Про нас

Центр політичних досліджень (ЦПД) — львівський аналітичний центр; діє на засадах недержавної організації у тісній співпраці із Львівським національним університетом імені Івана Франка.

Назва Центру англійською –  Center for Political Studies (CPS)

Контактна інформація
Україна, м.Львів, вул.Університетська, 1, ауд.348а,
тел.: +38 (032)2394340
ел.пошта: cps.lviv@gmail.com
сторінка у FB: https://www.facebook.com/cpdlviv
сторінка у Вікіпедії: https://uk.wikipedia.org/wiki/Центр_політичних_досліджень
сторінка на сайті Львівської міської ради: https://city-adm.lviv.ua/portal/images/_ngo/ngo1/142._CPD.pdf
сторінка на сайті ЛНУ ім.І.Франка: https://filos.lnu.edu.ua/about/cpd

 

Сфера діяльності: Політика, Громадянське суспільство та НДО, Освіта, Партії, Вибори, Регіональна політика, Законодавча влада, Конференції, Семінари.

Керівники:  Анатолій Романюк (директор Центру), Любомир Скочиляс (заступник директора Центру), Віталій Литвин (керівник наукових програм).

Адміністративний менеджер
Зоряна Свирид

Аналітики Центру:

Світлана Була,
Ірина Куречко,
Ігор Осадчук,
Василь Полуйко
Юлія Сліпецька,
Антон Федорців,
Олександра Чоловська
Оксана Шурко

Історія

Центр політичних досліджень було створено у 1994 році, а у 1998 році офіційно зареєстровано. Одним з ключових завдань діяльності Центру є максимальне використання творчого потенціалу викладачів, аспірантів та студентів суспільно-гуманітарних факультетів Львівського національного університету ім. І. Франка, а також інших вузів Львова та регіону у справі розвитку демократичних засад функціонування модерної української держави та побудови громадянського суспільства.

Цілі Центру

Цілями Центру політичних досліджень є:

 • залучення світового та вітчизняного досвіду політичного аналізу до вивчення політичних процесів в Україні та Галичини;
 • формування громадянської політичної культури різних верств суспільства регіону;
 • налагодження постійної співпраці між державними, політичними та науковими (академічними і недержавними) інституціями регіону, а також міжрегіональної співпраці в царині політичних наук.

Завдання Центру

Завданнями Центру політичних досліджень є:

 • Систематичне вивчення громадської думки з широкого спектру політичних питань.
 • Проведення наукових досліджень з проблем влади, партійно-політичної структуризації українського суспільства, міжнаціональних та міжетнічних відносин, національної безпеки, а також перспектив інтеграції України у світове співтовариство.
 • Проведення науково-теоретичних та науково-практичних конференцій з проблем, що входять до переліку спеціалізацій Центру.
 • Організація та проведення семінарів, шкіл з метою поширення і популяризації політичної та громадянської освіти з особливим акцентом на студентське та молодіжне середовище.
 • Здійснення поточного обміну інформацією між дослідницькими структурами України та світу.
 • Експертна та аналітична підтримка діяльності мас-медіа, громадських, політичних та державних структур.
 • Видавнича діяльність у сфері політичних наук, загалом суспільно-гуманітарних дисциплін і зокрема тих, які безпосередньо лежать у площині розвитку громадянського суспільства.

Систематична поточна діяльність Центру

Експертно-аналітична діяльність

Аналітики Центру надають усебічну аналітико-експертну підтримку регіональним медіа (газети, радіо, телебачення), виступаючи в аналітичних програмах, та надаючи коментарі на актуальні суспільно-політичні програми. переглянути приклади можна на сторінці (Медіактив).

Соціологія

Експертні опитування з суспільно-політичних проблем регіону та України й публікація результатів у ЗМІ.

Визначення рейтингів впливовості та активності керівників, політиків, управлінців, бізнесменів, фінансистів, митців, журналістів Львівської області (проводяться один раз у два місяці). Короткий опис результатів, а також заплановані на перспективу опитування додаються;

Поштове соціологічне опитування, за результатами якого відбувається визначення «Людини року», проведення акції «Людина року — Галицький лицар»;

Проведення опитувань «Exit-poll» з метою відстеження результатів виборів та інших офіційних опитувань і недопущення фальсифікацій і через оперативне оприлюднення по радію поточних результатів у день проведення заходів (виборів, референдумів тощо) активізація громадської участі у них.

Конференції, семінари

Центр політичних досліджень позиціонує себе як організація, що ставить на меті об’єднання зусиль регіональних аналітичних центрів для розвитку якісної аналітичної продукції. З цією метою починаючи з 1999 року проводяться щорічні науково-практичні конференції під загальною назвою “Регіональні політичні процеси у сучасній Україні” (окремі збірники можна знайти тут: http://westukr.itgo.com/cpd_conf_2007_1.htm, http://westukr.itgo.com/confer2006_2.htm). Упродовж останніх 4-х років конференції проводяться на вшанування пам’яті провідного експерта Центру, відомого українського політолога  Шведи Юрія Романовича і фокусуються на партійно-виборчій тематиці.
Більше, про конференції Центру та конференції, проведені у партнерстві з центром можна дізнатися  на сторінці Заходи.
Переглянути відеоролик про останню конференцію можна тут https://www.facebook.com/politolohia/posts/2542694576008580).

Дослідження

Проведення наукових досліджень стану державно-владної інституалізації та партійно-політичної структуризації українського суспільства.

Прогностичний аналіз ключових тенденцій політичного процесу в Україні.

Визначення медіально опосередкованої популярності суб’єктів та явищ соціально-економічної та політичної сфер регіону та України.

Освітні програми

За підтримки Canadian Bureau of International Education Центр брав участь у міжнародному проекті «Розвиток громадянського суспільства в Україні», який передбачав розробку та впровадження в академічний навчальний процес (відділення «політологія» філософського ф-ту Львівського національного університету ім. І. Франка) семи навчальних курсів «Менеджмент в громадському секторі» (п’ять з нижченаведених курсів вже успішно апробовані):

 1. розвиток громади;
 2. стратегічне та операційне планування;
 3. фінансовий менеджмент;
 4. комунікативний менеджмент;
 5. теорія конфліктів;
 6. теорія лідерства;
 7. зв’язки з громадськістю (PR).

Також Центр реалізував проект «Впровадження у навчальну програму ЛНУ курсу „Політичний аналіз“», який передбачає викладання для студентів суспільно-гуманітарних факультетів ЛНУ ім. І. Франка, інших вишів Львова та регіону теоретичних основ та практичних навичок здійснення аналізу суспільно-політичних процесів українського сьогодення, що сприятиме активізації громадянської позиції молодіжного середовища.

Окрім того, у співпраці із кафедрою політології ЛНУ ім.І.Франка, Центр виступив ініціатором і учасником процесу запровадження на рівні бакалаврату прикладних спеціалізацій для студентів-політологів:
– Політична комунікація.
– Політичний аналіз і консалтинг.
А також запровадження на магістерському рівні спеціалізації
– Політичний маркетинг і менеджмент (Проморолик спеціалізації можна переглянути тут : https://youtu.be/M4Kdjt52FtU).

Окрім того з метою розвитку науково-аналітичного потенціалу студентів з ініціативи Центру у партнерстві з кафедрою політології було створено Студентське наукове товариство “Поліс” (https://www.facebook.com/lviv.polis/) . Ініціатива виявилася настільки успішною, що згодом це студентське об’єднання трансформувалося у самостійну молодіжну аналітичну організацію “Львівська асоціація політологів “Поліс”, члени якої, ще будучи студентами, ведуть активну дослідницьку та просвітницьку діяльність, а також виступають із аналітичними оцінками у ЗМІ (ось деякі приклади https://dyvys.info/2020/01/30/u-drugomu-turi-na-sadovogo-mozhe-chekaty-serjozna-nebezpeka-politolog/https://www.032.ua/news/2572543/eksperti-rozpovili-hto-moze-obijnati-posadu-mera-lvova-na-miscevih-viborah-2020, https://www.youtube.com/watch?v=WnhtrgKpSXI)

У 2017-2018 рр. Центр виступив партнером кафедри політології ЛНУ ім.І.Франка  (координатори професор Романюк А.С. і доцент Литвин В.С.) у процесі реалізації Проекту у рамках Вишеградського гранту університетського навчання (Visegrad University Studies Grant) та Програми “Східне партнерство” (Visegrad 4 Eastern Partnership Program).

Поточно ж Центр спільно з кафедрою політології ЛНУ ім.І.Франка (координатор доцент Литвин В.С.) виконує проект “Вишеград+” по проекту “Удосконалення методів та інструментів політології в Україні: вплив університетів країн Вишеградської четвірки” (“Visegrad+” Grant within the project Improvement of Methods and Tools of Political Science in Ukraine: Influence of the V4 Universities).

Видання

Центром систематично проводиться публікація результатів власних досліджень у формі збірників праць, довідників, брошур тощо. Станом на сьогодні Центром видано наступну літературу:

 • Політичний процес в Україні. Збірник наукових праць. — Львів, 1998.
 • Скочиляс Л. Парламент України. Типи політичної поведінки парламентських груп та фракцій Верховної Ради України 13-го скликання. — Львів, 1999.
 • Центральноєвропейська ініціатива. Довідник. — Львів, 1999.
 • Західна Європа. Політичний довідник \\ За ред. А. Романюка — Львів, 1999
 • Федишин Р. Криза в Косово. — Львів, 1999.
 • Виборча арифметика. Інформаційно-аналітичні підсумки президентських виборів в Україні. — Львів, 1999.
 • Україна і Центральна Європа: проблеми та перспективи інтеграції: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції//Укл. А.Романюк, Л.Скочиляс. — Львів, 1999.
 • Президентські вибори у Росії. Довідник «хто є хто». \\ За ред. А. Романюка. — Львів, 2000.
 • Президенти країн світу. Довідник. \\ За ред. Ю. Шведи. — Львів, 2000.
 • Львівщина в особах. Хто є хто. Біографічний довідник. \\ За ред. А. Романюка — Львів, 2000.
 • Динаміка розвитку місцевих осередків політичних партій на прикладі Львівщини та Донеччини. Порівняльний аспект (1994—1999).\\За ред. Л. Скочиляса. — Львів, 2000.
 • Політичні партії на Львівщині напередодні виборів 2006: Посібник-довідник // Укладачі: Романюк А.С., Скочиляс Л.С. – Львів: ЦПД ЛНУ ім.. І.Франка, 2005. – 188 с.
 • Романюк А., Скочиляс Л. та ін. Суспільно-політична ситуація на Львівщині у період виборчої кампанії 2006. – Львів: ЦПД, 2006. – 124 с.
 • Романюк А.С., Скочиляс Л.С. та ін. Суспільно-політична ситуація на Львівщині у квітні 2006 – березні 2007 рр. – Львів: ЦПД, 2007. – 116с.
 • Грабовська С., Романюк А., Скочиляс Л. та ін. Стан громадянського суспільства в Україні: міжрегіональний зріз та Львівщина. – Львів: ЦПД, 2007. – 96 с.
 • Адміністративна реформа в Україні: експертні оцінки. – Львів: ЦПД, 2009. – 28 с. (А.Романюк, Ю.Сокирка, Л.Скочиляс, О.Шиманова).
 • Конституційна реформа в Україні: минуле і сьогодення. – Львів: ЦПД, 2009. – 36 с. (А.Романюк, Л.Балуцька, Ю.Сокирка, Л.Скочиляс, О.Шиманова).
 • Романюк А., Скочиляс Л. Львівщина-2008: Аналіз державної політики на регіональному рівні (Інформаційно-аналітичний звіт). – Львів: ЦПД, 2009. – 144 с.
 • Романюк А.С., Сокирка Ю.М. та ін. Від соборності до незалежності: стан та динаміка інтеграції українського суспільства у контексті європейських процесів. – Львів: ЦПД, 2009. – 140 с.
 • Балуцька Л., Мельникова Н., Романюк А. та ін. Перспективи політичної реформи в Україні у контексті президентських виборів 2010 року. – Львів: ЦПД, 2010. – 132 с.
 • Романюк А.С. Перспективи соборності України у світлі президентських виборів 2010 року // Соборність України у світлі президентської виборчої кампанії 2010 року: Матеріали круглого столу / Укл. Романюк А.С., Скочиляс Л.С. – Львів: ЦПД, 2010. – С. 8 – 14.
 • Романюк А.С., Скочиляс Л.С. та ін.. Електоральна карта Львівщини у міжрегіональному зрізі. – Львів: ЦПД, 2010. – 168 с.

Електронні комунікації

Важливе місце у поточній діяльності Центру посідає інтернет-діяльність, спрямована на розвиток інфраструктури інтернет-комунікацій для громадського сектору та ЗМІ.

Зокрема, окрім власної сторінки (офіційного сайту — http://post-ua.info) Центру в Інтернет, Центр адмініструє власне інтернет-видання КуПол (http://cupol.lviv.ua), а також спільно із Суспільно-гуманітарним консорціумом «Генеза»Львівську інтернет-газету «Поступ» (http://postup.brama.com).

Місія Центру

В умовах постійної зміни оточення видавати якісний та актуальний аналітичний продукт, максимально сприяти розвиткові мережі теоретичного, навчально-методичного та кадрового забезпечення інноваційних освітніх напрямків, а також здійснювати діяльність, спрямовану на розвиток професійних і незалежних ЗМІ.

Користувачі

Споживачами продукції Центру виступають:

 • безпосередньо співробітники Центру (набуття професійного досвіду) (найвужче коло споживачів);
 • органи влади та органи місцевого самоврядування (шляхом вироблення та передачі в вищеназвані організації рекомендацій з приводу поточних подій, а також через вплив на громадську думку шляхом публікацій результатів досліджень у регіональних ЗМІ та мережі Internet);
 • ЗМІ, політичні партії, громадські організації-партнери, організації-донори, бізнес-структури тощо;
 • громадськість міста та держава (найширше коло споживачів).

Центр має сторінку у соціальній мережі Фейсбук (https://www.facebook.com/cpdlviv), де розміщуються посилання на відеосюжети експертів Центру з актуальних суспільно-політичних проблем, інші виступи у медіа, а також інформація про поточну діяльність Центру.