Парламент Грузії обмежив повноваження президента

23/03/2013

СаакашвіліПарламент Грузії в першому читанні прийняв поправки до Конституції країни, які обмежують повноваження президента. Про це повідомляє «Новини-Грузія».
 
За відповідний законопроект проголосували 135 депутатів з 147 представлених в законодавчому органі, зокрема представники пропрезидентського Єдиного національного руху (ЄНР), який після минулих в жовтні парламентських виборів опинився в опозиції.
 
Згідно з прийнятими поправками, глава держави не може в останні шість місяців свого правління розпустити парламент. Крім того, якщо президент відправить у відставку уряд, а парламент не погодиться з кандидатурою нового прем'єра, до жовтневих президентських виборів кабінет міністрів залишиться тим самим (діюча Конституція, нагадаємо, наділяє главу держави правом формувати уряд без згоди парламенту, якщо депутати тричі висловлять недовіру представленому на твердження кабміну).
 
За словами ініціаторів законопроекту — представників правлячої партії «Грузинська мрія» Бідзіни Іванішвілі — він покликаний запобігти можливій політичній кризі і дестабілізації в країні. Тим часом в опозиції заявили, що Саакашвілі не збирається розпускати уряд і формувати новий без згоди парламенту. Крім того, в ЄНР відзначили, що поправки вносяться лише на декілька місяців, оскільки після президентських виборів, запланованих на жовтень 2013 року, Грузія офіційно стане парламентсько-президентською республікою і повноваження глави держави будуть істотно урізані.
 
До ухвалення поправок парламентська меншість наполягла на проведенні рейтингового опитування. Відповідно до нього, обмеження повноважень Саакашвілі підтримали 93 депутати «Грузинської мрії» при необхідному мінімумі в сто голосів. Тим самим, як пише «Коммерсант'», президентська партія показала, що у правлячої коаліції не вистачає голосів для зміни Конституції і без доброї волі опозиції вона не змогла б провести реформу.
 
За оцінками експертів, опитаних виданням, прийняті поправки остаточно позбавили Саакашвілі можливості впливати на роботу уряду. Сам він із цього приводу заявив, що продовжить боротьбу «за демократію і розвиток». «Всяка спроба вивести мене з політичної боротьби зараз, або в майбутньому, не матиме успіху», — підкреслив президент.