Болгарія, Північна Македонія та Чорногорія закрили свій повітряний простір для літака глави МЗС Росії Сергія Лаврова. Цей факт агентству «Інтерфакс» підтвердило джерело у російському зовнішньополітичному відомстві.
Також факт інциденту підтвердив посол Росії у Чорногорії Владислав Масленніков.
Дипломат також прокоментував можливе скасування візиту Лаврова до балканської країни.
Здатність до телепортації наша дипломатія ще не опанувала
Раніше сербська газета «Вечірні Новини» повідомила, що влада трьох країн відмовилася пропустити літак із главою МЗС Росії Сергієм Лавровим. Через це візит російського дипломата до Белграду, запланований на 6-7 червня, перебував на межі зриву.
Сербія як гарант міжнародного права
Після того, як стало відомо про інцидент із літаком Лаврова, президент Сербії Олександр Вучич вирішив звернутися до співгромадян. Виступ відбувся 6 червня 19:30 за місцевим часом.
Раніше Вучич заявив, що країна дотримується норм міжнародного права у зовнішній політиці і не допускає русофобського чи антизахідного курсу. «Тут вітаються і Достоєвський, і Шекспір, і Гете, і Хемінгуей, і цим Сербія може пишатися навіть якщо буде рідкісною країною в нинішньому світі», — підкреслив політик.
Він додав, що світ постійно змінюється і спецоперація Росії в Україні — пряме підтвердження цього. Крім того, він знає про кардинально відмінні бажання різних країн: на його думку, якщо Москва хоче припинення домінування Заходу, він, навпаки, хоче своє становище зберегти.
У Росії пояснили заборону тиском США
Оцінюючи закриття для Лаврова небо країнами, перший заступник голови комітету Держдуми з міжнародних справ Олексій Чепа заявив «Ленте.ру», що Болгарія, Північна Македонія та Чорногорія ухвалили таке рішення під тиском США та інших країн Заходу.
Американці не досягли того результату, якого вони хотіли — розробляють уже сьомий пакет санкцій, зрозуміло, що це вже має якийсь абсурдний характер. Тому і намагаються всіляко впливати на зустрічі з Лавровим, бо розуміють, що це проти них грає.
Чепа попередив, що негативно вплине на відносини із балканськими державами. За словами депутата, реакція на дії трьох країн через інцидент з російським міністром буде найближчим часом. «Мені здається, що це буде дипломатична відповідь. Зараз точаться постійно якісь контакти, ми розуміємо, що контакти мають бути», — резюмував він.
У свою чергу голова Комітету Ради Федерації з міжнародних справ Григорій Карасін вважав, що відмова пропустити літак є показником комплексу політичної неповноцінності європейських країн. “Наскільки страшний для Європи Сергій Лавров”, – написав сенатор у своєму Telegram-каналі. За його словами, на Заході зростають побоювання, що діалог з Росією на політичному рівні обрушить єдиний антиросійський устрій Євросоюзу. При цьому ЄС вважає, що фізична блокада контактів російських представників із закордонними партнерами зміцнить «однодумність» у Європі, припустив він.
Пізніше глава російського МЗС дорікнув ЄС, що, закривши небо для російських літаків, об’єднання порушило основне право людини — право на свободу переміщення. Лавров заявив, що сподівався взяти особисту участь у засіданні, але змушений звернутись до відеоформату. За його словами, причиною цього стали обурливі обмежувальні заходи ЄС. «Члени Євросоюзу обрали шлях односторонніх нелегітимних санкцій, використавши їх для того, щоб уникнути прямого чесного діалогу віч-на-віч, якого вони явно побоюються», — підкреслив міністр.