10/11/2007
Ольга ШИМАНОВА, Львівський національний університет імені Івана Франка, Центр політичних досліджень (м. Львів)
Міжпартійна комунікація – це вид політичної комунікації, в якому сторонами інформаційного обміну виступають політичні партії та блоки.
Тут комунікація залежить від відносин, що існують у партії з іншими політичними утвореннями (співпраця, конкуренція, протистояння, опозиція).
Міжпартійна комунікація як і будь-який інший вид політичної комунікації відбувається на двох рівнях: міжінституційному і міжособистісному. Якщо на міжінституційному рівні обмін інформацією відбувається між структурними елементами партії, то міжособистісний рівень базується на індивідуальних особливостях і залежить від особистісних відносин і домовленостей лідерів, членів, представників партій чи фракцій.
Метою написання даної статті є дослідження міжпартійної комунікації на Львівщині в період виборчої кампанії (з 2 серпня до 30 вересня 2007 року).
Міжпартійна співпраця формується на основі спільності інтересів партії, одним з виявів якої є створення коаліцій.
Коаліція – це союз двох або більше партій чи депутатських фракцій, що створюється ними на основі спільності інтересів для реалізації їхніх партійних і передвиборчих програм та прийняття суспільно важливих і партійно вигідних рішень. Виділяють виборчі, урядові та парламентські коаліції.
При формуванні виборчих коаліцій (блоків) політичні партії виходять з того, що спільно вони досягнуть кращих результатів, ніж окремо. В Україні виборчі коаліції можна поділити на симетричні та асиметричні. Симетричні коаліції – це коаліції, в яких всі учасники є рівноправними, тоді як в асиметричних коаліціях спостерігається домінація одного або кількох членів (в залежності від кількості учасників), що проявляється в нав’язуванні їхньої позиції. У післявиборчий період в асиметричній коаліції посилюється домінація титульної партії. А інші учасники, пропустивши виборчий цикл тоді як інші учасники через пропущення виборчого циклу змушені злитися з домінуючою партією і таким чином зникнути з політичної арени. В симетричних же коаліціях після виборів може відбутися розкол через або ж відокремлення партій.
Відповідно рівність чи нерівність учасників коаліції впливає на процес комунікації.
Серед лідерів дострокових парламентських виборів 2007 року фігурували два блоки – „Наша Україна – Народна Самооборона” та Блок Юлії Тимошенко, які попередньо задекларували створення парламентської коаліції після оголошення результатів виборів. «Нашу Україну-Народну Самооборону» можна розглядати як симетричну виборчу коаліцію, де всі учасники є рівними, тоді як БЮТ – асиметрична коаліція, оскільки тут чітко простежуються домінація ВО «Батьківщина» на чолі з Юлією Тимошенко.
В комунікації між цими політичними силами домінувала співпраця. Це проявлялось у формі спільних заяв та проведених акцій, але незважаючи на це, кожен блок проводив самостійну передвиборчу кампанію. При цьому тут слід виділити два рівні комунікації: комунікація між партіями-учасницями всередині кожного з блоків і комунікація між блоками. Окрім того, на місцевому рівні вона здебільшого визначалась позицією центрального керівництва.
Комунікація всередині блоків. Так, учасники блоків неодноразово декларували свої наміри створити фракції у Львівській обласній та міській радах, але протягом виборчої кампанії жодних кроків стосовно цього зроблено не було. Тим не менше це можна пояснити як спробу посилити систему зв’язків між потенційними партнерами. Це можна проілюструвати наступними прикладами:
- Незважаючи на те що УНП взяла участь у виборах у складі блоку „Наша Україна – Народна Самооборона”, її керівник Ю. Костенко виступив проти створення міжфракційних об’єднань у місцевих радах, підкреслюючи, що потрібно зосередитись на проведенні передвиборчої кампанії.
- Створення єдиної партії на базі БЮТу (за участі партії „Батьківщина”, партії „Реформи і порядок” та Української соціал-демократичної партії) не призвело до створення міжфракційного об’єднання між БЮТом та ПРП у Львівській міській раді. Представники фракцій лише заявили про посилення співпраці між ними.
Крім того, на місцевому рівні учасники блоків проводили самостійні передвиборчі кампанії. Для них це ще одна можливість заявити про себе напередодні місцевих виборів. Таким чином відбувалось звертання до електорального поля кожної з партій-учасниць блоку, що дозволяло сподіватись на більшу підтримку блоку в результаті голосування.
Комунікація між блоками. Комунікація між НУНС і БЮТ носила союзний характер, що проявлялось у прагненнях налагодити міжпартійну співпрацю.
Керівник міського виборчого штабу НУНС В. Квурт висловив сподівання про те, що він зможе домовитися з БЮТ про толерантне ведення передвиборчої кампанії. «Досить позитивним є те, що складається якісна співпраця з керівником фракції БЮТ у міській раді та керівником міської партійної організації. Вони є нашими партнерами. Ми зустрічаємося досить часто і я думаю, що ми спільно зможемо домовитися і ті правила толерантності, які ми маємо у міській раді, перенести і на цю виборчу кампанію» - сказав він.
Водночас керівник фракції НСНУ в обласній раді О. Мандюк висловив жаль, що НУНС і БЮТ не змогли об’єднатися у спільний блок. «Прикро, що не пішов на об’єднання і не було створено спільний блок. Це дало б змогу отримати беззастережну перемогу на виборах» - підкреслив він.
Окрім того, потенційні коаліціанти неодноразово заявляли про відправлення на східну Україну спостерігачів та членів виборчих комісій.
Представники БЮТу повідомляли, що планують про відправлення на східну Україну близько 2 тисяч осіб для роботи у виборчих комісіях.
Керівник виборчого штабу „Наша Україна – Народна Самооборона” у Львівській області П. Олійник пообіцяв скерувати до Луганської області більше тисячі членів окружних та дільничних виборчих комісій.
На теренах Львівщини комунікація БЮТу і НУНСу з іншими політичними партіями була конкурентною і носила конфліктний характер. Найбільшими опонентом виступала Партія регіонів, що можна пояснити ідеологічною визначеністю регіону. Так, Партія регіонів обіцяла відправити близько 20 тисяч осіб для спостереження за ходом виборів у західній Україні.
Серед основних питань міжпартійної комунікації, що стосувались всіх учасників виборчого процесу можна виділити такі:
1. Використання нечесних методів ведення передвиборчої боротьби („чорний піар”).
Першою жертвою масштабної акції „чорного піару” у Львові став БЮТ. Він проявився у розповсюдженні двадцятигривневих купюр з символікою БЮТ та закликом «голосувати за Юлю», що були нанесені за допомогою кольорової друкарської техніки. Самі купюри виявились справжніми. Обласний виборчий штаб БЮТу одразу ж заявив про свою непричетність до виготовлення і поширення цих банкнот.
Заступник голови ЛОО «Наша Україна», депутат Верховної Ради V скликання В. В’язівський повідомив, що у Львівській області запроваджується стара «кадебістська» технологія, яка у народі має назву «бі-бі-сі» – баба бабі сказала. Робиться все для того, щоб розсварити БЮТ та «Нашу Україну». У маршрутках, електричках на ринках ходять «шептуни», які дискредитують «Нашу Україну», через те, що вона нібито хоче відібрати голоси в БЮТу.
В Сокальському і Перемишлянському районах, у місті Моршині та в Сихівському районі Львова з’явилися листівки, в яких „обливають брудом Юлію Тимошенко та схвалюють дії Ющенка”. Про це 6 вересня розповів керівник Львівського обласного виборчого штабу БЮТ І. Денькович. „Я сподіваюсь, що це не дії наших союзників. Але це і не є дії так званої широкої коаліції. Тому я особисто звернуся до Петра Олійника, аби він вияснив джерело походження тих листівок”, - зазначив І. Денькович.
Обласні виборчі штаби БЮТ і НУНС оприлюднили заяву проте, що обидва блоки стали об’єктом „чорного” піару – у Львові заявилися листівки, у яких буцімто БЮТ звинувачує уряд Єханурова у зростанні цін на хліб, м’ясо, бензин, газ.
Агітки, спрямовані проти ВО «Свобода», виявили активісти цієї політичної сили в містечку Бібрка Перемишлянського району. Як повідомив керівник міського виборчого штабу ВО «Свобода» В. Кривенко, ці агітки було виявлено в офісі, який представники «Свободи» ділять з організаціями НРУ та УНП.
На листівках портрет Юлії Тимошенко і цитата з інтерв’ю «Газеті по-українськи», де лідера «Свободи» Олега Тягнибока називають штатним провокатором і родичем Романа Козака, а саму партію – «технічним проектом Партії регіонів».
На думку представника «Свободи», до появи цих агіток причетні конкуренти з НУНС, адже до цього офісу мали ключі тільки представники цих трьох партій.
Загалом за час передвиборної боротьби зафіксовано й випадки навмисного нищення білбордів. Зокрема, у Львові, червоною фарбою було заляпано білборди із зображенням лідера «БЮТу» (4 випадки), чорною фарбою спаскудили зображення міністра-соціаліста Цушка, а один білборд «Партії регіонів» замастили болотом. Випадків нищення білбордів «Нашої України» у Львові не було.
2. Взаємні звинувачення у використанні адміністративного ресурсу.
Представники різних політичних сил неодноразово заявляли, що обіймання П. Олійником двох посад (голови Львівської обласної адміністрації та керівника виборчого штабу НУНС) дає йому можливість використовувати адмінресурс, а також створює небезпеку фальсифікації виборів.
„До тиску на мешканців адмінресурсом залучено не тільки обласну, районну адміністрацію, але й управління охорони здоров’я, освіти. Усе йде від області у райони, а з районів конкретно у села”, – про це 21 серпня заявила голова ЛОО ВО «Свобода», голова львівського обласного виборчого штабу ВО «Свобода», депутат Львівської обласної ради І. Сех. За її словами, джерелом адміністративного тиску є соціальні ініціативи Президента Ющенка, які активно пропагує на Львівщині голова облдержадміністрації та разом з тим голова обласного виборчого штабу БНУНС П. Олійник. Вона продемонструвала розпорядження голови ЛОДА від 13 серпня 2007 року №847 «Про створення робочих груп з питань роз’яснення соціальних ініціатив Президента України». Наказ спрямований на виконання доручення Секретаріату Президента України від 6 серпня 2007 року № 452/35582 щодо забезпечення реалізації завдань Президента України, доведених на нараді з головами обласних адміністрацій 3 серпня 2007 року. У розпорядженні голови ЛОДА йдеться про те, щоб „створити обласні робочі групи з питань проведення виїзних нарад і роз’яснення в населених пунктах області соціальних ініціатив Президента Ющенка. Окрім того керівник апарату ЛОДА О. Ганущин до 14 серпня мав підготувати графік виїзду робочих груп, а головне управління економіки та обласне управління статистики до 15 серпня мало підготувати аналітичні матеріали. Як розповіла І. Сех, у села чиновники приїжджають службовими автомобілями і збирають наради, на яких розповідають про соціальні ініціативи Ющенка.
Крім голови обласного виборчого штабу ВО «Свобода» своє незадоволення розповсюдженням соціальних ініціатив президентом Ющенком висловили керівники обласних виборчих штабів: Партії регіонів – П. Писарчук, Соціалістичної партії України – С. Гончарук та секретар ЛОК Комуністичної партії України В. Синьоокий.
Львівський обласний виборчий штаб Партії регіонів оприлюднив заяву з приводу порушень виборчого законодавства і застосування владного адмінресурсу, в якій застерігав всіх учасників виборчого процесу, особливо керівників та членів окружних, дільничних комісій, від намірів сфальшувати ці вибори.
Отже, у передвиборчий період 2007 року міжпартійна комунікація була чітко поляризованою у напрямках „союзник-союзник” та „союзник-опонент” і залежно від цього носила характер співпраці чи конкуренції. Політичні партії на Львівщині проводили самостійні кампанії, незважаючи на неодноразові спроби об’єднати зусилля зі своїми політичними союзниками. Мало місце застосування адміністративного ресурсу (що пов’язано з обійманням губернатором П. Олійником ще й посади голови обласного виборчого штабу НУНС) і використання „чорного” піару (це стало причиною загострення відносин між учасниками виборчого процесу).
Примітка:
При підготовці статті були використані матеріали стайтів: ІВ „Західна інформаційна корпорація” (http://www.zik.com.ua), ІВ „Купол”(http://cupol.lviv.ua), ІВ „Львівський портал” (http://portal.lviv.ua), ІВ „Zaxid.net” (http://www.zaxid.net)
Джерело: Регіональний вимір політичного процесу в Україні у 2007 році: Матеріали міжрегіональної науково-практичної конференції (Львів, 10 листопада 2007 року) / Укл. Романюк А.С., Скочиляс Л.С., Шиманова О.В. Львів: Генеза, 2007. - 132 с.