16/12/2009
Оцінки
- Експертні оцінки
Будь-яка зміна до Конституції потребує як мінімум двох сесій і рішення КС, - політолог
2 червня, ZAXID.NET
http://www.zaxid.net/newsua/2009/6/2/193620/
Чинна коаліція не розпущена, нова поки що не сформована, офіційні переговори про нову коаліцію призупинені, тож малоймовірно, що заявлений ПР та БЮТ проект нової Конституції буде підтриманий, коментує політичні події експерт Андрій Єрмолаєв. Набір конституційних змін, зокрема обрання президента парламентом, багато політиків заперечують взагалі, будь-яка зміна Конституції потребує як мінімум двох сесій та рішення Конституційного суду. Проте перебіг подій може бути різноманітним, зазначає політолог.
Оцінки
- Коментарі політиків
“Одностатевий” союз Тимошенко та Януковича призведе до розвалу країни, - екс-спікер
2 червня, ZAXID.NET
http://www.zaxid.net/newsua/2009/6/2/141055/
Арсеній Яценюк презентував в Ужгороді Закарпатську обласну організацію “Фронту змін”. З приводу коаліційних перемовин ПР і БЮТ колишній спікер наголосив, що в Україні ніяким політикам не вдасться запровадити “африканську демократію”, поділити країну на двох, як цього добиваються “коаліціянти” Янукович та Тимошенко. Назвав коаліцію неприроднім союзом, що виник в результаті особистої невпевненості Тимошенко і Януковича у своїй можливості перемогти на виборах.
Оцінки
- Аналіз
Одні кажуть – благо, інші – хунта… Мегакоаліція житиме “на віру”?
2 червня, Високий Замок
http://www.wz.lviv.ua/pages.php?ac=arch&atid=74226
Стаття аналізує політичну ситуацію навколо коаліціади Партії Регіонів і БЮТ. Потенційні союзники переконують в благородних цілях, противники звинувачують їх в узурпації влади, кулуарній змові і в кон’юнктурному переписі Основного Закону. Політолог Кость Бондаренко прокоментував роль Президента в цій ситуації: завадити створенню коаліції Ющенко не може, але може і зацікавлений в тому, щоб протистояти спробам цих партій внести зміни до Конституції. Спектр інструментів впливу в Віктора Андрійовича широкий: звернення до Конституційного Суду, блокування трибуни його політичними прихильниками, створення якихось “громадських комітетів опору диктатурі”, можливо навіть добровільна відставка і провокування дострокових президентських виборів, які відбуватимуться за старою Конституцією.
Оцінки
- Коментарі політиків
Президент України звинуватив Москву в спробі державного перевороту
3 червня, ZAXID.NET
http://www.zaxid.net/newsua/2009/6/3/174209/
Віктор Ющенко на прес-конференції в Луганську назвав спробу консолідації Партії регіонів та БЮТ “конституційним переворотом, який не має нічого спільного з національними інтересами та законністю”. Бажання цих політичних сил продовжити повноваження місцевих органів влади, парламенту і обирати Президента у Верховній Раді Глава держави розцінив як “політичний хабар” на всіх рівнях. Апелював до Партії регіонів, яка має найбільшу підтримку у суспільстві і повинна нести відповідальність за стабільність, легітимний розвиток подій, а не йти у фарватері авантюр, привезених з Москви чи розроблених Медведчуком. Запевнив, що як Президент суверенної держави робитиме все від нього залежне для виходу з цієї ситуації.
Оцінки
- Коментарі політиків
Переворот в Україні відбувається на замовлення Путіна?
3 червня, ZAXID.NET
http://www.zaxid.net/newsua/2009/6/3/150523/
Народний депутат Степан Хмара та громадський діяч Олег Березюк закликали громадськість не допустити “узурпації” влади Партією регіонів і БЮТ у Верховній Раді. Підготовку до створення широкої коаліції Хмара назвав “підготовкою до антиконституційного повзучого перевороту”, що відбувається під впливом кремлівського керівництва. Березюк звернув увагу на політико-правові аспекти створення широкої коаліції: плануючи внести зміни до Основного закону держави, коаліціанти йдуть на порушення ряду норм чинного законодавства про народ як єдине джерело влади і необхідність затвердження усіх ухвалених парламентом змін до Конституції на всеукраїнському референдумі.
Оцінки
- Соціологічні опитування
Майже 80% українців виступили проти ідеї Тимошенко та Януковича
3 червня, ZAXID.NET
http://www.zaxid.net/newsua/2009/6/3/142050/
Соціологічна група “Рейтинг” в кінці травня провела опитування серед громадян України на тему змін до Конституції. Серед найважливіших результатів: 78% українців не підтримують ідею обрання Президента у парламенті; 62,1% опитаних висловивлись за те, що зміни до Конституції потрібно затверджувати лише загальнонаціональним референдумом; 45,5% вважають за необхідне конституційно посилити повноваження Президента. На загал, зростає підтримка необхідності внесення змін до Конституції цього року.
Оцінки
- Коментарі політиків
У Балоги скромно порадили Ющенкові піти у відставку
3 червня, Західна інформаційна корпорація
http://zik.com.ua/ua/news/2009/06/03/183252
Перший заступник голови Єдиного Центру, нардеп Віктор Тополов прокоментував домовленості між ПР і БЮТ про об’єднання в коаліцію для проведення змін у Конституцію. Обрання Президента у парламенті, перенесені на кілька років парламентські вибори і ручний розподіл державних посад назвав спробою конституційного перевороту, що зруйнує українські демократичні перспективи і позбавить громадян їхніх законних прав. Вихід політик вбачає у достроковому складенні повноважень Віктором Ющенком, після чого ВР буде змушена призначити нові вибори Глави держави за діючими нормами Конституції.
Події
- Пропозиції і проекти
Опубліковано проект Конституції від Тимошенко та Януковича
4 червня, ZAXID.NET
http://www.zaxid.net/newsua/2009/6/4/174315/
У розпорядження “Дзеркала тижня” потрапив проект Конституції України, розроблений спільно вузькою групою представників БЮТ і Партії регіонів. Цей проект Юлія Тимошенко та Віктор Янукович уже передали найближчому колу народних депутатів і голові Верховної Ради Володимиру Литвину. Стаття дає посилання на відповідну публікацію “ДТ”.
Події
- Офіційні звернення
Міська рада Тернополя просить Ющенка розпустити парламент
4 червня, ZAXID.NET
http://www.zaxid.net/newsua/2009/6/4/134031/
Тернопільська міськрада прийняла звернення до Президента, спікера та прем’єр-міністра, у якому висловлює занепокоєність наміром ПР та БЮТ переписати Конституцію та відтермінувати проведення наступних чергових виборів до Верховної Ради. Тернопільські депутати просять Віктора Ющенка при такому перебігу подій розпустити Верховну Раду та ініціювати нові парламентські вибори. Депутати також висловилися за проведення всеукраїнського референдуму стосовно змін до Конституції України для визначення форми державного правління і підтримали пропозицію ВО “Свободи” щодо люстрації влади.
Оцінки
- Коментарі політиків
Президент – гарант демократії. Він зобов’язаний активно й рішуче діяти
4 червня, Львівська газета
http://www.gazeta.lviv.ua/articles/2009/06/04/37920/
Розмова зі С. Гавришем, першим заступником секретаря РНБО про ймовірні наслідки коаліції БЮТ і ПР. Гавриш зазначає, якщо змінять Конституцію і українському народу відмовлять у праві обирати президента, це тільки спричинить чергову кризу. Назріваючий конституційний переворот грозить ізоляцією України і згортанням процесу формування української нації. Настає основний час політичної кар’єри Президента – він має повернутися до сильного Ющенка, який особисто здатний відповідати на виклики часу.
Оцінки
- Коментарі політиків
Ющенко має багато варіантів і всі використає
4 червня, Львівська газета
http://www.gazeta.lviv.ua/articles/2009/06/04/37926/
Віктор Ющенко в інтерв’ю агентству УНІАН розповів, що не проти створення широкої коаліції, однак проти планів цієї коаліції внести зміни до Конституції в аспекті обрання Президента Верховною Радою та продовження повноважень чинного парламенту. За словами Ющенка, йдеться про поділ держави на двох до 2015-2020 років, а це злочин проти свободи і демократії, чого він допустити не може. Щодо варіантів спротиву конституційному перевороту, вони є і він їх використає, хоча не уточнив які саме.
Оцінки
- Коментарі політиків
Коаліціянтів не зупинить навіть відставка Ющенка
4 червня, Львівська газета
http://www.gazeta.lviv.ua/articles/2009/06/04/37937/
Регіонал Нестор Шуфрич в коментарі каналу “Рада” запевнив, що жодні дії Президента, навіть його заява про відставку, не зупинять об’єднання БЮТ і ПР заради внесення змін до Конституції. Адже цього потребує поточна ситуація – безвладдя в країні, підсилене кризою.
Оцінки
- Аналіз
Ширка. Антиутопія
4 червня Львівська газета
http://www.gazeta.lviv.ua/articles/2009/06/04/37966/
Художнього стилю стаття оповідає в емоційно-образному ключі про реальні і прогнозовані політичні події. Автор порівнює двох основних політиків країни: Віктора Ющенка, який щиро любить Україну, і Юлію Тимошенко, яка любить і домагається лише влади. Заради цього остання і пішла на коаліційні переговори з Януковичем, від яких аж “смердить” державним переворотом. При успішному союзі Тимошенко-Януковича прогнозується три можливих варіанти розвитку подій. Жорсткий варіант: Тимошенко-прем’єр і Янукович-президент приходять до влади, спільно проводять ліквідацію свободи слова, узурпацію влади і монополізацію економіки. М’якший варіант: постійна бютівсько-регіональна гризня, в політиці і економіці теж узурпація і монополізація, але не тотальна. Антикоаліційний: проголошення “ширки” викликає опір решти політикуму і громадськості, Президент оголошує дострокові парламентські вибори, народ вибухає акціями протесту, коаліціянти відступають і народ домагається ухвалення нової справедливої Конституції.
Події
- Офіційні заяви
Тимошенко: “Це все Янукович придумав. А я - не така…”
4 червня, Львівська газета
http://www.gazeta.lviv.ua/articles/2009/06/04/37971/
Юлія Тимошенко під час нещодавнього телевізійного звернення заявила, Віктор Янукович в односторонньому порядку вийшов з переговорів про створення широкої коаліції з БЮТ. За її словами, саме Янукович пропонував запровадити вибори президента в парламенті і навіть внести до Конституції вікове обмеження для кандидатів в президенти – не молодше 50 років. Хоча лідер Партії регіонів пояснив свою відмову від союзу саме тим, що не зміг погодитися з ідеєю виборів президента у парламенті.
Події
- Офіційні заяви
Віктор Янукович: “Обрання президента всенародно на прямих виборах - це єдиний правильний вибір”
4 червня, Львівська газета
http://www.gazeta.lviv.ua/articles/2009/06/04/37969/
Лідер опозиції Віктор Янукович на зустрічі з журналістами заявив про те, що він вже визначився щодо способу обрання президента України: лише на прямих всенародних виборах. Президент повинен опиратися на довіру свого народу, а мандат такої довіри можна отримати лише на всенародних виборах, заявив політик.
Події
- Громадські заходи
Імідж на замовлення
5 червня, Високий Замок
http://www.wz.lviv.ua/pages.php?ac=arch&atid=74293
Кабмін вирішив провести масштабну інформаційну кампанію на міжнародному рівні для “створення в очах світової спільноти образу України як надійного і передбачуваного партнера”. В зв’язку з цим, ВЗ представив підбірку цитат із закордонних ЗМІ про політичну ситуацію в Україні. Головно, це невтішні відгуки про створення нової коаліції та можливі радикальні зміни до Конституції на кшталт: “Такий альянс підірве основи демократії і відкине країну в 2004-й рік - у беззаконня, яке панувало до Помаранчевої революції”, “Не можна змінювати Конституцію для перерозподілу влади серед окремих політичних лідерів”.
Події
- Офіційні заяви
Спочатку зміни до Конституції, а вже потім – коаліції, – Колесніков
5 червня, Західна інформаційна корпорація
http://zik.com.ua/ua/news/2009/06/05/183572
Депутат від ПР Борис Колесніков в інтерв’ю газеті “Сегодня” озвучив позицію партії в актуальних коаліційному і конституційному процесах: “Коаліція без конституційних змін не має ніякого сенсу. Тому спочатку зміни до Конституції, прийняті в першому читанні, а вже потім створення коаліції, як механізм для реалізації конституційних змін”. За словами депутата, їхній проект Основного закону передбачає чіткий і ефективний поділ влади між президентом і прем’єром, за якого не виникне ні конкуренція між двома провідними керівниками країни, ні диктатура когось із них.
Події
- Офіційні звернення
Львівська облрада вимагає розпуску парламенту у разі створення “ширки”
5 червня, ZAXID.NET
http://www.zaxid.net/newsua/2009/6/5/150238/
На позачерговій сесії Львівська обласна рада ухвалила звернення до Президента і Верховної Ради України про загрозу антиконституційного перевороту в державі. Депутати висловили рішучий протест намірам БЮТ та ПР змінити Конституцію України, а у випадку внесення антиконституційних пропозицій у парламент вимагають від Президента оголосити розпуск ВРУ та призначити дострокові вибори, провести референдум щодо визначення форми державного правління, ініціювати проведення люстрації посадовців та політиків. В процесі обговорення питання про звернення, Людмила Козак (БЮТ) зазначила: “Нічого поганого немає у тому, що мудрі люди хочуть об’єднатися заради подолання економічної кризи.” Голова ЛОР Мирослав Сеник своєю чергою запевнив, що не заперечує проти будь-якої коаліції, коли б йшлося про подолання економічної кризи, але ж йдеться про зміни до Конституції. Не виключив Сеник і можливого народного спротиву діям ПР та БЮТ.
Оцінки
- Коментарі політиків
Львівські БЮТівці закликають розпустити парламент - філію Госдуми
5 червня, ZAXID.NET
http://www.zaxid.net/newsua/2009/6/5/130003/
На позачерговій сесії Львівської облради депутат від БЮТ Ростислав Новоженець закликав розпустити Верховну Раду України, яка є філією Госдуми Росії, заборонити діяльність Партії регіонів і КПУ. Менш радикальним був виступ його колеги по партії Остапа Козака, який висловився за об’єднання БЮТ і ПР і за внесення змін до Конституції у Верховній Раді, але проти зміни державного устрою без всенародного референдуму.
Оцінки
- Коментарі політиків
Тягнибок закликає українців до акцій непокори
5 червня, ZAXID.NET
http://www.zaxid.net/newsua/2009/6/5/114831/
Ірина Сех, депутат від ВО “Свобода”, на позачерговій сесії Львівської облради під час розгляду звернення до Президента та Верховної Ради “Про загрозу антиконституційного перевороту в державі” зазначила, ми зараз є свідками державної змови, в результаті якої може відбутись повернення до імперської диктатури, викорінення української мови, запровадження терору та репресій. Якщо заколотникам вдасться змінити Конституцію та узурпувати владу у державі, “Свобода” готова вдатися до акцій непокори.
Оцінки
- Коментарі політиків
Симоненко зійшовся в поглядах з Тимошенко і Януковичем
6 червня, ZAXID.NET
http://www.zaxid.net/newsua/2009/6/6/133028/
Лідер Комуністичної партії Петро Симоненко в ефірі телерадіокомпанії “Україна” заявив, що в даний момент підтримує ідею обрання президента в парламенті, хоча КПУ при цьому продовжує наполягати на ліквідації посади президента. За його словами, позитивний ефект від політичних реформ можливий лише тоді, якщо в Конституцію записати пункт про притягнення кандидатів на виборах до кримінальної відповідальності за невиконання передвиборних обіцянок після приходу до влади. На противагу Симоненку, автор статті наводить дані опитування центру соціальних досліджень “Софія”, за яким 80,6% українців скоріше негативно ніж позитивно ставляться до обрання президента Верховною Радою.
Події
- Офіційні заяви
Тимошенко змінить Конституцію, коли стане Президентом
8 червня, Західна інформаційна корпорація
http://zik.com.ua/ua/news/2009/06/08/183774
Прес-служба Кабміну оприлюднила заяву Юлії Тимошенко стосовно політичної ситуації в Україні. Прем’єр назвала чинну Конституцію елементом нищення держави та її суверенітету. Нова конституція повинна чітко розмежувати повноваження та відповідальність президента, прем'єр-міністра, парламенту і гарантувати незалежну судову владу. І хоч Верховна Рада не ухвалила цього проекту, Тимошенко висловила впевненість, що після президентських виборів Конституція буде прийнята.
Події
- Громадські заходи
Буковинці вважають, що міняти Конституцію треба, але новим складом парламенту та після референдуму
9 червня, Західна інформаційна корпорація
http://zik.com.ua/ua/news/2009/06/09/183872
У Чернівцях відбувся науково-практичний круглий стіл на тему “Яка Конституція потрібна Україні та її громадянам?”, організований Буковинським політологічним центром. Його учасники дійшли висновку, що зміни до Конституції назрілі і потрібні, але вноситися вони повинні вже після парламентських виборів за результатами попередньої всебічної наукової експертизи, широкого громадського обговорення і консультативного референдуму. Учасники круглого столу також висловились проти виборів президента в парламенті і запропонували деякі зміни до виборчого законодавства.
Оцінки
- Коментарі політиків
Країну врятували журналісти, - Ющенко
9 червня, ZAXID.NET
http://www.zaxid.net/newsua/2009/6/9/175309/
Події довкола створення коаліції Партії регіонів та БЮТ – по суті, український варіант ГКЧП, коли за спинами людей хотіли забрати найсвятіше, що належить нації – соборність та незалежність. На цьому наголосив Президент України Віктор Ющенко, коментуючи наміри БЮТ та Партії регіонів внести зміни до Конституції. Поведінка журналістів, що чесно інформували громадськість, а також позиція громадян допомогли зірвати ці плани. Глава держави в черговий раз заявив, що не допустить обрання президента в парламенті, водночас нагадав, що докорінно вирішити проблему зможе реформування системи влади.
Події
- Офіційні заяви
Януковичу замало бути президентом Верховної Ради
9 червня, ZAXID.NET
http://www.zaxid.net/newsua/2009/6/9/182043/
Лідер Партії регіонів Віктор Янукович оприлюднив заяву, в якій пояснив свою точку зору щодо змін до Конституції і своє рішення йти на всенародні вибори як кандидат в президенти. Він переконаний: “Бути Президентом Верховної Ради - цього замало, щоб підняти такий важкий вантаж, яким є зараз завдання подолати кризу. Для цього треба бути Президентом всього народу”. Про долю інших запланованих змін до Конституції, на яких спільно зійшлись Партія регіонів і її партнери з БЮТ та Блоку Литвина, зазначив, що в майбутньому вони будуть розглянуті парламентом. Закликав усіх до співпраці в реформуванні судоустрою, децентралізації місцевого самоврядування тощо.
Оцінки
- Коментарі політиків
Ющенко заявив, що це він переконав Януковича не погоджуватись на “ширку”
9 червня, ZAXID.NET
http://www.zaxid.net/newsua/2009/6/9/173058/
Під час прес-конференції з нагоди Дня журналіста Президент України повідомив: “Суть наших розмов із Януковичем, які відбувалися 3-4 рази, без деталей зводилися до того, що я пояснив, що у нього є лише один спосіб прийти до влади - це легітимний спосіб”. Ющенко заявив, у нього є можливості блокування антиконституційних ініціатив ініціатив в парламенті, навіть якби було прийняте відповідне рішення Верховної Ради. Охарактеризував українську політику як політику “кидал”, в якій ніхто не має гарантій вічного президентства чи прем’єрства.
Події
- Громадські заходи
Яценюк вирішив запустити референдум про референдум
9 червня, ZAXID.NET
http://www.zaxid.net/newsua/2009/6/9/152855/
Арсеній Яценюк повідомив, що Фронт змін ініціюватиме всеукраїнський референдум з трьох питань: щодо необхідності проведення референдуму для внесення будь-яких змін до Конституції; щодо неможливості продовження повноважень будь-якої високопосадової особи або інституції поза конституційними термінами; щодо беззаперечного права народу на волевиявлення і виконання наслідків цього волевиявлення як закону для усіх державних інституцій. На думку лідера Фронту змін, це створить певні запобіжники, що не дозволять нікому переписувати Конституцію під себе. Політична сила розпочне експертне і громадське обговорення, по тому збір підписів на підтримку референдуму із наміром встигнути до президентських виборів.
Оцінки
- Коментарі політиків
Тимошенко стала політичним трупом, - нардеп
9 червня, ZAXID.NET
http://www.zaxid.net/newsua/2009/6/9/144220/
Народний депутат України Ярослав Кендзьор про останні події навколо створення у парламенті широкої коаліції зазначив, успішне завершення альянсу БЮТ - Партія регіонів та реалізація їх намірів були б просто катастрофою для України. За словами Кендзьора, участь Прем’єр-міністра у конституційній авантюрі остаточно зняла маску з Юлії Тимошенко. “Ми можемо сьогодні без перебільшення сказати, що її політичний тріумф на цьому успішно завершується, що вона уже стає політичним секонд-хендом. Це - політичний труп, який вийшов на фінішну пряму своєї повної дискредитації”, - переконаний нардеп.
Оцінки
- Коментарі політиків
Янукович злякався Західної України, - нардеп
9 червня, ZAXID.NET
http://www.zaxid.net/newsua/2009/6/9/140025/
На думку народного депутата Володимира В’язівського, настрої громадян України, зокрема, висловлені в рішеннях Тернопільської, Івано-Франківської та Львівської обласних рад, їх рішучий протест намірам Блоку Юлії Тимошенко та Партії регіонів вчинити антиконституційний переворот, поклали край коаліції. “Янукович злякався народного гніву і вийшов з процесу”, - зазначив В’язівський.
Оцінки
- Коментарі політиків
Тимошенко відхрещується від Медведчука
10 червня, ZAXID.NET
http://www.zaxid.net/newsua/2009/6/10/122825/
Відповідаючи під час прес-конференції на запитання журналістів, Юлія Тимошенко наголосила, що над усіма положеннями бютівського проекту Конституції працювала група з 25-ти народних депутатів фракції БЮТ, тому Конституцію можна пов’язувати лише з командою фахівців, з блоком, який вона очолює та з нею особисто. Будь-які закиди про причетність до цієї справи Віктора Медведчука безпідставні.
Події
- Громадські заходи
Ющенко розкаже студентам, яка Конституція потрібна Україні
11 червня, ZAXID.NET
http://www.zaxid.net/newsua/2009/6/11/102032/
12 червня Віктор Ющенко візьме участь у спеціальному проекті телеканалу ICTV - телемості з провідними вузами Києва, Харкова, Одеси та Чернівців. Серед головних тем анонсованої розмови Глави держави з майбутніми юристами: “Яка Конституція потрібна Україні?”, “Як народ може керувати владою?”, “Чи може влада бути відповідальною?”
Оцінки
- Коментарі політиків
Партія регіонів продовжує переговори з БЮТ
11 червня, ZAXID.NET
http://www.zaxid.net/newsua/2009/6/11/144026/
Народний депутат від Партії регіонів Вадим Колесніченко в ефірі програми “По суті” на телеканалі “Перший громадський” підтвердив, що консультації між Партією регіонів і БЮТ з питань внесення змін до Конституції продовжуються, не виключив він і подальших спільних голосувань двох фракцій за ключові законопроекти. Перешкодою для створення коаліції БЮТ – Партії регіонів, а відтак внесення змін до Конституції, стала ідеологічна несумісність, пояснює політик. Проблема зводиться до кількох ключових моментів: питання російської мови, історичної правди і справедливості та канонічної церкви.
Події
- Офіційні заяви
Конституція під лідерку БЮТ
11 червня, Львівська газета
http://www.gazeta.lviv.ua/articles/2009/06/11/38002/
Іван Кириленко заявив, що найближчим часом Блок Юлії Тимошенко внесе до парламенту зміни до Конституції, розроблені представниками цієї політичної сили ще минулого року. Політик запевнив, опублікований в iнтернет-виданнях текст Конституції Партії регіонів і БЮТ розробляли не бютівці. Бютівські зміни до Основного закону стосуватимуться побудови парламентської політичної системи, зокрема децентралізації влади з делегуванням повноважень місцевим органам влади, реформи судової системи. Натомість Володимир Литвин стверджує, що проект Конституції, опублікований у ЗМІ, БЮТ і Партія регіонів узгоджували.
Оцінки
- Коментарі політиків
Тимошенко каже, що її геніальній Конституції завадила істерика
12 червня, Західна інформаційна корпорація
http://zik.com.ua/ua/news/2009/06/12/184384
Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко в інтерв’ю “5 каналу” пояснила необхідність внесення змін до Конституції через спричинену її нинішньою редакцією невизначеність і хаос у всіх гілках влади. Одна з головних інновацій, за словами Тимошенко, це реформування судової системи: призначення суддів без втручання політичних сил, спеціальне формування дисциплінарних комісій. Наголосила і на зміцненні прав опозиції. На думку Юлії Володимирівни, Конституція неприйнята в парламенті через істерику, влаштовану окремими політиками.
Оцінки
- Коментарі політиків
Проект змін до Конституції, який обговорювався під час консультацій про коаліцію, запропонував БЮТ - Янукович
13 червня, ZAXID.NET
http://www.zaxid.net/newsua/2009/6/13/101534/
Віктор Янукович в ефірі телеканалу “Інтер” зазначив, саме БЮТ ініціював питання виборів президента в парламенті. За словами лідера Партії регіонів, його політична сила відразу ж визначилась, що з цим категорично не згодна – президента повинен обирати народ. Крім усього, це були не переговори, лише консультації, які проводились більше року, наголошує політик.
Події
- Офіційні рішення
У Конституції Ющенка немає сумнівних положень, - висновки Венеціанської комісії
15 червня, ZAXID.NET
http://www.zaxid.net/newsua/2009/6/15/160823/
Зі слів Марини Ставнійчук, Венеціанська комісія засвідчила, що пропозиції вдосконалення Конституції України, які Президент України вніс до парламенту, були чи не найкращими за всі роки незалежності України. Зокрема, відзначення удостоїлись кроки, що стосуються реформи судової системи, Вищої ради юстиції, питань прав та свобод людини і громадянина, де спостерігається очевидне наближення до європейських зразків. Було звернено увагу на те, що проект Президента не містить ряду сумнівних положень чинної Конституції України – інститутів коаліції та імперативного мандату у Верховній Раді, подвійної відповідальності Кабміну, неодноканального способу формування уряду. Разом з цим, Венеціанська комісія висловила й низку зауважень та застережень стосовно деяких пунктів проекту, що з їх урахуванням проект має бути доопрацьовано.
Події
- Офіційні рішення
Затверджувати зміни до Конституції України на референдумі в Європі вважають зайвим
15 червня, ZAXID.NET
http://www.zaxid.net/newsua/2009/6/15/101113/
Даючи схвальну оцінку президентському проекту Конституції як такому, що відповідає стандартам Ради Європи і Європейській правовій конституційній доктрині, Венеціанська комісія позитивно відзначила запропоновані зміни, - розповів про результати експертизи міністр юстиції Микола Оніщук. Заразом комісія критично поставилась до кількох норм проекту, зокрема, до напівпрезидентської системи, яка зберігатиме загрозу потенційного конфлікту між Президентом і Кабміном, визнала надмірною норму про затвердження якихось змін тільки на референдумі. Скептично оцінює позитивні відгуки комісії депутат Юрій Мірошниченко, адже Венеціанська комісія дивиться тільки на дотримання стандартів демократії, але аж ніяк не оцінює політичну доцільність змін.
Оцінки
- Експертні оцінки
“Роз’їхалися”, але не розлучилися
Ігор Жданов: “І БЮТ, і Партія регіонів отримали урок відкритості. А президентська кампанія стане для них тестом на сумісність”
16 червня, Високий Замок
http://www.wz.lviv.ua/pages.php?ac=arch&atid=74498
Політичний експерт Ігор Жданов прокоментував провал коаліційних перемовин Партії регіонів і БЮТ. У цього союзу ще може бути майбутнє, до чого підштовхуватимуть політична і економічна ситуація в країні, необхідність конституційних перетворень, боротьби з економічною кризою, формування моделі економіки післякризової України. Завадити об’єднанню може тактика цих політичних сил на президентській кампанії. Щодо їхнього спільного проекту змін до Конституції, то ПР і БЮТ отримали урок відкритості і змушені будуть в майбутньому долучити до конституційного процесу суспільство. Експерт прогнозує, питання Конституції буде однією з центральних тем президентських виборів і кожна з політичних сил піде на вибори, маючи свій проект.
Оцінки
- Коментарі політиків
Медвєдєв дав вказівку Януковичу, щоб широкої коаліції не було, бо тоді б Україна зміцніла
16 червня, Західна інформаційна корпорація
http://zik.com.ua/ua/news/2009/06/16/184905
Про це на прес-конференції в Івано-Франківську заявив голова обласної організації ВО “Батьківщина”, народний депутат України від БЮТ Дмитро Шлемко. Політик підкреслив, що виступав проти коаліції з Партією регіонів. Щодо нової редакції Конституції нардеп зазначив, що вона не передбачає виборів президента у парламенті і у ній немає “ніякої руки Кремля”, адже Конституція творилася в українських кабінетах п’ятьма людьми – Лавриновичем, Медведчуком, Турчиновим, Тимошенко і Януковичем.
Оцінки
- Експертні оцінки
Політологи підтримують повернення до мажоритарної системи виборів на місцевому рівні, що пропонує Конституція Ющенка
18 червня, Західна інформаційна корпорація
http://zik.com.ua/ua/news/2009/06/18/185225
ЗІК представив позицію кількох політологів в питанні повернення до мажоритарної системи виборів на місцевому рівні, що пропонує Ющенко в проекті змін до Конституції. Кость Бондаренко повністю підтримує цю ідею, адже за результатами досліджень інституту імені Горшеніна до такого вибору схиляються 2/3 населення України. Володимир Горбач вважає, популярність такого кроку зумовлена дискредитацією системи голосування за партійними списками закритого типу. Андрій Золотарьов і Олег Проценко підкреслюють надмірну заполітизованість місцевих рад за сучасної системи, що веде до безвідповідальності депутатів; реформа ж зможе відновити зв'язок між громадянами і їх депутатами, розширити представницьку демократію. Проте політологи сходяться й на тому, що шансів повернути мажоритарну систему майже нема через небажання місцевих партійних босів позбуватися влади.
Оцінки
- Коментарі політиків
Всі потрясіння, як метастази, йдуть від уряду, – Ющенко
19 червня, Західна інформаційна корпорація
http://zik.com.ua/ua/news/2009/06/19/185414
Президент України дав інтерв’ю газеті “Україна молода” з приводу запропонованих ним змін до Конституції. На його думку, конституційна реформа 2004 р. сконцентрувала владу в найбільш нестабільних державних інститутах – парламенті та уряді, які неспроможні забезпечити країні спокій і стабільний розвиток. Ющенко закликає, не відмовляючись від парламентської демократії, реформувати її таким чином, щоб відділити формування вічних, національних інституцій від політичної ідеології. За його проектом це забезпечується поділом парламенту на дві палати, одна з яких діятиме на представницькій, а інша на партійній основі.
Події
- Громадські заходи
Тернополяни хочуть написати “Народну Конституцію” і запрошують долучитися всіх охочих
19 червня, Західна інформаційна корпорація
http://zik.com.ua/ua/news/2009/06/19/185433
Коли стало відомо про зміни до Конституції України, що їх готували ПР і БЮТ, у Тернополі була створена ініціативна група “Народна Конституція”. Її мета – сприяти прозорому, відкритому і всенародному обговоренню конституційних змін. Група закликала усіх небайдужих громадян, громадські організації, органи місцевого самоврядування долучитися до почину. Застерегла парламентські сили від спроб внести зміни в Конституцію кулуарно, поза волею народу. Пригрозила в такому випадку акціями громадського тиску.
Оцінки
- Експертні оцінки
Зміни до Конституції? Ні, піар...
24 червня, Львівська газета
http://www.gazeta.lviv.ua/articles/2009/06/24/38114/
Газета провела розмову з кількома політичними експертами про перспективи проекту Конституції в редакції В. Ющенка після Венеціанської комісії і про очікувані “конституційні бої” між політиками в рамках президентської кампанії. Володимир Фесенко: схвалення проекту Конституції комісією є зовнішньоюридичною експертизою і на його долю в Україні не вплине. Володимир Цибулько: висновок комісії має значення для самого Президента як підтвердження його євроінтеграційної доктрини; вважає доцільним референдум щодо цього проекту паралельно в день виборів Глави держави. Олесь Доній: проект Ющенка буде документом для вивчення аналітиками, публіцистами, інтелектуалами, але не більше; в передвиборчій кампанії він Ющенку аж ніяк не допоможе, через несприйняття діючого Президента громадськістю. Щодо наслідків “війни проектів” політологи сходяться на тому, що реальних змін в Основний закон поки що введено не буде, і “конституційні бої” так і залишаться елементом передвиборних технологій.
Оцінки
- Коментарі політиків, Експертні оцінки
Кожному – своє. У Конституцію слід дописати те, що її треба … виконувати.
25 червня, Високий Замок
http://www.wz.lviv.ua/pages.php?ac=arch&atid=74738
За кілька днів до відзначення в Україні Дня Конституції “ВЗ” опитав відомих політиків і експертів, що вони змінили б у тексті Основного Закону, якби була така можливість. Станіслав Ніколаєнко прописав би рядок про обов’язкове виконання Конституції, крім того про передачу влади на місця, ліквідацію держадміністрацій і формування виконкомів рад. Ігор Юхновський – запровадження президентської моделі республіки, а для контролю за діями президента утворення сенату. Левко Лук’яненко – повернення Конституції до попереднього стану, зміненого в 2004 р. Ігор Коліушко – чіткий розподіл повноважень між Президентом, ВР та Кабміном, зміцнення місцевого самоврядування, чіткіше формування Конституційного Суду. Катерина Ващук – відкриті виборчі списки або повернення до мажоритарної системи.
Події
- Офіційні звернення
Конституція від Ющенка - це Конституція свободи і порядку, - НСНУ
27 червня, ZAXID.NET
http://www.zaxid.net/newsua/2009/6/27/180049/
VII з’їзд партії “Наша Україна” ухвалив резолюцію стосовно змін до Конституції України. В резолюції партія визнала актуальність внесення змін до Основного Закону, засудила “антиконституційний заколот” Партії регіонів і БЮТ, підтримала проект Конституції Ющенка, спрямований на захист української демократії та національного розвитку, і оголосила його всеукраїнське обговорення.
Оцінки
- Аналіз
Конституція – “під себе”, любимих…
27 червня, Високий Замок
http://www.wz.lviv.ua/pages.php?ac=arch&atid=74794
Конституція – це кодекс існування держави, святиня. Але від моменту драматичного ухвалення української Конституції її намагаються використати і пристосувати “під себе”. Так Леонід Кучма під фінал другого терміну президентства спробував проштовхнути у парламенті зміни до Конституції, щоб Україну з президентської республіки перетворити на парламентсько-президентську і продовжити своє “царювання”. Пізніше Конституційний Суд визнав другий термін президентства Кучми першим і дозволив Леонідові Даниловичу балотуватися втретє. Далі в 2004 р. Конституція стала розмінною монетою політичних торгів, - прийнята тоді нова редакція породила дуалізм і конфліктність у владі, від яких політична система країни страждає досі. Основний Закон держави намагаються підім’яти під себе й зараз автори нових редакцій – Ющенко і ПР - БЮТ.
Події
- Офіційні звернення
У День Конституції Ющенко нагадав про загрозу та заявив про шанс
28 червня, ZAXID.NET
http://www.zaxid.net/newsua/2009/6/28/120002/
У привітанні українців з нагоди дня Конституції Президент України наголосив, що Конституція – наш прямий зв'язок з усією тисячолітньою Україною, великий суспільний договір про те, як хочемо жити, влаштувати нинішнє і майбутнє життя. Підкреслив, що пропонує Конституцію свободи і порядку, що чітко і прозоро впорядкує управління державою, зміцнить владу, захистить невід’ємне право людей обирати, контролювати і змінювати її. Цей документ повинен відкрити українцям шлях до ЄС, зробити незалежними і ефективними суди та правоохоронні органи, забезпечити прямі механізми гарантування прав і свобод, надати регіонам вичерпні права. Конституція – великий національний шанс, зазначив Віктор Ющенко.
Оцінки
- Експертні оцінки
При зміні Конституції спрацьовує популізм, - Козюбра
30 червня, ZAXID.NET
http://www.zaxid.net/article/43950/
Ексклюзивне інтерв’ю з доктором юридичних наук Миколою Козюброю, суддею КС у відставці. Юрист визнав, Конституція України зразка 1996 р. підправлена нефаховими змінами 2004 р. суперечить дійсному стану суспільства. Проаналізував три законопроекти про внесення змін до Конституції, що привернули найбільшу увагу ЗМІ, політологів і юристів. Реалізацію ПРіБЮТівського проекту назвав шляхом до реанімації тоталітаризму, побудови тоталітарної системи “на двох”. В проекті Гриценка досягнення міцного правопорядку у суспільстві лише через запровадженням президентської форми правління викликало у експерта сумнів, тут знову загроза жорсткого авторитаризму. В проекті Ющенка його насторожила ідея прийняття всіх змін до Конституції на референдумі, що призведе до хвилі популізму. Микола Козюбра застерігає, жодну з передбачених законопроектами моделей – парламентську, президентську чи змішану – не можна приймати механічно, без врахування національних особливостей та конкретно-історичних умов України.
Джерело:
Балуцька Л., Романюк А. та ін. Перспективи політичної реформи в Україні у контексті президентських виборів 2010 року. – Львів: ЦПД, 2009. – С.59-71.