки
Ющенко хоче узурпувати владу, - політолог
7 квітня, ZAXID.NET
http://www.zaxid.net/newsua/2009/4/7/164543/
Голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко дійшов висновку,  що проект конституційної реформи, внесений Віктором Ющенком на розгляд ВР, не розв’язує багатьох існуючих проблем, перш за все проблему невідповідності між повноваженнями президента та інструментами їх реалізації, що є сьогодні основним джерелом конфліктності у політичній сфері. Варто було подати проект змін, що або скоротив би повноваження президента, або дав би йому реальні інструменти, а не пропонувати нову редакцію Конституції, яка робить з президента такого собі наглядача з мінімумом можливостей для реалізації своєї політики, але з максимумом влади блокувати дії інших владних структур. Це тупиковий шлях для держави, підсумував політолог.

Оцінки
- Коментарі політиків
Україна перетворюється на “коксо-космічну” країну, - нардеп
8 квітня, ZAXID.NET
http://www.zaxid.net/newsua/2009/4/8/94043/
В ході спілкування з журналістами в Луцьку Голова Комітету з питань національної безпеки і оборони ВР Анатолій Гриценко критикував схильність українців до популізму та корумпованість влади й правоохоронної системи: “Якщо народ і далі аплодуватиме таким “космонавтам” як Черновецький, а влада і правоохоронні органи “кришуватимуть” одні одних, то наша держава перетвориться на “коксо-космічну” країну”. Політик переконує, запобігти цьому можна шляхом боротьби з корупцією, реформуванням системи влади та створенням міцного, здорового громадського суспільства, що і передбачає його проект змін до Основного закону – “Конституція Порядку”.

Оцінки
- Коментарі політиків
Тимошенко проштовхує Конституцію формату Кремля, - нардеп
13 квітня, ZAXID.NET
http://www.zaxid.net/newsua/2009/4/13/144809/
Як вважає  народний депутат України Володимир В’язівський, запропонована Юлією Тимошенко Конституція написана разом з Віктором Медведчуком, котрий є яскравим виразником проросійської політики в Україні. Ця Конституція в разі прийняття стане Конституцією малоросійської губернії з усіма політичними та економічними наслідками для України. Група “За Україну!”, опираючись на підтримку українського народу, зробить все можливе для того, щоб Конституція формату Кремля не була прийнята в Україні, попередив В’язівський.

Оцінки
- Коментарі політиків
Кваснєвський радить Україні розвивати відносини із Росією
16 квітня, ZAXID.NET
http://www.zaxid.net/newsua/2009/4/16/111830/
За словами екс-президента Польщі Олександра Кваснєвського, для зміцнення своїх позицій у міжнародному середовищі Україна повинна плекати діалог як із Заходом, так і з Російською Федерацією, відтворюючи таким чином політичний баланс. А щоб бути зрозумілою для своїх європейських партнерів, Україні необхідно розвивати демократичну культуру, зберігати стабільність. До змін Конституції слід ставитись дуже обережно, оскільки Конституція не змінює характер людей – навіть погана Конституція працює нормально, якщо вона в добрих руках, - відзначив політик.

Оцінки
- Експертні оцінки
Депутатську недоторканність треба залишити тільки лідерам фракцій
16 квітня, Львівська газета
http://www.gazeta.lviv.ua/articles/2009/04/16/37578/
Газета провела інтерв’ю з політологом, заступником секретаря РНБО Дмитром Видріним на тему поточної політичної ситуації і президентського проекту змін до Конституції. За його переконанням, ми живемо в суспільстві, в якому багато інститутів утратило залишки міцності, здорового глузду й можливостей, вичерпало свої ресурси; живемо в епоху очікування змін. Гарант виконав свою місію – намітив цілі суспільного розвитку і, якщо вони будуть правильні, суспільство знайде механізми для їх реалізації. Політолог висловився проти запровадження виборів з відкритими списками і за повернення до змішаної виборчої системи

Події
- Зустрічі і наради
Янукович погодився підтримати переворот Тимошенко та Медведчука?
22 квітня, ZAXID.NET
http://www.zaxid.net/newsua/2009/4/22/101856/
Лідер ПР Віктор Янукович, перший віце-спікер Олександр Лавринович, Прем'єр-міністр Юлія Тимошенко і член Вищої ради юстиції Віктор Медведчук на зустрічі обговорили плани зміни до Конституції, зокрема заміни всенародного обрання президента на обрання його в парламенті, повідомляє газета “Комерсант-Україна”. “Українська правда” інформує, що в ході зустрічі було обговорено результати закритих соціологічних досліджень,  які свідчать - лідер  ПР при виході у другий тур президентських виборів програє як Юлії Тимошенко, так і Арсенію Яценюку. Офіційно Віктор Янукович виступає проти президентських виборів в парламенті, однак торік Партія регіонів сама виступила з подібною ініціативою, яку тоді ніхто не підтримав. Тепер ситуація змінилась і БЮТ згодні йти на поступки Партії регіонів. Процес пошуку домовленостей триває.

Оцінки
- Аналіз
Коаліційна “закваска”. У БЮТ і “Регіонах” заперечують, що замісили тісто для нового парламентського союзу. Але вірять їм не всі...
28 квітня, Високий Замок
http://www.wz.lviv.ua/print.php?atid=73388
Нещодавно “Українська правда” і газета “Сегодня” повідомили про активізацію коаліційних переговорів БЮТ і Партією регіонів. Основою угоди повинен стати новий варіант Конституції, за яким всенародні президентські вибори скасовуються і президента обирають у парламенті; йшлося і про зміну правил проведення парламентських виборів: замість одного туру – два, абсолютний переможець отримує 226 мандатів. Після конституційних змін “парламентським” президентом нібито має стати Віктор Янукович, прем’єром - Юлія Тимошенко. Двостороннє спростування цих чуток з боку БЮТ і Партії регіонів не переконало громадськість. На думку політолога Ігоря Жданова, нинішня Конституція провокує конфлікти між гілками влади і потребує змін, але якщо перегнути палицю, то існує загроза монополізації влади в Україні двома найбільшими політичними силами. Політолог Юлія Тищенко ставить під сумнів те, що ідея обрання президента у парламенті буде реалізована через непопулярність такого кроку серед населення. 


Джерело:
Балуцька Л., Романюк А. та ін. Перспективи політичної реформи в Україні у контексті президентських виборів 2010 року. – Львів: ЦПД, 2009. –  С.53-58.