ДОСТРОКОВІ ПАРЛАМЕНТСЬКІ ВИБОРИ 30 ВЕРЕСНЯ 2007 р. НА ТЕРНОПІЛЬЩИНІ У КОНТЕКСТІ РОЗВИТКУ ПОЛІТИЧНОГО ПРОЦЕСУ В УКРАЇНІ.

10/11/2007

Ігор ДМИТРІВ, Володимир ТОМАХІВ, Тернопільський національний економічний університет

В абсолютній більшості громадськість Тернопільщини підтримала проведення дострокових парламентських виборів. Готовність взяти в них участь висловили 80,3%  респондентів. Підтвердженням цьому стала найвища явка виборців в Україні, які взяли участь у голосуванні.

В цілому виборча кампанія на Тернопільщині пройшла в атмосфері толерантності, дотриманням виборчого законодавства. Серед 20 суб’єктів виборчого процесу на Тернопільщині найбільш помітними були: блок «Наша Україна – Народна Самооборона», блок «Юлії Тимошенко», Партія регіонів, Всеукраїнське об’єднання «Свобода», «Блок Литвина». Саме ці політичні сили вели найбільш активну передвиборчу агітацію, характерною ознакою якої була майже рівнозначна кількість рекламних матеріалів у регіональних ЗМІ. Безперечним лідером у проведенні передвиборчих мітингів став блок «Наша Україна – Народна Самооборона». Його лідери Ю.Луценко, В.Кириленко, М.Катеринчук, неодноразово виступали на передвиборчих мітингах в м. Тернополі та більшості районних центрів області. Вони приклали максимум зусиль, щоб повернути довіру виборців, які були розчаровані поведінкою блоку  «Наша Україна» під час «коаліціади» після парламентських виборів 2006 р. Така стратегія виборчої кампанії була оправдана і дала свої позитивні результати. Зокрема, вдалося зберегти електоральну підтримку і, навіть, у незначній мірі її збільшити у порівняні із виборами 2006 р. (35,16% проти 34,5%). Однак, лідерство в електоральній підтримці на Тернопільщині цією політичною силою було втрачено. Воно перейшло до «Блоку Юлії Тимошенко», який отримав 51,57% голосів виборців, проти 34,15% у 2006 р. Послідовна поведінка і позиція «Блоку Юлії Тимошенко» була поміченою і отримала підтримку виборців. Виборча стратегія цієї політичної сили характеризувалася відмовою від проведення багаточисельних мітингів, а головна увага була зосереджена на агітації виборців через ЗМІ, розміщення реклами на бігбордах. І тільки на завершені виборчої кампанії  було проведено мітинг у м. Тернополі з участю лідера блоку Ю.Тимошенко.

Саме між виборчими штабами цих двох політичних блоків йшла боротьба за абсолютну більшість електорату Тернопільщини. Велась ця боротьба як в скритих, так і відкритих формах, набираючи іноді звинувачувального характеру.  Так, керівник Тернопільського виборчого штабу БЮТ В. Деревляний звинувачував представників блоку «Наша Україна – Народна Самооборона» у використанні службового становища та здійсненні адміністративного тиску. Це звинувачення стосувалося голів райдержадміністрацій, які здійснювали адміністративний тиск на директорів шкіл, завідуючих будинками культури та бібліотек, голів сільських та селищних рад, які мали забезпечити підтримку блоку НУНС на виборах. Цей приклад засвідчує гостроту політичної передвиборної боротьби між союзними політичними силами, які були головними опонентами у боротьбі за голоси виборців на Тернопільщині. Але це стосувалося тільки виборчих штабів обох політичних сил і ні в якій мірі не поширювалось на електоральну поведінку їхніх прихильників.

Виборча стратегія обласного виборчого штабу Партії регіонів будувалась на проведені масової рекламної агітації через ЗМІ, бігборди, агітаційні палатки, яких на Тернопільському театральному майдані було в найбільшій кількості. Головним виборчим гаслом цієї політичної сили став лозунг: «Майдани Партії регіонів – це майдани за добробут тернополян». В цьому контексті широко афішувалось сприяння уряду В.Януковича у добудові об’їзної дороги у м. Бучачі, виділені коштів на добудову Державного обласного архіву. Активно експлуатувалась тема захисту селян від обкрадання на цукрових заводах при здачі цукрових буряків, а підприємців від свавілля податківців.

Така виборча стратегія, а також розбудова організаційних партійних структур, дозволили Партії регіонів збільшити електоральну підтримку тернопільчан з 2,01% у 2006 р. до 3,01% у 2007 р. на дострокових парламентських виборах.

Високим рівнем активності характеризувалась на Тернопільщині виборча кампанія Всеукраїнського об’єднання «Свобода». Ця політична сила проводила мітинги як з участю свого лідера О.Тягнибока, так і чільних представників першої п’ятірки виборчого списку. Її виборча стратегія будувалася на нищівній критиці олігархічних партій і політичних блоків, позиціонуванні себе єдиною політичною силою, яка захищає інтереси етнічних українців. Така позиція знаходила підтримку серед радикально налаштованого протестного електорату, особливо молоді, що дозволило отримати 3,44% голосів виборців. Цей результат дозволив Всеукраїнському об’єднанню «Свобода»  зайняти почесне третє місце за результатом голосування виборців на Тернопільщині.

Дві інші політичні сили, які пройшли до парламенту, зуміли набрати на Тернопільщині мізерну кількість голосів виборців. Так, «Блок Литвина» отримав 1,55%, а КПУ тільки 0,69% .

Таким чином, аналіз результатів дострокових парламентських виборів на Тернопільщині засвідчує наступні характерні риси у розвитку українського політичного процесу:

• політико-ідеологічну структурованість електорального поля на Тернопільщині;
• підтримку виборцями Тернопільщині тих політичних сил, які займають послідовну політичну позицію, не відступають від передвиборних обіцянок;
• ліворадикальні та праворадикальні сили не знаходять вагомої підтримки у виборців Тернопільщини;
• виборчі кампанії проходять в межах правового поля, толерантного ставлення до політичних опонентів.

Все це дає підстави для висновку, що розвиток політичного процесу на Тернопільщині є невід’ємною складовою всеукраїнського політичного процесу формування громадянського суспільства, утвердження демократичних засад у суспільних відносинах.


Джерело: Регіональний вимір політичного процесу в Україні у 2007 році: Матеріали міжрегіональної науково-практичної конференції (Львів, 10 листопада 2007 року) / Укл. Романюк А.С., Скочиляс Л.С., Шиманова О.В. – Львів: Генеза-ЦПД, 2007. – 132 с.