93030aac8da7eacba44a17d54cc1067119a8fbc0 Українська атака на Курськ: Росія розгублена – Політичні студії в Україні

На думку аналітиків Інституту вивчення війни (ISW), російська влада і військове командування РФ створюють складну і поки що неефективну структуру для відповіді на операцію Сил оборони в Курській області.

Про це повідомляє ISW.

“Кремль і російське військове командування створюють складну, повторювану і поки що неефективну структуру командування і управління для відповіді на українське вторгнення в Курській області”.

Міністр оборони Росії Андрій Бєлоусов оголосив 15 серпня про створення “координаційної ради” при Міністерстві оборони Росії з військових питань і питань безпеки в Бєлгородській, Брянській і Курській областях.

Бєлоусов заявив, що координаційна рада має на меті покращити підтримку російських сил, що прикривають державний кордон, і буде здійснювати нагляд за ефективним забезпеченням матеріально-технічними засобами, координацією між силами, що реагують на загрози вздовж державного кордону, інженерним облаштуванням території та військово-медичним забезпеченням.

В огляді вказують, що правитель Росії Володимир Путін поставив перед Міноборони, ФСБ і Росгвардією, що перетинаються в Курській області, завдання, і ці структури поки що не вжили помітних кроків для встановлення більш чіткого розподілу обов’язків.

“Затримка зі створенням складної російської структури в Курській області продовжує підкреслювати той факт, що Кремль не зміг спланувати можливість значного українського вторгнення в Росію”.

“Вторгнення України в Курську область, ймовірно, розширить уявлення Кремля про те, якого типу українські операції можливі вздовж кордону, і підкреслить, що Путін і Кремль страждають від стратегічного браку уявлень”.

Аналітики припускають, що Кремль має більш скоординований підхід до забезпечення свого контролю над російським інформаційним простором, ніж до вирішення своїх військових проблем і проблем у Курській області.

У звіті вказують на те, що російські владці та пропагандисти, схоже, розпочали узгоджену кампанію з дискредитації не пов’язаних з Кремлем так званих військових блогерів та каналів у соціальних мережах, які поширюють інформацію про українські операції в Курській області одразу вторгнення.

“Кремль, ймовірно, намагається поспіхом створити новий інформаційний простір, в якому переважатимуть вибрані російські мілблогери та визнані російські державні пропагандисти”.

Ключові висновки ISW за 15 серпня:

  • Українські посадовці вживають заходів для консолідації та координації управління поточними українськими операціями в Курській області, продовжуючи висвітлювати успіхи українських військ.
  • Російські так звані військові блогери стверджують, що українські війська продовжують просуватися у деяких районах Курської області на тлі загального уповільнення темпів українських операцій у цьому районі.
  • Війська РФ зберігають відносно високі темпи наступу в Донецькій області, демонструючи, що російське військове командування продовжує надавати пріоритет наступу на сході України, навіть якщо Україна тисне на російські війська в Курській області.
  • Кремль і російське військове командування створюють складну, дублюючу і поки що неефективну структуру командування і управління для відповіді на українське вторгнення в Курській області.
  • Затримка зі створенням складної російської структури в Курській області продовжує підкреслювати той факт, що Кремль не зміг спланувати можливість значного українського вторгнення в Росію.
  • Схоже, що Кремль має більш скоординований підхід до забезпечення свого контролю над російським інформаційним простором, ніж до вирішення своїх військових проблем і проблем у Курській області.
  • Ймовірно, Кремль намагається поспіхом створити новий інформаційний простір, в якому переважатимуть кооптовані російські “військові” блогери та визнані російські державні пропагандисти.
  • За повідомленнями, українські війська використовують надане Заходом обладнання в Курській області, але їхні можливості завдавати ударів по російських військових об’єктах на території Росії за допомогою зброї, наданої Заходом, залишаються обмеженими.
  • Україна організовує створення гуманітарного коридору для евакуації російського цивільного населення, яке постраждало внаслідок триваючої Курської операції, заповнюючи очевидний вакуум, залишений адміністрацією Курської області, і виконуючи міжнародні правові вимоги щодо евакуації цивільного населення.
  • Український Генеральний штаб повідомив, що в ніч з 13 на 14 серпня українські війська успішно завдали ударів з безпілотників по російських авіабазах.
  • Російські війська нещодавно здійснили підтверджені просування на Покровському і Торецькому напрямках.
  • Російський уряд 15 серпня подав законопроєкт про зниження віку вступу до Російського добровільного товариства сприяння армії, авіації і флоту Росії з 18 до 14 років.

Головнокомандувач об’єднаних сил НАТО в Європі генерал Крістофер Каволі заявив, що Росія досі намагається сформувати реакцію на операцію України у Курській області, поки що ця реакція була повільною і розсіяною.

Про це Каволі сказав під час Ради з міжнародних відносин (CFR) 15 серпня, цитує Голос Америки.

На думку Каволі, така реакція Росії пов’язана з кількома факторами. По-перше, це відсутність розуміння, хто мусить бути відповідальним за бойові дії всередині РФ, по-друге, відсутність вивільнених військ, які Росія може залучити проти операції у Курській області.

“Росія досі збирає докупи реакцію на вторгнення України. Поки що це була тільки доволі повільна і розсіяна реакція.

Частково це тому, що Росія не встановлює, хто має повноваження. Міністерство оборони відповідальне за воєнні дії всередині України, але ж не всередині Росії, правильно? Тобто це мало б бути Міністерство внутрішніх справ”.

“По-друге, у Росії немає вільних сил, які вона може перекинути туди. Рівень залученості та частки російських наземних сил, які знаходяться в Україні, дуже суттєвий”.

Каволі наголошує, що підрозділи, які залишилися в Росії та можуть протистояти подібній проблемі – військові строкової служби, яким теоретично та юридично заборонено воювати в Україні. Відповідно йдеться не про ті бойові одиниці, від яких можна очікувати найшвидшої реакції.

Головнокомандувач об’єднаних сил НАТО в Європі підкреслює, що російська влада перекинула в Курський регіон багато повітряних сил, але невідомо, скільки наземних сил буде залучено, і який ефект це матиме.

“Деякі підрозділи прибули зі Сходу України, щоб вести бій. Очевидно, їм віддадуть перевагу, порівняно із підрозділами з інших місць. Думаю, що Росії доведеться ухвалювати рішення з їх сторони щодо часу та щодо наявності військ”.

Також, відповідаючи на питання про стан української армії, Каволі відзначив, що всупереч проблемам, які поставали перед українськими Збройними силами, він був вражений інноваціями, які Україна продемонструвала у військовому, технічному і тактичному планах.

“Думаю, ми бачимо дещо (з цього – ред.) під час наступу у Курській області. Тож, безперечно є виклики, але Україна точно має здатність їх подолати”.

“За останні декілька років це було абсолютно чудово, що Україна змогла зробити за сприяння, можливо, 50 різних країн світу, які добровільно об’єдналися, щоб допомогти їм (українцям – ред.) у їхній боротьбі”.

Координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі підтвердив, що Росія почала стягувати частину сил у Курську область, де наступають Збройні сили України.

Кірбі відмовився говорити про оцінку ситуації в Курській області, але підтвердив, що США спостерігали за реакцією Росії “в контексті передислокування частини живої сили й техніки в район Курщини”.

“Нам поки незрозуміло, про яку саме кількість сил ідеться і що вони планують там робити, які їхні наміри, як вони відповідатимуть на дії українців”, – додав він.

Представник Білого дому зазначив, що США контактують із Україною “в режимі реального часу”, аби краще зрозуміти ситуацію на місці.

“Водночас ми й далі гарантуватимемо, що Україна має засоби й ресурси, яких потребує для самозахисту”, – запевнив Кірбі.

Він відмовився уточнювати, про які саме засоби йдеться, але додав, що США будуть оголошувати нові пакети військової допомоги Україні “в прийдешні тижні”.

Напередодні про стягнення частини російських сил на Курщину повідомляв The Wall Street Journal із посиланням на джерела.

Від ЦПД

write paper for me