Колишні міністри закордонних справ Німеччини Йошка Фішер і Зігмар Габріель в спільній статті в газеті Tagesspiegel попередили про загрозу розпаду Євросоюзу через наслідки пандемії коронавірусу.
На думку політиків, підтримка Італії та Іспанії, які найбільше постраждали від коронавірусної інфекції, недостатня. Екс-міністри відзначили, що європейська солідарність допомогла Німеччині домогтися економічного успіху після Другої світової війни.
«Тому вона (Німеччина) повинна показати готовність до лідерства в Європі, найкраще разом з Францією. Європі потрібні дві речі: спільна допомога в кризі і спільна програма відновлення після кризи», – йдеться в статті.
Фішер і Габріель також відзначили, що Європі необхідна програма фінансової допомоги на зразок плану Маршала. Вона повинна включати в себе план підтримки країн-членів Євросоюзу: медично-гуманітарну допомогу, коротке і довгострокове кредитування, яке не буде прив’язане до суворим критеріям Маастрихтського договору, а також довгострокову програму заохочення інвестицій.
«Коронавірус потенційно може стати прискорювачем двох різноспрямованих процесів: або настільки поглибити і без того існуючі в Європі тріщини, що союз може розпастися, або Євросоюзу і його країнам-членам вдасться об’єднатися в боротьбі з вірусом і його наслідками. Який шлях обере Європа, дуже залежить від нас, німців. Багато часу у нас немає!» – уточнили вони.
Раніше, про необхідність масштабних інвестицій в бюджет Євросоюзу висловилася голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйен в коментарі для газети Welt am Sonntag, повідомляє Deutsche Welle.
«Нам потрібен план Маршалла для Європи. Необхідно інвестувати мільярди євро сьогодні, щоб запобігти катастрофі в майбутньому», – заявила фон дер Ляйен. Вона впевнена, що незабаром Старий Світ знову буде «твердо стояти на ногах», а нинішня криза створить відчуття єдності у європейських націй.
Тим часом в Євросоюзі оцінили можливість скасувати санкції проти Росії в умовах пандемії коронавируса.
Раніше група депутатів Європарламенту направила лист Єврокомісії з вимогою не допустити скасування санкції проти Росії під приводом боротьби з пандемією коронавируса.
Як зазначив офіційний представник Єврокомісії Пітер Стано, коментуючи вимоги депутатів, керівництво ЄС не бачить проблем в збереженні санкцій проти Росії, оскільки вони «не підривають можливості РФ боротися з коронавірусів».
«Режим санкцій ЄС не повинен підривати поставки засобів і устаткування для боротьби з коронавірусом», – заявив Стано. Він також нагадав, що обмеження були введені у зв’язку з подіями в Україні в 2014 році.
Раніше в Європейському парламенті назвали спробою зняти санкції російську допомогу Італії. Про це йшлося в листі євродепутатів керівництву Євросоюзу, передає «Радіо Свобода».
Відзначається, що документ підписали майже 20 політиків. Євродепутати висловили думку, що відправка гуманітарної допомоги з Росії до Італії може вплинути на позицію ЄС щодо санкцій. Автори тексту назвали відправлений вантаж «погано застосовної гуманітарною допомогою».
У листі також зазначається, що санкції Євросоюзу не заважають Росії захищати здоров’я своїх громадян і брати участь у глобальній боротьбі з коронавірусів. Автори також розкритикували Москву за можливе приховування реальних даних по Росії. Конкретних прикладів, що підтверджують це, в тексті не наводиться.
Наприкінці березня Росія відправила кілька військово-транспортних літаків Іл-76 Повітряно-космічних сил (ПКС) в Італії.
26 березня Росія, Китай, Іран, Куба, Сирія, Нікарагуа, Венесуела і КНДР закликали зняти санкції заради боротьби з коронавірусом. Зокрема, Москва пропонувала прийняти Декларацію про солідарність, де визнавала лідируючу роль Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) в боротьбі з пандемією. Згодом Генасамблея відмовилася приймати її.
Країни Євросоюзу, а також США і Україна вперше запровадили економічні санкції проти Москви в 2014 році. Це сталося після того, як Росія анексувала Крим. Потім в 2015 році були введені санкції через російську агресію на Донбасі.