Республіка Сербська зібралася розколоти Боснію і Герцеговину (БіГ) – серби намірилися вийти зі складу країни. Про це заявив представник сербського ентитету в президії БіГ Мілорад Додік, повідомило 13 лютого видання Telegraf.
Додік підкреслив, що подальше перебування Республіки Сербської в БіГ в її нинішньому вигляді загрожує сербам несвободою і «тихим знищенням». Умовою для запобігання розколу країни він назвав вихід іноземців з її Конституційного суду і відновлення його роботи «як у всіх інших країнах».
Ми зробимо це, і нас не зупинять ні США, ні хто-небудь ще, тому що ми вважаємо, що Дейтонські угоди були зруйновані – перш за все завдяки фактору іноземного втручання.
На думку політика, зараз суд діє в інтересах боснійських мусульман. Приводом для такої заяви стала судова передача сільськогосподарських земель Республіки Сербської у відання влади БіГ. В Конституційному суді країни, який, за словами Додіка, порушує права сербів, троє з дев’яти суддів – іноземці.
У серпні 2019 року Додік сказав, що питання вступу в НАТО може поставити під загрозу існування єдиної Боснії і Герцеговини, оскільки Республіка Сербська виступає проти цього. Політик також відомий своєю проросійською позицією і закликами визнати кримський референдум про приєднання до Росії.
Мілорад Додік є одним з трьох членів президії Боснії і Герцеговини – колективного вищого органу виконавчої влади, аналогічного посту глави держави, в якому засідає представник кожної з трьох великих національних груп країни. До цього Додік протягом восьми років займав пост президента Республіки Сербської, що входить до складу Боснії і Герцеговини.
Республіка Сербська була однією зі сторін громадянської війни на території колишньої союзної Республіки Боснія і Герцеговина (1992-1995), що входила до складу Югославії. Республіка залишалася самопроголошеною і невизнаною до листопада 1995 року, коли під тиском НАТО і ООН були укладені Дейтонські угоди і створено спільну державу, що має ознаки як федерації, так і конфедерації, держава Боснія і Герцеговина в складі двох утворень – Республіки Сербської і Федерації Боснії і Герцеговини.