Лідери країн-учасниць НАТО прийняли нову стратегічну концепцію, в якій офіційно визнали Росію найбільшою загрозою безпеці Північноатлантичного альянсу. Документ було опубліковано на сайті організації.
Нову стратегію було узгоджено на саміті, який проходить у Мадриді. Про те, що Росія буде перекваліфікована з «партнера» на «загрозу» НАТО, повідомлялося ще задовго до ухвалення документа.
Росію звинуватили у дестабілізації Європи
Головним чинником, що вплинув на рішення альянсу, стали бойові дії в Україні, які, як стверджується в документі, похитнули євроатлантичну безпеку та «завдали невимовних страждань та руйнувань». Крім того, НАТО побачила загрози в діях Росії на сході та півдні від кордонів альянсу, а також на Крайній Півночі, у Балтійському, Чорному та Середземному морях.
У документі йдеться, що Москва нібито робить кібератаки на членів альянсу та їхніх партнерів, а також вдається до гібридних засобів боротьби. Крім того, Росію звинуватили у модернізації ядерної зброї та нарощуванні систем, які можуть використовуватись для доставки ядерних боєголовок. Все це, як вважають в альянсі, покликане похитнути «світопорядок, що ґрунтується на правилах».
НАТО побачила загрозу у партнерстві Росії з КНР та Білорусією
Особливе місце у документі відведено Китаю. На думку альянсу, Пекін використовує цілий арсенал «політичних, економічних та військових інструментів», щоб збільшити свій глобальний вплив та завдати шкоди безпеці членів НАТО. Однак значно більшою загрозою для альянсу все ж таки визнали співпрацю Китаю з Москвою.
«Поглиблення стратегічного партнерства між Китайською Народною Республікою та Російською Федерацією та їх взаємодоповнюючі спроби підірвати світопорядок, заснований на правилах, суперечать нашим цінностям та інтересам», — йдеться у узгодженій концепції.
Стурбувала НАТО і «військова інтеграція» Росії з Білорусією: її також назвали викликом безпеки та інтересами альянсу.
Альянс, як і раніше, зацікавлений у комунікації з Москвою
Незважаючи на всі суперечності, НАТО не почала повністю відмовлятися від взаємодії з Росією — канали комунікації з Москвою було вирішено підтримувати відкритими. На думку лідерів альянсу, це дозволить скоротити військові ризики, запобігти можливій ескалації та забезпечити транспарентність.
Більше того, в НАТО заявили, що не прагнуть конфронтації з Росією і не становлять жодної загрози для Москви.
Проте незадовго до опублікування концепції прем’єр-міністр Бельгії Александер Де Кроо розповів, що лідери Північноатлантичного альянсу закликали українського президента Володимира Зеленського до воєнного вирішення конфлікту в Україні. Політик додав, що країни НАТО продовжать надавати підтримку Києву для перемоги на полі бою.