Колишній очільник Білого дому Дональд Трамп офіційно став кандидатом в президенти США від Республіканської партії.
Про це пише Reuters.
Напередодні Трамп оголосив у соціальних мережах, що обрав сенатора від Огайо Джей Ді Венса своїм обранцем у віце-президенти.
Іншими потенційними кандидатами республіканця на посаду віцепрезидента були сенатор від Флориди Марко Рубіо та губернатор Північної Дакоти Даг Бергем.
“Після тривалих роздумів і роздумів, а також враховуючи надзвичайні таланти багатьох інших, я вирішив, що людиною, яка найкраще підходить для того, щоб зайняти посаду віце-президента Сполучених Штатів, є сенатор Джей Д. Венс від великого штату Огайо”, — написав Трамп.
Що відомо про кандидата у віцепрезиденти від республіканців
За інформацією Reuters, вибір Джеймса Девіда Венса може збільшити ймовірність того, що прихильники Трампа прийдуть на вибори 5 листопада, оскільки уродженець Огайо дуже популярний серед Республіканської партії.
У віці 39 років Венс представлятиме молоде покоління на виборах, у яких візьмуть участь 78-річний Трамп і 81-річний чинний президент Байден.
Стрімке сходження Венса було незвичним для американської політики. Після важкого та бідного дитинства в південному Огайо він служив у Корпусі морської піхоти, отримав стипендію в Єльській школі права, а пізніше працював у Сан-Франциско.
2016 році він випустив мемуари “Елегія горян”. У ній автор розмірковує про своє дорослішання в сім’ї з низьким доходом, залученої до насильства та наркоманії в Мідлтауні (штат Огайо).
Раніше Венс в одному з інтерв’ю назвав себе “never-Trump guy” – хлопцем, який категорично проти Трампа. Також він називав президента США “американським Гітлером”. Проте влітку 2021 року в інтерв’ю Fox News Венс вибачився за ці слова.
Коли Джеймс Ді Венс готувався балотуватися в Сенат США в Огайо в 2022 році, він перетворився на одного з найпослідовніших захисників колишнього президента, підтримуючи Трампа, навіть коли деякі колеги в Сенаті відмовилися це зробити
Ставлення до України
У лютому він відмовився критикувати Трампа за заохочення президента Росії Володимира Путіна атакувати союзників Америки по НАТО, якщо вони не збільшать свої витрати на оборону.
Венс був одним із найгучніших супротивників продовження допомоги Україні в Сенаті. Він послідовно виступає проти військової та фінансової допомоги нашій державі.
“У нас продовольча криза… у нас є енергетична криза… В інтересах Америки визнати, що Україні доведеться поступитися деякими територіями росіянам, і нам необхідно покласти край війні”, – заявляв політик в одному з інтерв’ю.
У колонці для NYT Венс закликав Україну перейти до оборони і готуватися до переговорів. На його думку, мета про повернення до кордонів 1991 року – “це фантастика”.
Як пише “Європейська правда”, у квітні, коли в Конгресі США вирішувалась доля багатомільярдного пакета військової допомоги Києву, він написав колонку у The New York Times, суть якої зводиться до простої тези: ресурсів для перемоги України у війні проти Росії нема ні в кого, тим паче у США, тому який сенс виділяти щось зараз – треба домовлятися про “припинення вогню”:
“Білий дім не раз говорив, що не може вести переговори з російським [правителем] Владіміром Путіним. Це абсурд. Адміністрація Байдена не має прийнятного плану для перемоги українців у цій війні. І чим раніше американці зрозуміють цю істину, тим раніше ми можемо дати раду цьому безладу й укласти мир”.
Не дивно, що Венс виступає проти членства України в НАТО і вважає, що Київ має піти на “значні територіальні поступки”, бо це – “єдиний вихід із конфлікту”.
У лютому на Мюнхенській безпековій конференції Венс на правах емісара Трампа відмовився називати Путіна “екзистенційною загрозою Європі” й припустив, що республіканська адміністрація може з ним працювати.
“Я ніколи не стверджував, що Путін є доброю і дружньою людиною. Я стверджував, що це людина з особливими інтересами, і Сполучені Штати повинні реагувати на цю людину з особливими інтересами. Але той факт, що він поганець, не означає, що ми не можемо займатися елементарною дипломатією і розставляти пріоритети в інтересах Америки. Поганців багато в усьому світі, і мене зараз набагато більше цікавлять деякі проблеми в Східній Азії, ніж в Європі”.
Про Україну в Мюнхені Венс теж говорив: мовляв, у США немає достатньо можливостей, аби задовольняти всі потреби українців у зброї – та й узагалі: “Скільки це все ще триватиме? Скільки це все буде коштувати?”
Від можливості зустрітися з українською делегацією Венс відмовився, тому що, за його словами, “не думав, що дізнається щось нове”. Можна посперечатися, адже це саме Венс повторював вкид російської пропаганди про те, що українська влада купує яхти за гроші Заходу.
Коротко його кандидатуру в інтерв’ю Politico підсумував анонімний високопосадовець ЄС: “Катастрофа”. Причому не лише для України, а й для Євросоюзу.
Звісно, посада віцепрезидента в імовірній адміністрації Трампа може й не грати визначальної ролі, коли йтиметься про політику щодо України та Росії. Та-таки Камала Гарріс не займається українським напрямком узагалі. Але в контексті Трампа так само треба пам’ятати, що його оточення вкрай лояльне та намагається “вгадувати” його погляди й думки.
Тим паче, що ідеологічно Джей Ді Венс просто ретранслює ідеї трампізму й самого Трампа.
Та після суботнього замаху особа “номера два” в команді республіканського кандидата набуває ще більшої ваги.
Адже в разі, якщо з Трампом станеться щось набагато серйозніше, саме на Венса будуть покладені обов’язки кандидата в президенти. А, можливо, і президента США.
І ще трохи цитат Венса про Україну, які підібрав “Главком”
«Буду з вами чесним, мені все одно, що так чи інакше буде з Україною. … Мені набридло, що Джо Байден зосереджується на кордоні країни, на яку мені байдуже, поки він дозволяє кордону своєї країни стати тотальною зоною війни». (2022 рік).
«Владімір Путін – злий чоловік, але залиште подалі від мене награну прихильність до України – корумпованої країни, якою керують олігархи, і яка настільки ж близька до функціональної демократії у 2022 році, як Афганістан у 2021, коли Байден віддав його Талібану». (2022 рік).
«У найкращих інтересах Америки – прийняти те, що Україні доведеться поступитися росіянам деякими територіями, нам потрібно закінчити цю війну. … Сотні тисяч невинних східноєвропейців загинули у цьому конфлікті. У наших і в їхніх інтересах, – це зупинити вбивства». (2023 рік).
«Я голосував проти пакета фінансування для України і залишаюся проти фактично будь-якої пропозиції щодо продовження фінансування США цієї війни. Байден не зміг сформулювати навіть елементарних фактів про те, що потрібно Україні, та як ця допомога змінить стан речей». (2024 рік).
«Я понад рік стверджую, що уряд України корумпований, і йому не можна довіряти належне відстеження нашої зброї. … Ми просто не маємо уявлення, куди поділася велика частина наших грошей для України. Корупція вийшла з-під контролю. Це ще одна причина відмовитися від подальшої допомоги». (2024 рік).
«Обмежувальні чинники американської підтримки України – це не гроші, а боєприпаси. Ми не виробляємо достатньо боєприпасів, щоб підтримувати війну у Східній Європі, війну на Близькому Сході та, можливо, непередбачену ситуацію у Східній Азії». (2024 рік).
«Законопроєкт про вилучення російських активів створює потенційно жахливі наслідки для західної фінансової системи та може зашкодити здатності майбутнього президента домовитися про припинення російсько-українського конфлікту». (2024 рік).
«Це абсолютно безвідповідально. Україна не повинна вступати у НАТО, а запрошувати їх протягом війни – це запросити наш народ на війну. Ви хочете американських військ в Україні? Якщо ні, то ми повинні виступити проти вступу України до НАТО». (2024 рік).
«Білий дім неодноразово заявляв, що не може вести переговори з Путіним. Це абсурд. Адміністрація Байдена не має життєздатного плану перемоги України у цій війні. Чим швидше американці приймуть цю правду, тим швидше ми зможемо виправити цей безлад і стати посередником у мирі». (2024 рік).