Саакашвілі відмовився брати участь в розслідуванні війни у Південній Осетії

12/04/2013

СаакашвіліПрезидент Грузії Михайло Саакашвілі не відповідатиме на питання спецкомісії, яка розслідує події серпневої війни 2008 року. Про це, як передає «Новоини-Грузія», глава держави заявив 11 квітня в ході робочого візиту до Польщі.
 
«Я не збираюся співпрацювати з антидержавницьким слідством, мета якого — розхитування державності Грузії», — сказав президент. Як пише «Вісник Кавказу», Саакашвілі також розкритикував прем'єр-міністра Бідзіну Іванішвілі за «проросійську» позицію у цьому питанні. Президент підкреслив, що грузинська влада «не повинна брехати про те, що Грузія розпочала війну».
 
Напередодні, нагадаємо, глава уряду заявив, що в серпні 2008 року «тодішнє керівництво країни на чолі з президентом вчинили не зовсім адекватно». Іванішвілі визнав невиправданим кроком той факт, що армійські частини були приведені в бойову готовність і почали бойові дії до того, поки російські війська перетнули кордон.
 
«Тоді в зоні конфлікту стріляли невизначені бандформування, у відповідь на це було б абсолютне адекватним з боку президента і влади Грузії запросити міжнародних спостерігачів, і цей процес міг би завершитися на цьому рівні», — пояснив Іванішвілі.
 
Днями, крім нього, про події серпневої війни висловилися ще декілька грузинських чиновників. Зокрема, генеральний прокурор Арчил Кбілашвілі заявив про створення спеціальної слідчої групи для розслідування правового аспекту конфлікту, а міністр юстиції Тея Цулукіані заявила, що в рамках розслідування може бути допитаний президент Михайло Саакашвілі.
 
Грузинська прокуратура має намір розібратися із звинуваченнями (пов'язаними з збройним конфліктом з РФ), які представлені на розгляд в Міжнародний кримінальний суд. Вони включають примусове переміщення населення Грузії, напад грузинських сил на російських миротворців, напад на населення і цивільні об'єкти з боку грузинських і російських сил.
 
У 2011 році, як пише «Сivil.ge», влада Грузії запевнила, що «не пошкодує зусиль» для розслідування вказаних обставин. Проте в доповіді, виданій у листопаді 2012 року, офіс прокурора міжнародного суду констатувала, що розслідування як Грузії, так і Росії, не принесли відчутних результатів.
 
У серпні 2008 року грузинська влада спробувала силою повернути контроль над територією Південної Осетії. Проте спроба провалилася — самопроголошена республіка одержала військову допомогу з боку Росії, грузинські війська були витиснені з території регіону. Після п'ятиденної війни Москва офіційно визнала незалежність Південної Осетії, а також Абхазії. У Тбілісі ці регіони вважають «окупованими російськими військами».
 
Минулого літа прем'єр-міністр РФ Дмитро Медведєв (який займав у момент конфлікту з Грузією пост президента) заявив, що рішення про відправку російських військ до Південної Осетії він прийняв в ніч з 7-го на 8-е серпня 2008 року, через дві з половиною години після того, як грузинська армія почала активні дії. Грузинська сторона при цьому стверджувала, що Росія першою почала перекидати свої війська до Південної Осетії (через Рокський тунель) і що вже у відповідь на це Грузія розгорнула у регіоні військові дії.