Пандемія коронавірусу є загрозою не тільки для населення різних країн, а й для діючих в них демократичних інститутів. Про це пише Politico.
Як зазначає видання, органам влади по всьому світу доводиться винаходити і впроваджувати нові правила роботи і механізми прийняття рішень, оскільки вони не можуть нормально функціонувати за старими правилами через жорсткі обмеження, запроваджені на тлі поширення коронавірусі, створюючи таким чином загрозу для існування демократії як такої. Так, робота парламентів в деяких країнах вже застопорилася через відсутність достатньої для кворуму кількості присутніх і неможливості швидко затвердити процедуру віддаленого голосування. Наприклад, в США як мінімум п’ять сенаторів від Республіканської партії знаходяться на карантині, в результаті чого сенат Конгресу США не може затвердити законопроект про додаткове стимулювання економіки країни в умовах пандемії. При цьому для схвалення законопроекту, що дозволяє віддалене голосування, кількості присутніх в залі сенаторів також недостатньо.
Крім того, визнали в Politico, існують побоювання, що низка авторитарних лідерів можуть використати запровадження в країнах надзвичайного стану і заборон на масові зібрання, а також загальну паніку для того, щоб послабити демократичні інститути і зосередити владу у своїх руках. Так, прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан наполягає на прийнятті закону, який надає йому особливі повноваження з управління країною на тривалий період часу, що вже викликало критику з боку правозахисних організацій. Найімовірніше, парламент Італії також побоюється подібного розвитку ситуації в своїй країні, оскільки голова верхньої палати законодавчого органу Елізабетта Казеллаті вже закликала уряд на чолі з прем’єром Джузеппе Конте вести більш активні консультації з парламентом на тлі обмеження свобод громадян.
У той же час низці країн вже вдалося пристосуватися до нових умов. Зокрема, в Іспанії члени конгресу під час позачергової сесії могли голосувати дистанційно щодо законопроектів, пов’язаних із запровадженням екстрених заходів реагування на пандемію і економічний спад. Раніше право голосувати дистанційно мали тільки ті депутати, хто попередньо отримав на це дозвіл, причому надавалося воно у виняткових випадках, наприклад, у разі вагітності і важкого захворювання, яке не допускало особистої присутності. У свою чергу, члени Європейської ради відмовилися від офіційних засідань на 30 днів, перевівши всі зустрічі в формат відеоконференцій.
«Неймовірні зусилля з підтримки функціонування держорганів є наслідком існування двох однаково важливих життєвих імперативів: необхідність дій влади, включаючи прийняття екстрених економічних заходів, у відповідь на кризу, і гостре бажання переконати громадян, бізнес і фінансові ринки в тому, що влада контролює ситуацію, навіть якщо вона була абсолютно не готова до спалаху коронавіруса», – пише Politico.
При цьому, відзначає видання, в деяких випадках офіційна влада розуміє, що впровадження нових механізмів і налагодження нормальної роботи пройде не так легко, як їм здавалося раніше.
За останніми даними, кількість померлих через коронавірусу досягла 16 559, загальна кількість випадків зараження склала 382 тисячі, з них одужали 102 тисячі осіб.