
Новий прем'єр-міністр Грузії Бідзіна Іванішвілі, виступаючи на прес-конференції 22 листопада, відповів на запитання про можливість арешту його політичного опонента Михайла Саакашвілі, що займає поки що пост президента.
"Особисто я не бажаю арешту Саакашвілі, - заявив глава уряду. - Але якщо прокуратура конкретно покладе справу проти вищих осіб держави, я втручатися і закривати такі справи не буду".
При цьому Іванішвілі пригадав про долю екс-прем'єра України Юлії Тимошенко (яка була арештована і засуджена після того, як до влади прийшли її опоненти з Партії регіонів). Проте заявив, що ситуація в Грузії відрізняється від українського сценарію.
"Там
Тимошенко не володіла владою, і її затримали за якусь угоду, але я не хочу зараз вникати в ці питання нашої сусідньої держави", - відзначив він.
Опоненти Саакашвілі неодноразово вимагали його дострокової відставки і навіть судового переслідування. Сам президент, як стверджував депутат від фракції "Єдина Грузія" Петрові Мамрадзе, після поразки правлячої партії на виборах порівнював себе з Тимошенко. "Скажу те, що розповіли іноземці - Саакашвілі в страшній депресії, нервово повторює весь час одне і теж: Росія змогла, і здійснила в Грузії теж що і в Україні, замість Тимошенко привела Януковича... Я - Юлія Тимошенко!... Ось такі слова", - стверджує парламентарій. За його словами, "іноземці сказали, що Міша в страшній депресії і готовий до того, що його заарештують".
Варто, втім, відзначити, що поки що Саакашвілі займає президентський пост, йому відповідно до конституції гарантована недоторканність.
Партія Саакашвілі "Єдиний національний рух" зазнала поразки на парламентських виборах, що відбулися в жовтні. Вибори виграла опозиційна коаліція "Грузинська мрія", створена мільярдером Бідзіною Іванішвілі. Бізнесмен пізніше очолив новий уряд.
Під контроль соратників лідера "Грузинської мрії" перейшли у тому числі і силові структури. Після цього були затримані високопоставлені співробітники силових структур, які працювали при Саакашвілі, їх звинуватили в різних злочинах. Зокрема, був затриманий соратник президента, колишній міністр оборони Бачо Ахалая. У ЗМІ висловлювалися припущення, що нова влада розраховує одержати від них компромат, який надалі може бути використаний проти президента.
Михайло Саакашвілі, проти якого виступає "Грузинська мрія", поки що зберігає за собою президентський пост (чергові вибори, згідно з конституцією, повинні пройти восени 2013 року). Проте його вплив за останній час суттєво зменшилося.
Раніше, ще до приходу до влади, Іванішвілі погрожував президенту імпічментом. Проте після виборів Саакашвілі погодився визнати поразку своєї партії і не став заважати формуванню нового уряду, що було позитивно оцінено на Заході. На цьому фоні лідер "Грузинської мрії" змінив тон і почав стверджувати, що на достроковій відставці президента не наполягає.
Виступаючи на прес-конференції 22 листопада, Іванішвілі заявив, що ні він сам, ні його соратники по партії ініціювати імпічмент не будуть. "Ведуться правові процеси, і нехай ніхто не дивується. Але політично це питання [про імпічмент] не буде поставлене, у зв'язку з тим, що ми повинні поважати свою культуру і показати себе демократами", - сказав він.
Джерело:
Львовская газета ПОСТУП.