Підготував Віктор Назаренко, Львів – 2022

Роль керівника Офісу Президента України

Діяльність першої особи адміністрації президента тісно пов’язана з діяльністю самого президента та, залежно від політичної та особистісної поведінки, часто відіграє не менш важливу роль, ніж сам президент. З огляду на порядок роботи та внутрішній розподіл повноважень, роль керівника Офісу Президента (далі – ОП) часто може бути визначальною або навіть первинною відповідно до ролі безпосередньо президента. До повноважень Керівника ОП України входить керівництво діяльністю усього ОП, координація роботи усіх дорадчих органів при президенті, а також внесення пропозицій президентові про призначення на посади, формування складу ОП та супутніх дорадчих органів, подання документів на підпис президенту та забезпечення виконання указів президента. Варто зазначити, що особистісні відносини між президентом та керівником ОП можуть великою мірою вплинути на роботу усього ОП, імідж президента серед громадян та міжнародної спільноти. Історія сучасної України має приклади як реальних, так і роздутих ЗМІ та їх читачами конфліктів в Офісі Президента, які безперечно мали вплив на серйозні зміни в роботі ОП або навіть кадрові перестановки на вищому рівні. Безперечно репутація та поведінка особи, що займає посаду керівника ОП, не тільки віддзеркалює здатність президента та його оточення обирати кадри, а й часто «великою тінню» падає на репутацію та імідж самого президента, його діяльність.

Повноваження, як формальні, так і фактичні, через свою широту та рівень відповідальності передбачають необхідність високої кваліфікованості та широкого досвіду у керівника ОП. Ця людина, навіть більшою мірою, аніж президент, повинна мати змогу опрацьовувати та аналізувати діяльність президента, оскільки основною функцією президента є представницька – президент не зобов’язаний мати високу профільну кваліфікацію відповідно до своєї діяльності (і часто її не має), в той час, коли керівник кваліфікованої команди – зобов’язаний, оскільки успішність та ефективність діяльності президента та його команди великою мірою є заслугою успішного керівника. Дана роль стає ще більш значимою (як і роль президента України) у воєнний час, коли президент та ОП працюють дуже інтенсивно та від політичної поведінки даних органів залежать стратегічно важливі питання.

 

Біографія, політична кар’єра та громадська діяльність

Андрій Борисович Єрмак народився в Києві 21 листопада 1971 року. 1995 року закінчив Інститут міжнародних відносин КНУ ім. Шевченка, отримав ступінь магістра з міжнародного приватного права і диплом референта-перекладача англійської мови. У тому ж році отримав Свідоцтво про право заняття адвокатською діяльністю. Говорячи про його родину варто вказати, що його батько Борис Михайлович Єрмак працював у посольстві СРСР в Афганістані та зокрема начальником відділу кадрів торгового представництва СРСР в Афганістані. А його брат Денис Борисович Єрмак закінчив Київський національний економічний університет ім. Гетьмана за спеціальністю «Міжнародна економіка», працював в комерційній сфері, в основному у міжнародних компаніях, з 2014 по 2017 роки приймав участь в АТО, а в даний момент служить в ЗСУ (за словами самого Андрія Єрмака).

Більшу частину своєї професійної кар’єри працював юристом у достатньо успішних компаніях.

– З 1991 по 1995 рік був помічником юриста і юристом в юридичній фірмі «Проксен», що отримала ліцензію № 1 на юридичну практику в Україні. Консультував багато великих міжнародних компаній, що співпрацювали з українськими.

– Разом з партнерами заснував ЗАТ «Юридична служба» Б. Е. Р. С. і партнери”, зокрема яка почала вносити в українське право нові сфери – торгове право, антидемпінгові розслідування, інтелектуальна власність.

– У 1997 році Єрмак заснував міжнародну юридичну компанію, брав активну участь у розробці перших законодавчих актів у сфері господарського права та інтелектуальної власності.

– Співпрацював з представниками мистецтва, шоу-бізнесу та спорту. «Міжнародна юридична компанія» була юридичним партнером першого міжнародного фестивалю дизайнерів моди «Арт-мода», який заснував традиційні сьогодні тижні моди. Компанія стала однією з перших, які почали надавати системний юридичний супровід таких медійних кіно- і теле- компаній, як Inter Media Group, Universal, Pixar, Disney.

– Є членом Української та Європейської кіноакадемій. Заснував Garnet International Media Group та є продюсером фільмів “Правило бою” і “Межа”.

– У 2005 році через підконтрольні компанії заснував Міжнародну асоціацію «Українсько-грузинське співробітництво в сфері іноземного інвестування».

У політичну сферу Андрій Єрмак потрапив 2006 року, коли з 2006 по 2014 роки був помічником депутата від «Партії регіонів» Ельбруса Тадеєва на громадських засадах. Сам Єрмак в інтерв’ю “Бабелю” наступним чином пояснив співпрацю: “Я все своє життя пов’язаний зі спортом. Мій батько був баскетболістом, я дружу з багатьма спортсменами – футболістами, атлетами, борцями. Ельбрус Тедеєв – мій хороший товариш. Як юрист я періодично допомагав йому у питаннях Федерації (Асоціації спортивної боротьби України). Я працював на громадських засадах, не отримуючи зарплату”. Варто нагадати, що Ельбрус Тедеєв – український спортсмен (вільна боротьба) та політик осетинського походження, народний депутат України від Партії регіонів, олімпійський чемпіон, заслужений майстер спорту України (1996), президент Асоціації спортивної боротьби України. Він є, як на сьогоднішній день, дуже спірною особистістю, але сам Андрій Єрмак, як зокрема вказано у вищезазначеній цитаті, вказував, що співпрацював з ним лише у сфері спорту та права.

Після 2014 року повернувся в політику в команді Володимира Зеленського у якості соратника та на посаді радника з питань міжнародних стосунків першого (за каденції президента Зеленського) керівника ОП Андрія Богдана. На той момент ще не була збудована «дипломатія Зеленського», в ОП не було довіри до більшості дипломатів та працівників МЗС, тому Андрій Єрмак приймав участь у більшості закордонних візитах, тісно співпрацював з тодішнім головою МЗС в уряді Гончарука – Вадимом Пристайко, майже завжди супроводжуючи його в міжнародних заходах, що вказувало на його функції « головного дипломата в ОП». 21 травня 2019 року Андрія Єрмака було призначено очільником Офісу президента Володимира Зеленського, відповідно разом з цим є членом РНБО України. На цій посаді він лишається по сьогодні. Сам Єрмак казав, що вони з Володимиром Зеленським знайомі вже давно. Зокрема вони співпрацювали за часів, коли Зеленський був головним продюсером телеканалу «Інтер», який консультувався у компанії Єрмака.

 

Значення Андрія Єрмака як керівника Офісу Президента

З огляду на вказані вище фактори, що впливають на роботу президента, кандидатура Андрія Єрмака є в багатьох моментах спірною, неоднозначною. Хоча його давнє знайомство та співпраця з діючим президентом Володимиром Зеленським, а також їх дружні стосунки та відсутність серйозних політичних конфліктів безумовно є позитивним фактором в організації та проведенні їх сьогоднішньої політичної співпраці. І хоча Єрмаку приписували зв’язки з Росією, російськими олігархами та спецслужбами, ОП заперечував дані закиди і на даний момент ми бачимо, що хоч президент проводить багато кадрових змін у вищих державних та місцевих органах, керівником ОП незмінно (під час російсько-української війни) є Андрій Єрмак, що показує схильність до нього в якості посадовця Володимира Зеленського. Також, хоч сам Єрмак зараз займає посаду керівника ОП, він майже завжди спеціалізувався на міжнародній політиці, зокрема і у відносинах з Росією. Звичайно, що в його повноваженнях зараз як міжнародна політика, так і внутрішня, успішна діяльність президента на міжнародному рівні, скоріш за все координується Єрмаком. Особливо враховуючи, що, як і з Пристайко, Єрмак зараз майже на всіх міжнародних заходах, зустрічах супроводжує президента Зеленського.

 

Діяльність Офісу Президента та його голови на самому початку російсько-української війни

Ще до виникнення у міжнародному дискурсі ризику повномасштабної війни, приблизно до середини 2021 року Єрмак та президент Зеленський вели політику мирної реінтеграції ОРДЛО та анексованої АР Крим. Їм вдавалось вести достатньо активну міжнародну політику з цього приводу, вони обидва приймали участь у зустрічах в Нормандському форматі, змогли добитись кількох обмінів полоненими з Росією. Але з часом, коли риторика Росії на міжнародній арені почала змінюватись, більшість зусиль ОП в міжнародній політиці сконцентрувалась на підтриманні дружніх стосунків з лідерами інших держав, зокрема у відношенні фінансової, а перед початком війни і військової підтримки України.

24 лютого, коли почались обстріли українських міст та російські війська почали заходити на територію України, о 5:30 указом президента Зеленського було введено воєнне положення, дотримання якого ОП повинен був забезпечити на усіх рівнях.

2 березня 2022 року Єрмака було призначено головою Координаційного штабу з гуманітарних і соціальних питань. Вже 10 березня він прозвітував про роботу штабу. Було створено інформаційний ресурс «Співдія», який опрацьовує заявки з гарячої лінії та забезпечує задоволення конкретних потреб громадян у відповідній сфері.

У межах співпраці з міжнародними організаціями та Координаційним штабом до «Співдії» долучилися дві великі міжнародні організації – «Карітас» та проект міжнародної технічної допомоги «Супровід урядових реформ в Україні» (SURGe), який виконує Alinea International Ltd. За підтримки уряду Канади.

«Спільно з Посольством Грузії та організацією «Карітас» розпочали доставку вантажів для забезпечення потреб громадян, які звертаються на платформу «Співдія», зокрема через гарячу лінію. Організація «Карітас» уже відвантажила першу допомогу в Одесу, Запоріжжя, Дніпро, Київ», – наголосив керівник Офісу Президента.

Він повідомив, що штаб також налагодив окрему взаємодію та координацію зусиль із забезпечення ліками. Так, Міністерство охорони здоров’я скоординувало через дипломатичні установи понад 450 тонн медикаментів на суму понад 10 млн доларів США та забезпечило їх розвезення по складах. Медичну допомогу отримано від Польщі, Латвії, Литви, Великої Британії, Ізраїлю, Данії та міжнародних організацій (ВООЗ, ЮНІСЕФ, «Лікарі без кордонів»).

«Штаб налагодив співпрацю між МОЗ та МВС і ЗСУ. Відтепер потреби в ліках для наших військових забезпечуються з усіх складів МОЗ. Між цими міністерствами налагоджено оперативний обмін ліками», – повідомив Андрій Єрмак.

У наступних звітах Координаційного штабу з гуманітарних і соціальних питань вказані результати подальшої роботи, які показують зріс благодійної та гуманітарної підтримки України в умовах війни.

Тобто можна побачити, що хоч з якихось причин дані домовленості не було проведено напередодні очікуваної війни, все ж з її початком достатньо оперативно налагодилась співпраця щодо гуманітарного забезпечення України та гуманітарної підтримки іноземними партнерами. Зокрема можна побачити, що Єрмак і під час війни головує над доволі широкою роботою у сфері міжнародної підтримки України.

 

Робота ОП та його керівника Андрія Єрмака у напрямку домовленостей про військову підтримку України

Розглядаючи риторику ОП та самого президента перші кілька місяців російсько-української війни можна спостерігати поступові зміни: спочатку у важкому військовому становищі в лютому-квітні президент та ОП у своїх висловлюваннях були готові до перемовин, пошуку компромісу з можливими поступками, але з часом положення успіху України в цій війні змінились і з квітня до вересня видно більш бойову риторику, вже не йде мова про зміни до конституції щодо положень про НАТО, навіть переговори з Росією підійшли до мінімуму та стосуються в основному гуманітарних питань. На даний момент в ОП озвучують таку основну вимогу для припинення війни: вивід військ РФ з території України. При чому ще до середини літа 2022 року мова йшла про відхід військ РФ до кордонів 24 лютого, а у вересні вже чітко йде мова про повернення ОРДЛО та анексованої АР Крим.

Така зміна в риториці викликана в першу чергу постачанням західної зброї Україні в пакетах допомоги та по «Ленд-Лізу». Відповідно зі зміцненням української армії стає більш жорсткою риторика вищих керівних органів, зокрема ОП. Офіс Президента в співпраці з МЗС досягли великих успіхів в дипломатії з західними країнами та домоглись масштабної та безперервної військової підтримки.  Зокрема важливу роль зіграли переговорний трек з американцями, установче засідання Консультативної групи з оборони України, організоване міністром оборони США Ллойдом Остіном на американській авіабазі “Рамштайн” у Німеччині, а також постійні розмови та зустрічі президента Зеленського (та голови ОП, який часто його супроводжує) з лідерами інших країн, чудовим прикладом чого можуть слугувати розмови та зустрічі з екс-прем’єром Великої Британії Борисом Джонсоном, президентом Франції Емануелем Макроном, прем’єром Канади Джастіном Трюдо та ін.

Вкрай важливими та, скоріше, навіть визначними можна назвати засідання у Рамштайні, де приймало участь більше 40 країн. Перша зустріч відбулась 26 квітня, друга – 23 травня, третя – 15 червня та 20 липня відбулась четверта зустріч в рамках засідань. На цих зустрічах узгоджується черговість поставок із різних країн для задоволення наших пріоритетних потреб. За підсумками кожної такої зустрічі, наша армія отримує нові західні системи озброєнь.

Також Андрій Єрмак особисто співпрацює з західними урядовцями, наприклад, з радником президента США із національної безпеки Джейком Салліваном. Ось, що сам Єрмак каже в інтерв’ю nv.ua:

«— У мене є постійний контакт, він не змінюється вже багато місяців — з паном Салліваном. Я з ним розмовляв минулого тижня, я з ним буду розмовляти у четвер. Якщо ми не розмовляємо, ми обмінюємося текстовими повідомленнями. Таке ж активне спілкування у мене продовжується з британськими партнерами, і з іншими»

«— У серпні вже повноцінно запрацює ленд-ліз. Які наші очікування? Що ми можемо завдяки ленд-лізу отримати і чи може це вплинути на ситуацію на фронті?

 

— Сьогодні наша основна мета — це перемога. Сьогодні ми розглядаємо тільки цю мету. Для цього нам потрібно, щоб наші військові мали усе, що їм необхідно. Вони мають свій характер, вони мають свій професіоналізм. Вони усе мають, окрім достатнього оснащення, достатньої зброї. Основне завдання ленд-лізу — щоб ми отримали усе вчасно. Для нас дуже важливо, не входити в зиму. Після зими, коли росіяни будуть мати більше часу окопатися, безумовно, буде важче. Вони нас в це тягнуть. Для нас дуже важливо не дати їм таку можливість»

А в інтерв’ю для «РБК-Україна він каже»:

«Ми сьогодні цей досвід проживаємо щодня. Зброя – це досить непроста історія, і вона триває: пошук, узгодження і так далі. Санкційна політика – в цій частині дуже різниться законодавство різних країн. Фінансова підтримка, питання кібербезпеки, обмін розвідувальними даними та багато іншого.

На сьогодні ми можемо констатувати, що ніколи в історії людства жодна країна не отримувала підтримку в такому обсязі і на такому рівні. Це, безумовно, в першу чергу заслуга нашого героїчного народу, нашої доблесної армії. Але друге, я хочу зазначити, це позиція президента Зеленського. Його лідерство сьогодні безперечно для всього світу. Сьогодні Україна бореться не тільки за себе, Україна захищає весь вільний світ, і абсолютно логічно, що сьогодні Зеленський є лідером цього вільного світу…»

Також в серпні Андрій Єрмак пропонує народним депутатам створити Тимчасову спеціальну комісію для підготовки і розгляду питань, пов‘язаних із контролем над використанням зброї, отриманої від партнерів.

Про це він повідомив у Телеграмі після зустрічі з президентом Радіо Свобода Джеймі Флаєм, передає Укрінформ.

 

“Хочу запропонувати народним депутатам розглянути одну важливу ідею. А саме – створення Тимчасової спеціальної комісії, яка займатиметься підготовкою і розглядом питань, пов‘язаних із контролем над використанням зброї, отриманої від наших партнерів… Парламент як законодавчий орган має бути долучений до контролю оборонної допомоги союзників. Наша мета – максимальна прозорість, наскільки це можливо в умовах воєнного стану. Вся отримана західна зброя знаходиться на обліку і відправляється на фронт. Все чітко контролюється і тепер цей процес стане ще більш відкритим. Саме прозорість є кращим рецептом проти російських маніпуляцій і фейків”, – зазначив керівник ОП.

 

Єрмак вважає, що російські спроби розбалансувати міжнародну коаліцію навколо України зазнають нищівного краху. Він наголосив, що питання зброї для Української держави – це пріоритет.

 

“Ми всі бачимо, як вже змінюють ситуацію на полі бою західні гармати, САУ, HIMARS та інші види озброєнь. Нам потрібно більше зброї для звільнення територій, ми не дамо росіянам перемогти і зробимо все, щоб вигнати їх з нашої землі. Саме тому проросійські наративи будуть розбиті”, – додав Єрмак під час спілкування з Флаєм.

Можна спостерігати, що подібні заходи починають ініційовуватись та впроваджуватись, оскільки в ОП розуміють, що збереження репутації України як надійного партнера є вкрай важливим для подальшої співпраці та для подальшого постачання зброї Україні. Звичайно, вже були застереження та  заяви, зі сторони західних чиновників, а також зі сторони РФ про продаж Україною отриманої зброї.

У вищезгаданому інтерв’ю nv.ua Єрмак каже:

«— Щоб вони знали, де і як їхня зброя використовується?

 

— Де яка зброя. Навіть коли останній раз в Україні був Шон Пенн [американський актор і кінорежисер], було дуже важливо, щоб він поїхав і показав, як працюють Хаймарси і що наші хлопці розповідають. Щоб американське суспільство бачило, як це використовується. Тому що дуже багато маніпуляцій, російська пропаганда витрачає шалені гроші для того, щоб говорилося, що це не так»

 

Участь Андрія Єрмака у розробці санкційних пакетів

Андрій Єрмак спільно з Майклом Макфолом, який був послом США в РФ, розробляють чіткі рекомендації до введення санкції проти Росії у складі групи Єрмака-Макфола. Група Єрмака-Макфола займається розробкою санкційної політики, і куди входить близько півсотні українських і зарубіжних експертів у різних галузях. РБК-Україна пише про цей проект: «Пропозиції групи Єрмака-Макфола завжди максимально конкретні, і це її перевага. Конкретика працює. Наприклад, коли МЗС запропонував ЄС не просто “обмежити російський вплив в медіапросторі Європи” – а заборонити конкретні пропагандистські канали на території ЄС, це спрацювало»

Про роботу цього проекту сам Єрмак дещо розказав РБК-Україна:

«Наступний момент – це санкції. Цим займається серйозна група українських, європейських та американських експертів, яку ми створили з Майклом Макфолом. Дуже важливий аналіз вже введених санкцій, де і як вони обходяться, де вони тільки красиво називаються, але не працюють. Потрібно зробити все, щоб змусити Росію дійсно припинити цю війну і покинути територію України. Якщо ми бачимо, що війна триває, значить санкції недостатні. Але це точкова робота і з США, і з ЄС, і з окремими країнами, з Великобританією і так далі. Більш того, слід розуміти, що санкції мають відтягнутий і розтягнутий у часі ефект. Вони не можуть служити інструментом миттєвої дії. У той же час, вони є одним з елементів системи гарантій того, що агресор не спробує зробити нову спробу нападу в майбутньому.

 

Ця система гарантій – це така служба 911. Коли ви чітко розумієте, що, в які терміни і як відбувається. І всі це розуміють. І у вас є чітке розуміння, що в разі виникнення цієї загрози ви отримуєте. Все це має бути дуже чітко юридично закріплено.

 

Ставлячись з величезною повагою до наших партнерів, ми також повинні враховувати вже існуючі їхні зобов’язання перед іншими країнами, блоками і союзами. Тобто, ми не повинні наших партнерів, багато з яких нам реально сьогодні дуже допомагають, поставити в незручне становище. Сьогодні ми дивимося в майбутнє, тому ми повинні створити таку систему, яка буде існувати десятиліттями, і гарантує, що ніколи більше не повториться те, що ми зараз переживаємо. Враховується кращий досвід»

А в інтерв’ю для nv.ua Єрмак так розказує про цю групу:

«— Над якими новими санкціями проти РФ працює зараз ваша група, яку ви створили разом з Майклом Макфолом, колишнім послом США в Росії?

— Санкції почали видавати і без нас. Ми побачили, що багато санкцій мають дуже красиві назви, але не працюють. Багато з них є абсолютно неефективними. Сьогодні з кожним новим пакетом, санкції стають болючішими, такими, які влучають у потрібну точку. Зараз ми працюємо у першу чергу над тим, щоб визнати Росію країною-спонсором тероризму. Дуже важливо, щоб це прийняв американський конгрес. Про це буде говорити перша леді Олена Зеленська, яка буде виступати в конгресі США. Ми продовжуємо тиснути і співпрацювати з нашими колегами.

 

Для продовження надання Україні своєчасної військової допомоги, дуже важливо, щоб процес був відкритим. Ми почали проводити телефонні дзвінки, коли присутні і генерал Міллі, і пан Салліван. За моєю ініціативою ми створили в Офісі президента щотижневі брифінги, на які ми запрошуємо представників посольств, військових Британії і США. Брифує їх мій заступник Роман Машовець. Заслуховує військових, розповідає, що відбувається. Є включення із фронту. Для того, щоб у наших партнерів не було жодних запитань і вони були причетні до того, що відбувається. Це дуже важливо»

Тобто виходячи з інформації про даний проект та опираючись на слова Андрія Єрмака розуміємо, що сам Єрмак та експерти з української сторони приймають значну участь у розробці санкційних пакетів, тим більш, що вони співпрацюють з екс послом США в Росії, який точно добре обізнаний, які санкції та як саме треба вводити проти Росії, щоб досягти бажаних для України та її партнерів результатів. Хоча і варто зазначити, що велику кількість санкцій сторони на міжнародній арені вводили самостійно, на що не могла не вплинути політика президента Зеленського, його заяви та заклики, участь у формуванні яких, скоріш за все, приймав Єрмак.

 

Участь ОП та Андрія Єрмака у відновленні країни та в розробці післявоєнних гарантій безпеки для України

В умовах війни на керівництво держави, зокрема великою мірою на ОП, лягла відповідальність і за забезпечення територіальної цілісності та безпеки нашої держави в майбутньому, особливо після закінчення війни, коли доведеться підписувати відповідні документи. Цим зокрема займається і ОП та особисто його керівник Андрій Єрмак та президент Зеленський. Формулювання умов закінчення війни, а також післявоєнних договорів, передбачають проведення численних перемовин, зустрічей та  домовленостей з урядами інших країн, які могли б зобов’язатись стати гарантам нашої безпеки та підтримки. Враховуючи, що навіть після закінчення війни, настільки недружелюбний та небезпечний сусід біля нас нікуди не дінеться, розробка та подальше підписання нашими партнерами таких договорів є вкрай важливою для українського майбутнього.

Роль безпосередньо Андрія Єрмака у виконанні таких завдань з огляду на його постійну співпрацю в цьому напрямку з західними партнерами, зокрема з генеральним секретарем ООН Антоніу Гутеррешем та колишнім генеральним секретарем НАТО Андерсом фог Расмуссеном. Сам Єрмак вказував, що багато спілкується з першим стосовно гуманітарних питань, участі ООН у визволенні військовополонених та викрадених людей, розблокуванні українських портів та у сфері питань щодо статусу України та Росії в ООН та післявоєнних гарантій безпеки для України.

Співпраця з екс генсеком НАТО проводиться в основному в рамках міжнародної групи під керівництвом Андрія Єрмака та Андерса фог Расмуссена. Основним завданням даної групи є створення рекомендацій щодо гарантій безпеки України та розробка документу з відповідних питань. Результатом їх роботи стало оприлюднення 13 вересня 2022 року підсумкового документу з питань міжнародних гарантій безпеки для України. В рамка роботи даної групи розроблено основу договору, який в перспективі повинен називатись «Київським договором з безпеки».

Поки що група Єрмака-Расмуссена надала рекомендації до документу, що розглядається. Вони, зокрема, передбачають:

– надання Україні ресурсів на утримання потужних збройних сил, здатних протистояти регулярній армії та іншим воєнізованим формуванням Росії;

– багаторічні стабільні інвестиції в оборонно-промисловий комплекс України, передачу зброї та розвідувальну підтримку з боку союзників, інтенсивні тренувальні місії та спільні навчання під егідою Європейського Союзу та НАТО;

– гарантії безпеки мають визначати низку зобов’язань, взятих групою гарантів разом із Україною. Гарантії мають бути політично та юридично обов’язковими для виконання.

 

Майбутній договір має об’єднати серед гарантів безпеки Україну та її групу країн-союзників. У ній держави НАТО: США, Велика Британія, Канада, Польща, Італія, Німеччина, Франція, Туреччина, а також країни Північної Європи та Балтії, Центральної та Східної Європи. Єдиним винятком серед цих держав є Австралія — до блоку вона не входить.

у пакеті гарантій перелічено як превентивні заходи, так і заходи, які мають бути вжиті негайно у разі нового зазіхання на суверенітет та територіальну цілісність України.

Відповідно до рекомендацій групи, у разі нового порушення суверенітету України країни-гаранти мають зібратися для консультацій протягом 24 годин, а вжити конкретних заходів – протягом 72 годин. Це дуже важливий нюанс: нинішня коаліція на підтримку України складалася довго та ціною великих зусиль.

Структура майбутнього договору передбачає повноцінний санкційний пакет проти країни-агресора, а також може містити додаткові компоненти, наприклад, угоди про забезпечення сучасними системами ППО/ПРО, регіональні угоди про безпеку у Чорному морі.

Фінальний документ, за словами його творців, має нагадувати “дерево” міжнародних угод, а не одну всеосяжну. Це очевидний прогрес порівняно з березнем, коли вперше було озвучено намір створити такий формат, оскільки дозволяє уникнути конфлікту інтересів та мотивацій підписантів.

Як підтвердив Єрмак, у межах цього документа буде реалізовано секторальні угоди – залежно від того, яку допомогу Україні буде готова надати Україні кожна з країн-підписантів. Наприклад, певна країна бере на себе зобов’язання закрити небо над Україною, інша – забезпечити безпеку у Чорному морі. Фрагментованість і паралельність договору дозволить позбавити агресора, тобто Росію, можливості прорахувати обсяги та масштаби допомоги Україні від партнерів, а також її подальше використання. Враховуючи, що навіть до “раммштайнів” і масового тренду військової підтримки Києва, Москва провалилася з підготовкою вторгнення, а потім і безпосередньо вторгнення, то такий “туман війни”, за ідеєю, взагалі має увігнати росіян у ступор.

Дуже важливим є те, що сама концепція вже передбачає і пропонує включення цілком конкретних пунктів. На кшталт схеми “Раммштайну” — хто і що може продати/передати Україні для посилення обороноздатності.

Розглядаючи питання післявоєнної відбудови України варто згадати про створення згідно з указом президента Національної ради з питань відновлення України від наслідків війни. Нацрада є консультативно-дорадчим органом при президенті України. До його складу входять міністри та голови профільних Комітетів Верховної Ради. Основною формою роботи Ради є засідання, які проводяться не менше двох разів на місяць. Співголовами ради є прем’єр-міністр Денис Шмигаль та голова Офісу президента Андрій Єрмак.

Основними завданнями Нацради є, зокрема, розроблення плану заходів з післявоєнного відновлення та розвитку України, який, зокрема, передбачатиме відновлення і розбудову транспортної, медичної, соціальної, комунальної, виробничої інфраструктури та житла, інфраструктури енергетики, зв’язку, військової інфраструктури і військово-промислового комплексу, структурну модернізацію та перезапуск економіки, заходи з подолання безробіття, підтримки сімей з дітьми, вразливих верств населення, осіб, які опинилися у складних життєвих обставинах внаслідок війни, відновлення та збереження об’єктів культурної спадщини.

Нацрада також має готувати стратегічні ініціативи, проекти нормативно-правових актів, прийняття та реалізація яких є необхідними для ефективного повоєнного відновлення країни. Також Нацрада може розглядати пропозиції державних органів, органів місцевого самоврядування, представників інститутів громадянського суспільства, а також міжнародних організацій щодо відновлення України. Пропозиції мають бути подані президенту.

Нацрада для здійснення покладених на неї завдань має право в установленому порядку отримувати від міністерств, інших центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій усіх форм власності необхідні інформацію, документи та матеріали.

Також варто згадати і численні домовленості про допомогу інших держав у відновленні країни, деякі з яких вже запрацювали та у створенні яких не останню роль зіграв Єрмак.

 

Відношення Єрмака до значних кадрових змін, проведених президентом Зеленським та за його участі під час повномасштабної війни

Не секрет, що керівник ОП має дуже великий вплив на кадрові зміни, які проводяться президентом в рамках його повноважень. До повноважень самого керівника ОП входить опрацювання можливостей кадрових змін та подання рекомендацій президенту. Враховуючи достатньо великий вплив Андрія Єрмака в Офісі Президента та їх дуже тісні політичні та особисті стосунки з президентом Зеленським, на мою думку, скоріш цими питаннями в першу чергу займався сам Єрмак, погоджуючи з президентом. Найгучнішими та найбільш значущими кадровими змінами, проведеними ОП під час повномасштабної війни є відсторонення та подальше звільнення голови служби безпеки України Івана Баканова та генерального прокурора України Ірини Венедіктової. Одними з основних причин в ОП назвали велику кількість зрадників та колаборантів серед відповідних служб. І дійсно ми бачили багато відповідних справ, особливо якщо пригадати скандальні затримання службовців СБУ, наприклад затримання екскерівника Головного управління СБУ в Криму Олега Кулініча та Андрія Наумова, ексголови управління внутрішньої безпеки СБУ.

Але в ЗМІ фігурували й інші причини їх звільнення – посилення влади ОП та його голови в країні, особливо беручи до уваги той факт, що з самого відсторонення Венедіктової та Баканова на їх місце у якості в.о. стали близькі до голови ОП люди: Олексій Симоненко та Василь Малюк відповідно. Мовляв таким чином голова ОП збільшує свою владу в країні та президент, партія якого є найбільшою у парламенті може проштовхнути майже будь-яке рішення в парламент та забезпечити його виконання на всіх рівнях, що також створює можливість позбутися усіх політичних конкурентів в майбутньому. І хоча під час війни збільшення централізації прийняття та виконання політичних рішень є частіше за все позитивним, на післявоєнній політиці це може лишити великий слід. Але сам Єрмак не раз заперечував звинувачення у його адрес, підкреслюючи, що рішення приймав президент суто для покращення роботи даних служб. В інтерв’ю nv.ua він так це прокоментував:

«— 17 липня президент усунув від виконання обов’язків керівника СБУ Івана Баканова та відсторонив генпрокурора Ірину Венедіктову. Баканов усунутий відповідно до статті 47 Дисциплінарного статуту ЗСУ — «неналежне виконання службових обов’язків, що спричинило до людських жертв або інших тяжких наслідків». Про що саме йдеться? Адже це формулювання звучить як серйозне обвинувачення, за яким може послідувати щонайменше кримінальна справа…

— У першу чергу — це рішення президента. Метою цього рішення є унеможливити вплив найвищих посадових осіб Офісу генпрокурора та СБУ на резонансні справи, які відбувалися останніми днями щодо колаборантів і щодо зрадників. Тому я б не робив сьогодні ще далекоглядних якихось висновків. Останнім часом президент відвідував декілька районів, у першу чергу — це райони, в яких, на жаль, були факти, що керівники СБУ і співробітники прокуратури або залишилися на окупованих територіях і почали співпрацювати з окупантами, або якимось дивним чином їх не було, коли треба було захищати ці райони. Президент завжди говорив, що він буде розбиратися з цими усіма випадками, тому що ми у війні, війна продовжується. Люди у першу чергу потребують справедливості. Тому я не хотів би коментувати це рішення президента. Думаю, що подальші кроки будуть відповідати у тому числі і на запити суспільства, і на ті запитання, які ви поставили.

— Ті люди, які зараз тимчасово очолили СБУ і Офіс генерального прокурора (ОГП), мають хороші стосунки з вашим заступником Олегом Татаровим. Як встановили ЗМІ, і Василь Малюк з СБУ, і Олексій Симоненко з ОГП гуляли на його минулорічному дні народження. У зв’язку з цим виходить, що Татаров зараз посилює свій вплив на правоохоронні органи. Тобто, і ви також. Що ви можете відповісти на ці звинувачення?

 

— Перше, що можу відповісти: я не гуляв на дні народження Татарова, тому не можу ні підтвердити, ні спростувати, чи були вони там. І коли президент приймав рішення щодо їхнього призначення, що важливо — «тимчасово виконуючими обов’язки», це точно не впливало на це рішення. Є відповідна процедура, за якою президент визначав, на кого він покладає ці обов’язки.

Що стосується посилення, — ці конспірологічні теорії я чую кожного дня. Можу сказати, що я як відчував себе з першого дня менеджером президента, так і відчуваю. У мене нема жодних інших цілей, окрім служіння моїй країні і роботі на президента. Що стосується впливу пана Татарова: він мені ці кандидатури не пропонував, а я, відповідно, не пропонував президентові.»

Ми й досі бачимо що у даних службах, але не на найвищому рівні ведуться активні кадрові перестановки, змінюються голови обласних управлінь СБУ та інші посадовці.

Відкидати можливість того, що ОП посилює свій вплив в державі зокрема шляхом кадрових змін. Але і відштовхуватись від цього не варто, особливо звинувачувати у таких серйозних діях, як зрада, вище керівництво держави під час війни, враховуючи, що діяльність саме Андрія Єрмака та президента Зеленського грають вирішальну роль у домовленостях про різнопланову допомогу з боку інших держав та у створенні гарантій безпеки України після війни.

Загалом можна побачити, що під час війни Андрій Єрмак та весь Офіс Президента працюють в інтенсивному режимі, Єрмак приймає участь у багатьох проектах з питань військової гуманітарної та політичної підтримки України міжнародною спільнотою, забезпечення безпеки України після війни та післявоєнної відбудови, а також з широких питань внутрішньої політики, що входить до його прямих зобов’язань.

Від ЦПД

write paper for me
안양출장안마 Система управління боєм Delta має значні переваги над своїми конкурентами завдяки своїй гнучкості, швидкості прийняття рішень, високій кібербезпеці та інтеграції з сучасними технологіями. Delta та її потенційні конкуренти Хоча інші системи, такі як американська C4ISR або ізраїльська BMS, є серйозними конкурентами, Delta залишається унікальною через свою здатність до децентралізованого управління та інтелектуального аналізу даних
https://www.kingssutton.org/
https://www.cefiore.com/
https://enriquefeldman.com/
https://conocimientodiario.com/
https://alpha-tonic-us.org/
https://twanatells.com/
https://augustamaternity.com/
https://dietandweightloss.xyz/
https://comamosramen.org/
https://pansionwinter.com/
https://borgin-nadur.org/
https://simpatika.org/
https://www.globalpublic.org/
https://www.okcanopies.com/
https://theshadedmaple.com/
https://www.paliopdx.com/
https://www.centremedicalaustralien.com/
https://www.eastcoastdynamics.com/
https://sportmidia.com/
https://staytondailyphoto.com/
https://gsmglobalsports.org/
https://nelsonhouseantiques.com/
https://i-onconnect.com/
https://microprestito.com/
https://clesdunumerique.com/
https://irecycling.org/
https://orioland.com/
https://landsenddeals.com/
https://www.sumiremaru.com/
https://www.montedinove.org/
https://dmikalteng.org/
https://www.signature-gems.com/
https://www.roadwaterplayers.org/
https://hermeneutic.org/
https://www.rescate-abierto.org/
https://www.limesromanus.org/
https://isuzu-semarang.com/
https://smkpadangsaujana.com/
https://www.modohjerta.org/
https://psichapter.net/
https://www.suryanamaskar.org/
https://www.theninasimonefoundation.org/
https://duryeasflorist.com/
https://factsmosaic.com/
https://deltabeautyschool.com/
https://www.chapinwomansclub.com/
https://lostinconfusion.com/
https://betliogirisadresi.com/
https://zuriandcompany.com/
https://mendelsund.com/
https://www.slatenight.com/
https://resumodenovela.net/
https://www.touchingtranquility.com/
https://soundcloud-save.com/
https://themea.org/
https://www.discoverbocasdeltoro.com/
https://pietducongo.com/
https://www.keithtutor.com/
https://www.shangrilagifts.org/
https://www.portobellocentral.org/
https://www.ruralicante.com/
https://www.musetechcentral.org/
https://www.whereisourlostinfantry.com/
https://www.durififiauxbatignolles.com/
https://www.ddjgames.com/
https://www.yedirenkhaber.com/
https://www.visitflorina.com/
https://www.dioceseofsorsogon.org/